Group Landesliga  1. Klasse  2. - 6. Klasse  Cupbewerb 
League 2. Klasse  3. Klasse  4. Klasse  5. Klasse  6. Klasse 
Round
Leg 1:
123456789
Leg 2:
123456789
Team BREG2  BREG3  DORN2  FELD4  FRAS2  GAIS2  HOER5  KENN4  KLAU4  LUST3 
View Table&Ranking Double Ranking Cross Table Matches Team information Team Captains PDF-Selection
Table: 3. Klasse - 2018/2019 (Limit rounds)
Rank

Rank

Points -> match ratio -> number of match won -> game ratio.
Team T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W

Win (W)

Number of wins of the team
D

Draw (D)

Number of draws of the team
L

Loss (L)

Number of losses of the team
MR

Match ratio (MR)

Ratio: won single and double match / lost single and double match
P

Points (P)

Number of points:
Win: 3 points
Draw: 2 points
Loss: 1 points
No line up: 0 points
1. UTTC Raiffeisen Kennelbach 4 KENN4 18 15 1 2 147 : 61 49
2. UTTC Gaißau 2 GAIS2 18 12 1 5 130 : 90 43
3. UTTV Lustenau 3 LUST3 18 10 4 4 128 : 82 42
4. TTC SW Bregenz 3 BREG3 18 9 4 5 106 : 112 40
5. TTC Sparkasse Feldkirch 4 FELD4 18 8 3 7 106 : 110 37
6. UTTC Raiba Frastanz 2 FRAS2 18 7 4 7 108 : 105 35
7. TTC SW Bregenz 2 BREG2 18 5 3 10 96 : 118 31
8. UTTC Farben Morscher Klaus 4 KLAU4 18 4 5 9 94 : 124 31
9. UTTC Toyota Hörbranz 5 HOER5 18 5 1 12 92 : 119 29
10. UTTC Dornbirn 2 DORN2 18 1 2 15 59 : 145 22
Single Ranking 3. Klasse - 2018/2019
Rank

Rank

Only players having played at least half of the matches are ranked. Players without losses are ranked before players with losses. Within those players a higher product of M*W is better. Players having at least one loss are ranked by the term M*W/L.
NamePassnr.T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Ratio: Wins / Losses from single matches. Pay attention for extra rules for players without any win or without any loss (see Rank).
RC-Rating

RC-Rating

Ratings Central rating ± standard deviation (uncertainty).
For ongoing season: current values.
For former seasons: values at the end of season

AG

Age-Group (AG)

Age-Groups are defined by key date
U 9: under 9 (-1 last U9-year, -2 year before last U9-year, ...)
U11: under 11 (1 first U11-year, 2 second U11-year)
U13: under 13 (1 first U13-year, 2 second U13-year)
U15: under 15 (1 first U15-year, 2 second U15-year)
U18: under 18 (1 first U18-year, 2 second U18-year, 3 third U18-year)
U21: under 21 (1 first U21-year, 2 second U21-year, 3 third U21-year)
S40: Seniors over 40 years
S50: Seniors over 50 years
S60: Seniors over 60 years
S70: Seniors over 70 years
S80: Seniors over 80 years.
1.Rist Florian 536 KENN4 16 34 : 4 1301 ± 53  
2.Fröwis Andreas 829 LUST3 16 34 : 7 1241 ± 46  
3.Tiefenthaler Andreas 600 FRAS2 16 35 : 8 1239 ± 47  
4.Ritter Jürgen 1130 GAIS2 17 35 : 9 1167 ± 48  S50
5.Sperger Mirko 842 LUST3 17 26 : 12 1153 ± 48  S40
6.Lapp Simon 1111 GAIS2 17 30 : 14 1127 ± 46  
7.Gugganig Daniela 518 KENN4 14 23 : 9 1206 ± 48  S40
8.Kabelka Franz 143 FELD4 16 26 : 14 1124 ± 45  S60
9.Winder Philipp 435 HOER5 18 29 : 19 1138 ± 43  
10.Jäger Tobias 626 FRAS2 12 20 : 9 1196 ± 52  S40
11.Wollendorfer Gerhard 410 BREG3 15 24 : 17 1086 ± 44  S50
12.Schulz Günther 1161 KLAU4 16 24 : 19 1131 ± 42  S65
13.Geiger Christof 77 BREG3 13 21 : 14 1104 ± 47  S40
14.Bär Udo 1129 GAIS2 16 23 : 19 1081 ± 45  S50
15.Peter Martin 1169 KLAU4 18 24 : 23 1076 ± 43  S50
16.Ender Philipp 274 FELD4 17 22 : 21 1059 ± 46  
17.Ketter Alfred 49 BREG3 16 21 : 19 1026 ± 44  S50
18.Baur Markus 1159 KLAU4 14 19 : 17 1027 ± 44  S40
19.Zagonel Marcel 604 FRAS2 13 17 : 17 1012 ± 50  
20.Vögel Egon 815 LUST3 16 16 : 21 1040 ± 46  S60
21.Berger Steffen 273 FELD4 15 16 : 20 1029 ± 51  S40
22.Hagspiel Peter 551 HOER5 16 16 : 24 1017 ± 48  S50
23.Beck Andreas 87 BREG2 15 15 : 24 1000 ± 46  S50
24.Wachter Stefanie 563 HOER5 15 12 : 21 987 ± 49  
25.Feurstein Thomas 44 BREG2 11 11 : 17 961 ± 52  S50
26.Wachter Ivo 47 BREG2 11 9 : 16 992 ± 51  S50
27.Giebel Jan 453 HOER5 18 10 : 32 929 ± 48  S40
28.Huemer Christoph 618 FRAS2 10 8 : 15 968 ± 57  
29.Cetin Yunus Emre 315 DORN2 10 7 : 15 961 ± 48  S40
30.Lenz Quido 1170 KLAU4 18 9 : 35 898 ± 47  S50
31.Bader Dominik 607 FRAS2 11 7 : 18 923 ± 58  
31.Sleszynski Irek 293 DORN2 11 7 : 18 987 ± 60  S50
33.Drabosenik Dietmar 317 DORN2 16 5 : 30 849 ± 52  S50
34.Weiß Nicolas 1113 GAIS2 13 5 : 26 730 ± 61  U211
35.Trampitsch Jürgen 319 DORN2 11 4 : 22 856 ± 60  
 
Not ranked:

Not ranked

Players that have played in less than 51% of possible team matches are not ranked.
 Köchl Daniel 304 DORN2 2 6 : 0 1329 ± 54  S40
 Majores Heribert 226 BREG2 2 6 : 0 1283 ± 49  S50
 Burkhardt Klaus 187 BREG3 1 2 : 0 985 ± 51  S70
 Ketter Alfred 49 BREG2 1 2 : 0 1026 ± 44  S50
 Stadelmann Thomas 277 FELD4 1 2 : 0 1198 ± 48  S50
 Sutterlüti Matthias 519 KENN4 6 13 : 1 1319 ± 46  U211
 Riedener Peter 92 BREG2 8 18 : 4 1260 ± 50  S65
 Potomak Bruno 596 KENN4 8 16 : 4 1236 ± 55  S60
 Hoffellner Manfred 514 KENN4 9 14 : 5 1092 ± 56  S50
 Mazzurana Thomas 292 DORN2 3 8 : 1 1227 ± 59  
 Schönberger Kurt 731 KENN4 7 13 : 4 1155 ± 58  S50
 Walser Gerhard 80 BREG2 9 13 : 10 1079 ± 45  S50
 Gmoser Hans 1158 BREG2 2 5 : 1 1230 ± 43  S50
 Nigsch Monika 821 LUST3 5 7 : 4 1074 ± 65  S50
 Roland Sven 1106 GAIS2 2 4 : 1 1278 ± 81  S40
 Ruppert Helmut 930 FRAS2 2 4 : 1 1244 ± 46  S60
 Schönberger Josef 833 KENN4 2 4 : 1 1120 ± 68  S75
 Majores Heribert 226 BREG3 4 6 : 3 1283 ± 49  S50
 Dötter Ulrich 412 HOER5 3 5 : 2 1135 ± 54  S50
 Kürsteiner Andreas 324 LUST3 3 5 : 2 1177 ± 68  S50
 Scheuermann Frank 287 FELD4 9 10 : 12 1067 ± 46  
 Troy Egon 807 LUST3 3 3 : 2 964 ± 73  S70
 Veits Simon 513 KENN4 3 4 : 3 1011 ± 61  U211
 Kohlbrenner Michael 311 DORN2 4 5 : 5 1077 ± 53  
 Schwarzmann Gabriele 111 LUST3 9 7 : 16 944 ± 55  S60
 Blum Marco 1117 GAIS2 2 3 : 2 1130 ± 60  
 Löffler Clemens 269 FELD4 3 4 : 4 1188 ± 44  
 Vuksan Berislav 46 BREG3 9 5 : 18 852 ± 49  S50
 Kothgasser Andreas 78 BREG3 7 4 : 13 846 ± 63  S40
 Walser Gerhard 80 BREG3 1 2 : 1 1079 ± 45  S50
 Marinkovic Dragan 295 FELD4 2 2 : 3 1213 ± 46  
 Gottfreund Christoph 275 FELD4 5 2 : 9 842 ± 73  S50
 Ritter Alexander 1128 GAIS2 1 1 : 1 652 ± 47  U232
 Dönz Peter Robert 272 FELD4 4 2 : 9 864 ± 70  
 Bily Libor 312 DORN2 2 1 : 3 * 766 ± 93  S50
 Fasser Philipp 534 KENN4 2 1 : 3 1139 ± 74  
 Nußbaumer Bernhard 327 DORN2 4 1 : 7 698 ± 52  U182
 Vuksan Berislav 46 BREG2 3 1 : 6 852 ± 49  S50
 Singh Medhavi 323 DORN2 4 1 : 9 786 ± 73  
 Becker Tobias 60 BREG3 1 0 : 2 757 ± 51  S50
 Bubulj Stefan 309 DORN2 1 0 : 2 654 ± 71  S40
 Hofbauer Simon 1171 KLAU4 1 0 : 2 721 ± 54  U212
 Hollenstein Marlies 863 LUST3 1 0 : 2 634 ± 76  S60
 Lebar Simon 328 DORN2 1 0 : 2 361 ± 66  U151
 Rohrmeister Aron 326 DORN2 1 0 : 2 * 474 ± 96  U181
 Stoffers Lauritz 61 BREG3 1 0 : 2 * 570 ± 102  U182
 Visintainer Jürgen 330 DORN2 1 0 : 2 750 ± 57  
 Wimmer Peter 823 LUST3 1 0 : 2 857 ± 57  S50
 Wollendorfer Gerhard 410 BREG2 1 0 : 2 1086 ± 44  S50
 Kothgasser Andreas 78 BREG2 4 0 : 8 846 ± 63  S40
 Hermann Oskar 1187 KLAU4 5 0 : 10 618 ± 87  S65
 Mager Martin 544 KENN4 2 0 : 5 511 ± 52  U151
 Erwin-Casero Daniel 325 DORN2 1 0 : 3 640 ± 51  U182
 Frenken Florian 543 KENN4 1 0 : 3 344 ± 73  U182
 Kirschner Melina 541 KENN4 1 0 : 3 674 ± 61  U212
 Wedam Reinhard 283 LUST3 1 0 : 3 812 ± 83  S50
 Schmid Michael 632 FRAS2 2 0 : 6 813 ± 47  

* Insufficient accuracy of points because of high standard deviation (too less current results available).

Double Ranking: 3. Klasse - 2018/2019
Rank

Rank

T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Match-Ratio: Won double matches / Lost double matches
Games

Games

Game-Ration: Won games / Lost games (double)
Pair-Results Player-Results
1. 18 23 : 80 :
Troy Ego. / Vögel Ego. 2:0
Nigsch Mon. / Kürsteiner And. 1:0
Sperger Mir. / Vögel Ego. 11:1
Schwarzmann Gab. / Fröwis And. 6:1
Sperger Mir. / Fröwis And. 2:2
Nigsch Mon. / Fröwis And. 1:2
Schwarzmann Gab. / Nigsch Mon. 0:1
Schwarzmann Gab. / Kürsteiner And. 0:1
Fröwis And. / Wedam Rei. 0:1
Kürsteiner And. / Wimmer Pet. 0:1
Hollenstein Mar. / Vögel Ego. 0:1
Troy Egon 2:0
Vögel Egon 13:2
Sperger Mirko 13:3
Fröwis Andreas 9:6
Schwarzmann Gabriele 6:3
Nigsch Monika 2:3
Kürsteiner Andreas 1:2
Wedam Reinhard 0:1
Wimmer Peter 0:1
Hollenstein Marlies 0:1
2. 18 22 : 76 :
Hoffellner Man. / Sutterlüti Mat. 3:0
Sutterlüti Mat. / Rist Flo. 2:0
Hoffellner Man. / Schönberger Kur. 2:0
Schönberger Jos. / Veits Sim. 1:0
Fasser Phi. / Potomak Bru. 1:0
Potomak Bru. / Rist Flo. 1:0
Schönberger Kur. / Veits Sim. 1:0
Hoffellner Man. / Rist Flo. 1:0
Gugganig Dan. / Potomak Bru. 4:1
Gugganig Dan. / Rist Flo. 5:2
Schönberger Kur. / Rist Flo. 1:2
Hoffellner Man. / Fasser Phi. 0:1
Hoffellner Man. / Schönberger Jos. 0:1
Potomak Bru. / Mager Mar. 0:1
Rist Flo. / Mager Mar. 0:1
Sutterlüti Mat. / Gugganig Dan. 0:1
Veits Sim. / Frenken Flo. 0:1
Schönberger Kur. / Kirschner Mel. 0:1
Sutterlüti Matthias 5:1
Rist Florian 10:5
Gugganig Daniela 9:4
Potomak Bruno 6:2
Hoffellner Manfred 6:2
Schönberger Kurt 4:3
Veits Simon 2:1
Fasser Philipp 1:1
Schönberger Josef 1:1
Frenken Florian 0:1
Kirschner Melina 0:1
Mager Martin 0:2
3. 18 20 : 74 :
Dötter Ulr. / Giebel Jan. 1:0
Hagspiel Pet. / Winder Phi. 10:4
Wachter Ste. / Giebel Jan. 8:7
Dötter Ulr. / Winder Phi. 1:1
Hagspiel Pet. / Giebel Jan. 0:1
Heinz The. / Winder Phi. 0:1
Winder Phi. / Giebel Jan. 0:1
Hagspiel Peter 10:5
Winder Philipp 11:7
Giebel Jan 9:9
Wachter Stefanie 8:7
Dötter Ulrich 2:1
Heinz Theo 0:1
4. 17 17 : 69 :
Ruppert Hel. / Tiefenthaler And. 2:0
Zagonel Mar. / Huemer Chr. 1:0
Bader Dom. / Zagonel Mar. 4:1
Tiefenthaler And. / Zagonel Mar. 3:1
Bader Dom. / Jäger Tob. 2:1
Schmid Mic. / Zagonel Mar. 1:1
Jäger Tob. / Tiefenthaler And. 1:2
Bader Dom. / Tiefenthaler And. 1:2
Tiefenthaler And. / Huemer Chr. 1:3
Jäger Tob. / Huemer Chr. 1:4
Ruppert Helmut 2:0
Zagonel Marcel 9:3
Bader Dominik 7:4
Tiefenthaler Andreas 8:8
Jäger Tobias 4:7
Huemer Christoph 3:7
Schmid Michael 1:1
5. 18 18 : 70 :
Hermann Osk. / Baur Mar. 1:0
Peter Mar. / Lenz Qui. 12:6
Schulz Gün. / Baur Mar. 5:8
Hermann Osk. / Hofbauer Sim. 0:1
Schulz Gün. / Hermann Osk. 0:3
Peter Martin 12:6
Lenz Quido 12:6
Baur Markus 6:8
Schulz Günther 5:11
Hermann Oskar 1:4
Hofbauer Simon 0:1
6. 18 17 : 64 :
Ender Phi. / Stadelmann Tho. 1:0
Marinkovic Dra. / Scheuermann Fra. 1:0
Kabelka Fra. / Berger Ste. 9:4
Ender Phi. / Scheuermann Fra. 2:1
Ender Phi. / Löffler Cle. 2:1
Ender Phi. / Gottfreund Chr. 2:4
Scheuermann Fra. / Berger Ste. 0:1
Berger Ste. / Dönz Pet. 0:1
Ender Phi. / Marinkovic Dra. 0:1
Ender Phi. / Dönz Pet. 0:2
Kabelka Fra. / Scheuermann Fra. 0:3
Stadelmann Thomas 1:0
Berger Steffen 9:6
Kabelka Franz 9:7
Ender Philipp 7:9
Löffler Clemens 2:1
Scheuermann Frank 3:5
Gottfreund Christoph 2:4
Marinkovic Dragan 1:1
Dönz Peter Robert 0:3
7. 17 16 : 70 :
Beck And. / Majores Her. 2:0
Walser Ger. / Gmoser Han. 1:0
Wachter Ivo. / Ketter Alf. 1:0
Wachter Ivo. / Walser Ger. 1:0
Beck And. / Wollendorfer Ger. 1:0
Beck And. / Riedener Pet. 5:1
Feurstein Tho. / Wachter Ivo. 3:4
Beck And. / Walser Ger. 2:2
Riedener Pet. / Walser Ger. 0:1
Kothgasser And. / Wachter Ivo. 0:1
Beck And. / Gmoser Han. 0:1
Riedener Pet. / Wachter Ivo. 0:1
Beck And. / Feurstein Tho. 0:1
Feurstein Tho. / Vuksan Ber. 0:1
Feurstein Tho. / Walser Ger. 0:2
Kothgasser And. / Vuksan Ber. 0:2
Majores Heribert 2:0
Wollendorfer Gerhard 1:0
Ketter Alfred 1:0
Beck Andreas 10:5
Riedener Peter 5:3
Wachter Ivo 5:6
Walser Gerhard 4:5
Feurstein Thomas 3:8
Gmoser Hans 1:1
Kothgasser Andreas 0:3
Vuksan Berislav 0:3
8. 17 16 : 69 :
Lapp Sim. / Bär Udo. 2:0
Weiß Nic. / Ritter Jür. 1:0
Lapp Sim. / Ritter Jür. 10:5
Weiß Nic. / Bär Udo. 2:9
Roland Sve. / Bär Udo. 1:1
Blum Mar. / Bär Udo. 0:1
Ritter Ale. / Ritter Jür. 0:1
Blum Mar. / Weiß Nic. 0:1
Lapp Simon 12:5
Ritter Jürgen 11:6
Bär Udo 5:11
Weiß Nicolas 3:10
Roland Sven 1:1
Ritter Alexander 0:1
Blum Marco 0:2
9. 18 11 : 54 :
Trampitsch Jür. / Sleszynski Ire. 5:1
Mazzurana Tho. / Cetin Yun. 1:1
Cetin Yun. / Erwin-Casero Dan. 1:1
Köchl Dan. / Drabosenik Die. 1:1
Sleszynski Ire. / Cetin Yun. 1:1
Nußbaumer Ber. / Kohlbrenner Mic. 1:1
Drabosenik Die. / Singh Med. 1:3
Bily Lib. / Drabosenik Die. 0:1
Lebar Sim. / Rohrmeister Aro. 0:1
Bubulj Ste. / Trampitsch Jür. 0:1
Nußbaumer Ber. / Visintainer Jür. 0:1
Sleszynski Ire. / Nußbaumer Ber. 0:1
Bily Lib. / Sleszynski Ire. 0:2
Drabosenik Die. / Kohlbrenner Mic. 0:2
Trampitsch Jür. / Drabosenik Die. 0:3
Cetin Yun. / Drabosenik Die. 0:3
Sleszynski Irek 6:5
Trampitsch Jürgen 5:5
Cetin Yunus Emre 3:6
Drabosenik Dietmar 2:13
Erwin-Casero Daniel 1:1
Mazzurana Thomas 1:1
Köchl Daniel 1:1
Kohlbrenner Michael 1:3
Nußbaumer Bernhard 1:3
Singh Medhavi 1:3
Rohrmeister Aron 0:1
Lebar Simon 0:1
Visintainer Jürgen 0:1
Bubulj Stefan 0:1
Bily Libor 0:3
10. 17 11 : 60 :
Walser Ger. / Wollendorfer Ger. 1:0
Ketter Alf. / Majores Her. 1:0
Walser Ger. / Ketter Alf. 1:0
Burkhardt Kla. / Wollendorfer Ger. 1:0
Wollendorfer Ger. / Majores Her. 2:1
Geiger Chr. / Wollendorfer Ger. 2:1
Vuksan Ber. / Ketter Alf. 1:2
Geiger Chr. / Vuksan Ber. 1:4
Wollendorfer Ger. / Ketter Alf. 1:6
Geiger Chr. / Ketter Alf. 0:1
Geiger Chr. / Becker Tob. 0:1
Geiger Chr. / Stoffers Lau. 0:1
Geiger Chr. / Kothgasser And. 0:2
Kothgasser And. / Ketter Alf. 0:2
Kothgasser And. / Vuksan Ber. 0:2
Walser Gerhard 2:0
Burkhardt Klaus 1:0
Wollendorfer Gerhard 7:8
Majores Heribert 3:1
Ketter Alfred 4:11
Geiger Christof 3:10
Vuksan Berislav 2:8
Becker Tobias 0:1
Stoffers Lauritz 0:1
Kothgasser Andreas 0:6
XTTV Result Service (Version 10.0 - 22.08.2018, changelog) | Open Source under GPL | XTTV | VTTV-contact | Privacy Policy