Group Landesliga  1. Klasse  2. - 6. Klasse  Cupbewerb 
League 2. Klasse  3. Klasse  4. Klasse  5. Klasse  6. Klasse 
Round
Leg 1:
1234567
Leg 2:
1234567
Team BLUD4  DORN3  FELD5  LOCH3  LUST5  RANK5 
View Table&Ranking Double Ranking Cross Table Matches Team information Team Captains PDF-Selection
Table: 6. Klasse - 2018/2019 (Limit rounds)
Rank

Rank

Points -> match ratio -> number of match won -> game ratio.
Team T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W

Win (W)

Number of wins of the team
D

Draw (D)

Number of draws of the team
L

Loss (L)

Number of losses of the team
MR

Match ratio (MR)

Ratio: won single and double match / lost single and double match
P

Points (P)

Number of points:
Win: 3 points
Draw: 2 points
Loss: 1 points
No line up: 0 points
1. UTTC Dornbirn 3 DORN3 10 8 0 2 75 : 38 26
2. TTC Sparkasse Bludenz 4 BLUD4 10 7 1 2 76 : 41 25
3. SV APE Lochau - Tischtennis 3 LOCH3 10 5 2 3 64 : 54 22
4. UTTV Lustenau 5 LUST5 10 5 1 4 66 : 53 21
5. TTC Sparkasse Feldkirch 5 FELD5 10 2 2 6 52 : 68 16
6. Rankweil 5 RANK5 10 0 0 10 12 : 91 10
Single Ranking 6. Klasse - 2018/2019
Rank

Rank

Only players having played at least half of the matches are ranked. Players without losses are ranked before players with losses. Within those players a higher product of M*W is better. Players having at least one loss are ranked by the term M*W/L.
NamePassnr.T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Ratio: Wins / Losses from single matches. Pay attention for extra rules for players without any win or without any loss (see Rank).
RC-Rating

RC-Rating

Ratings Central rating ± standard deviation (uncertainty).
For ongoing season: current values.
For former seasons: values at the end of season

AG

Age-Group (AG)

Age-Groups are defined by key date
U 9: under 9 (-1 last U9-year, -2 year before last U9-year, ...)
U11: under 11 (1 first U11-year, 2 second U11-year)
U13: under 13 (1 first U13-year, 2 second U13-year)
U15: under 15 (1 first U15-year, 2 second U15-year)
U18: under 18 (1 first U18-year, 2 second U18-year, 3 third U18-year)
U21: under 21 (1 first U21-year, 2 second U21-year, 3 third U21-year)
S40: Seniors over 40 years
S50: Seniors over 50 years
S60: Seniors over 60 years
S70: Seniors over 70 years
S80: Seniors over 80 years.
1.Kohlbrenner Michael 311 DORN3 6 15 : 0 1077 ± 53  
2.Berchtold Christoph 756 BLUD4 10 25 : 2 1033 ± 62  S40
3.Guschl Alexander 218 LOCH3 6 15 : 2 917 ± 47  
4.Jenny Helmut 760 BLUD4 7 14 : 4 961 ± 55  S70
5.Visintainer Jürgen 330 DORN3 9 15 : 7 750 ± 57  
6.Hehl Rainer 227 LOCH3 10 15 : 9 684 ± 53  S60
7.Kriegler Anton 261 FELD5 10 15 : 10 784 ± 55  S60
8.Erwin-Casero Daniel 325 DORN3 9 13 : 8 640 ± 51  U182
9.Kratzer Brigitte sen. 804 LUST5 7 10 : 5 701 ± 51  S75
9.Salzmann Bernhard 818 LUST5 10 14 : 10 727 ± 58  S40
11.Hermann Winfried 442 FELD5 10 14 : 11 701 ± 54  S75
12.Nußbaumer Bernhard 327 DORN3 10 12 : 10 698 ± 52  U182
13.Bergmann Mario 210 LOCH3 10 11 : 11 654 ± 50  S60
14.Hämmerle Maria 817 LUST5 9 12 : 11 656 ± 55  
15.Florea Sebastian 735 BLUD4 7 8 : 6 610 ± 62  S40
16.Nowak Janusz 734 BLUD4 7 7 : 10 635 ± 61  S65
17.Abbrederis Kilian 1245 RANK5 6 5 : 8 508 ± 51  U152
18.Sakib Topcic 708 BLUD4 7 5 : 11 626 ± 59  S60
19.Amann Viola 106 FELD5 6 5 : 10 475 ± 40  U11
20.Kocsis Jenö 251 FELD5 8 5 : 15 498 ± 58  S75
21.Gächter Ingrid 1402 RANK5 10 1 : 19 410 ± 73  S50
22.Sayfutdinov Erik 1247 RANK5 10 1 : 20 449 ± 64  S50
23.Uhl David 1249 RANK5 6 0 : 13 403 ± 88  S40
 
Not ranked:

Not ranked

Players that have played in less than 51% of possible team matches are not ranked.
 Schiffer Hubert 763 BLUD4 1 2 : 0 1134 ± 69  S50
 Kohler Daniel 216 LOCH3 2 4 : 1 856 ± 75  
 Pfeiffer Peter 838 LUST5 5 7 : 8 694 ± 65  S50
 Svetnitsky Anton 876 LUST5 3 5 : 4 527 ± 43  U11
 Bubulj Stefan 309 DORN3 4 4 : 5 654 ± 71  S40
 Kuntschik Alexander 230 LOCH3 5 5 : 8 651 ± 59  
 Pflegerl Andreas 882 LUST5 2 3 : 2 489 ± 41  U131
 Blaas Christof 839 LUST5 3 3 : 3 596 ± 74  S40
 Hornstein Hans-Dieter 407 LOCH3 2 3 : 3 877 ± 79  S50
 Trampitsch Jürgen 319 DORN3 2 2 : 2 856 ± 60  
 Bargehr Alfred 1219 FELD5 2 2 : 3 608 ± 67  S65
 Bänkbauer Clemens 1244 RANK5 1 1 : 1 254 ± 58  U11
 Herburger Ruben 1237 RANK5 1 1 : 1 91 ± 64  U131
 Höbenreich Günther 217 LOCH3 1 1 : 1 580 ± 80  S80
 Hulka Jörg 1576 FELD5 2 1 : 3 602 ± 74  
 Jussel Heinz 732 BLUD4 1 1 : 2 896 ± 57  S50
 Kupsch Günter 202 LOCH3 4 1 : 8 489 ± 65  S75
 Bauer Joel 1404 RANK5 1 0 : 2 485 ± 87  S40
 Fruhmann Anja 870 LUST5 1 0 : 2 126 ± 67  U132
 Yonos Milad 105 FELD5 2 0 : 4 593 ± 78  U213
 Abbrederis Maria 1401 RANK5 4 0 : 8 * 448 ± 91  S40

* Insufficient accuracy of points because of high standard deviation (too less current results available).

Double Ranking: 6. Klasse - 2018/2019
Rank

Rank

T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Match-Ratio: Won double matches / Lost double matches
Games

Games

Game-Ration: Won games / Lost games (double)
Pair-Results Player-Results
1. 10 14 : 48 :
Jenny Hel. / Florea Seb. 2:0
Berchtold Chr. / Nowak Jan. 2:0
Schiffer Hub. / Florea Seb. 1:0
Sakib Top. / Florea Seb. 1:0
Berchtold Chr. / Gassner Alo. 5:1
Jenny Hel. / Nowak Jan. 2:1
Berchtold Chr. / Sakib Top. 1:1
Sakib Top. / Nowak Jan. 0:1
Sakib Top. / Jussel Hei. 0:1
Sakib Top. / Jenny Hel. 0:1
Florea Sebastian 4:0
Schiffer Hubert 1:0
Berchtold Christoph 8:2
Gassner Alois 5:1
Nowak Janusz 4:2
Jenny Helmut 4:2
Sakib Topcic 2:4
Jussel Heinz 0:1
2. 10 14 : 45 :
Trampitsch Jür. / Kohlbrenner Mic. 2:0
Bubulj Ste. / Erwin-Casero Dan. 1:0
Erwin-Casero Dan. / Kohlbrenner Mic. 1:0
Nußbaumer Ber. / Visintainer Jür. 1:0
Bubulj Ste. / Visintainer Jür. 6:1
Erwin-Casero Dan. / Nußbaumer Ber. 2:3
Nußbaumer Ber. / Kohlbrenner Mic. 1:1
Visintainer Jür. / Kohlbrenner Mic. 0:1
Trampitsch Jürgen 2:0
Bubulj Stefan 7:1
Visintainer Jürgen 7:2
Kohlbrenner Michael 4:2
Erwin-Casero Daniel 4:3
Nußbaumer Bernhard 4:4
3. 10 12 : 46 :
Kratzer Bri. sen. / Pfeiffer Pet. 1:0
Kratzer Bri. sen. / Hämmerle Mar. 1:0
Hämmerle Mar. / Fruhmann Anj. 1:0
Kratzer Bri. sen. / Salzmann Ber. 3:1
Hämmerle Mar. / Salzmann Ber. 2:1
Blaas Chr. / Salzmann Ber. 2:1
Svetnitsky Ant. / Pflegerl And. 1:1
Hämmerle Mar. / Pfeiffer Pet. 1:3
Kratzer Bri. sen. / Svetnitsky Ant. 0:1
Fruhmann Anja 1:0
Salzmann Bernhard 7:3
Kratzer Brigitte sen. 5:2
Hämmerle Maria 5:4
Blaas Christof 2:1
Pfeiffer Peter 2:3
Pflegerl Andreas 1:1
Svetnitsky Anton 1:2
4. 10 9 : 31 :
Bergmann Mar. / Kuntschik Ale. 2:0
Hornstein Han. / Guschl Ale. 2:0
Kohler Dan. / Bergmann Mar. 1:0
Kupsch Gün. / Hehl Rai. 2:2
Kuntschik Ale. / Guschl Ale. 1:1
Bergmann Mar. / Guschl Ale. 1:1
Kohler Dan. / Kuntschik Ale. 0:1
Höbenreich Gün. / Hehl Rai. 0:1
Bergmann Mar. / Uhlemann Mic. 0:2
Bergmann Mar. / Hehl Rai. 0:3
Hornstein Hans-Dieter 2:0
Guschl Alexander 4:2
Kuntschik Alexander 3:2
Bergmann Mario 4:6
Kupsch Günter 2:2
Hehl Rainer 2:6
Kohler Daniel 1:1
Höbenreich Günther 0:1
Uhlemann Michael 0:2
5. 10 7 : 29 :
Yonos Mil. / Amann Vio. 1:0
Hermann Win. / Kriegler Ant. 6:3
Kocsis Jen. / Yonos Mil. 0:1
Amann Vio. / Hulka Jör. 0:1
Kocsis Jen. / Hulka Jör. 0:1
Kocsis Jen. / Bargehr Alf. 0:2
Kocsis Jen. / Amann Vio. 0:4
Hermann Winfried 6:3
Kriegler Anton 6:3
Yonos Milad 1:1
Amann Viola 1:5
Bargehr Alfred 0:2
Hulka Jörg 0:2
Kocsis Jenö 0:8
6. 10 3 : 16 :
Abbrederis Kil. / Sayfutdinov Eri. 2:4
Sayfutdinov Eri. / Abbrederis Mar. 1:2
Sayfutdinov Eri. / Gächter Ing. 0:1
Herburger Rub. / Bänkbauer Cle. 0:1
Gächter Ing. / Bauer Joe. 0:1
Abbrederis Mar. / Gächter Ing. 0:1
Uhl Dav. / Gächter Ing. 0:6
Sayfutdinov Erik 3:7
Abbrederis Kilian 2:4
Abbrederis Maria 1:3
Bauer Joel 0:1
Herburger Ruben 0:1
Bänkbauer Clemens 0:1
Uhl David 0:6
Gächter Ingrid 0:9
XTTV Result Service (Version 10.0 - 22.08.2018, changelog) | Open Source under GPL | XTTV | VTTV-contact | Privacy Policy