Group Landesliga  1. Klasse  2. - 6. Klasse  Cupbewerb 
League FJ OP  FJ UP  Herbst 
Round
Leg 1:
12345
Leg 2:
12345
Team BLUD1  BREG1  FELD3  GAIS1  GOEF2  HARD1 
View Table&Ranking Double Ranking Cross Table Matches Team information Team Captains PDF-Selection
Table: 1. Klasse FJ UP - 2018/2019 (Limit rounds)
Rank

Rank

Points -> match ratio -> number of match won -> game ratio.
Team T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W

Win (W)

Number of wins of the team
D

Draw (D)

Number of draws of the team
L

Loss (L)

Number of losses of the team
MR

Match ratio (MR)

Ratio: won single and double match / lost single and double match
P

Points (P)

Number of points:
Win: 3 points
Draw: 2 points
Loss: 1 points
No line up: 0 points
+

Bonus points (+)

Additional bonus points from previous events.
1. TTC Sparkasse Bludenz 1 BLUD1 10 8 0 2 74 : 37 41 (15) 
2. UTTC Göfis 2 GOEF2 10 6 1 3 67 : 48 40 (17) 
3. UTTC Gaißau 1 GAIS1 10 5 1 4 60 : 57 34 (13) 
4. TTC SW Bregenz 1 BREG1 10 4 1 5 58 : 58 33 (14) 
5. TTC Sparkasse Feldkirch 3 FELD3 10 5 1 4 60 : 62 28 (7) 
6. TTC ATSV Hard 1 HARD1 10 0 0 10 26 : 83 18 (9) 
Single Ranking 1. Klasse FJ UP - 2018/2019
Rank

Rank

Only players having played at least half of the matches are ranked. Players without losses are ranked before players with losses. Within those players a higher product of M*W is better. Players having at least one loss are ranked by the term M*W/L.
NamePassnr.T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Ratio: Wins / Losses from single matches. Pay attention for extra rules for players without any win or without any loss (see Rank).
RC-Rating

RC-Rating

Ratings Central rating ± standard deviation (uncertainty).
For ongoing season: current values.
For former seasons: values at the end of season

AG

Age-Group (AG)

Age-Groups are defined by key date
U 9: under 9 (-1 last U9-year, -2 year before last U9-year, ...)
U11: under 11 (1 first U11-year, 2 second U11-year)
U13: under 13 (1 first U13-year, 2 second U13-year)
U15: under 15 (1 first U15-year, 2 second U15-year)
U18: under 18 (1 first U18-year, 2 second U18-year, 3 third U18-year)
U21: under 21 (1 first U21-year, 2 second U21-year, 3 third U21-year)
S40: Seniors over 40 years
S50: Seniors over 50 years
S60: Seniors over 60 years
S70: Seniors over 70 years
S80: Seniors over 80 years.
1.Schmid Oliver 1104 GAIS1 10 22 : 4 1398 ± 45  S40
2.Krainz Frederik 718 BLUD1 10 19 : 4 1369 ± 44  
3.Schnetzer Patrick 770 BLUD1 10 17 : 7 1369 ± 42  S40
4.Thaler Dominik 31 BREG1 9 16 : 6 1420 ± 46  
5.Konrad Josef 1471 GOEF2 9 16 : 8 1316 ± 41  S60
6.Schöch Markus 1479 GOEF2 8 13 : 6 1399 ± 45  S40
7.Auer Stefan 707 BLUD1 10 11 : 9 1255 ± 42  S40
8.Fässler Marcel 1127 GAIS1 9 13 : 10 1295 ± 43  
9.Mark Marcel 752 BLUD1 7 9 : 6 1297 ± 45  
10.Wald Andreas 278 FELD3 7 11 : 8 1272 ± 42  S50
11.Rünzler Beat 942 HARD1 8 10 : 10 1262 ± 43  S50
11.Strohmeier Rene 769 GOEF2 8 9 : 9 1290 ± 44  
13.Arzbacher Stefan 615 BREG1 9 10 : 12 1236 ± 44  
14.Horvath Barnabas 1123 GAIS1 10 9 : 13 1198 ± 43  S50
15.Pretterhofer Ingo 225 FELD3 9 10 : 14 1238 ± 42  S50
16.Marinkovic Dragan 295 FELD3 7 7 : 9 1213 ± 46  
17.Stadelmann Thomas 277 FELD3 6 6 : 7 1198 ± 48  S50
18.Matt Johannes 1458 GOEF2 8 7 : 11 1235 ± 42  U232
19.Gmoser Hans 1158 BREG1 10 8 : 16 1230 ± 43  S50
20.Fleischmann Thomas 1107 GAIS1 9 7 : 13 1187 ± 48  S40
21.Pratzer Alfred 987 HARD1 7 6 : 9 1233 ± 45  S50
22.Löffler Clemens 269 FELD3 6 5 : 10 1188 ± 44  
23.Koppany Peter 945 HARD1 9 3 : 17 1095 ± 52  
24.Battisti Robert 995 HARD1 8 0 : 17 * 895 ± 118  S70
 
Not ranked:

Not ranked

Players that have played in less than 51% of possible team matches are not ranked.
 Doller Daniel 1457 GOEF2 1 3 : 0 1450 ± 56  
 Schiffer Hubert 763 BLUD1 1 2 : 0 1134 ± 69  S50
 Schlachter Harald 941 HARD1 1 2 : 0 1277 ± 72  S50
 Riedener Peter 92 BREG1 4 6 : 4 1260 ± 50  S65
 Heintz Theresia 107 FELD3 4 7 : 5 1368 ± 45  
 Majores Heribert 226 BREG1 3 3 : 2 1283 ± 49  S50
 Amann Günter 270 FELD3 1 2 : 1 1413 ± 58  S40
 Fischer Martin 856 HARD1 1 2 : 1 1301 ± 56  S40
 Schnetzer Lukas 705 BLUD1 1 2 : 1 1254 ± 60  U183
 Feurstein Thomas 44 BREG1 1 0 : 2 961 ± 52  S50
 Fischer Ronny 710 BLUD1 1 0 : 2 1278 ± 54  
 Gut Edelbert 1463 GOEF2 1 0 : 2 * 630 ± 122  S65
 Walser Gerhard 80 BREG1 1 0 : 2 1079 ± 45  S50
 Niedermair Franz 38 BREG1 3 0 : 7 1185 ± 54  S50
 Peterlunger Norbert 1485 GOEF2 1 0 : 3 * 961 ± 97  S40
 Blum Marco 1117 GAIS1 2 0 : 6 1130 ± 60  

* Insufficient accuracy of points because of high standard deviation (too less current results available).

Double Ranking: 1. Klasse FJ UP - 2018/2019
Rank

Rank

T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Match-Ratio: Won double matches / Lost double matches
Games

Games

Game-Ration: Won games / Lost games (double)
Pair-Results Player-Results
1. 10 12 : 48 :
Gmoser Han. / Majores Her. 2:0
Feurstein Tho. / Thaler Dom. 1:0
Thaler Dom. / Arzbacher Ste. 1:0
Riedener Pet. / Thaler Dom. 3:1
Gmoser Han. / Arzbacher Ste. 4:4
Niedermair Fra. / Thaler Dom. 1:1
Niedermair Fra. / Walser Ger. 0:1
Majores Heribert 2:0
Feurstein Thomas 1:0
Thaler Dominik 6:2
Gmoser Hans 6:4
Riedener Peter 3:1
Arzbacher Stefan 5:4
Niedermair Franz 1:2
Walser Gerhard 0:1
2. 10 12 : 46 :
Marinkovic Dra. / Pretterhofer Ing. 1:0
Löffler Cle. / Marinkovic Dra. 1:0
Amann Gün. / Heintz The. 1:0
Marinkovic Dra. / Wald And. 1:0
Löffler Cle. / Wald And. 3:1
Pretterhofer Ing. / Heintz The. 2:1
Marinkovic Dra. / Stadelmann Tho. 2:2
Pretterhofer Ing. / Wald And. 1:1
Löffler Cle. / Pretterhofer Ing. 0:1
Pretterhofer Ing. / Stadelmann Tho. 0:2
Amann Günter 1:0
Marinkovic Dragan 5:2
Wald Andreas 5:2
Heintz Theresia 3:1
Löffler Clemens 4:2
Pretterhofer Ingo 4:5
Stadelmann Thomas 2:4
3. 10 11 : 46 :
Krainz Fre. / Schiffer Hub. 1:0
Krainz Fre. / Schnetzer Luk. 1:0
Auer Ste. / Schnetzer Pat. 6:4
Krainz Fre. / Mark Mar. 3:3
Fischer Ron. / Krainz Fre. 0:1
Schiffer Hubert 1:0
Schnetzer Lukas 1:0
Schnetzer Patrick 6:4
Auer Stefan 6:4
Krainz Frederik 5:4
Mark Marcel 3:3
Fischer Ronny 0:1
4. 9 9 : 33 :
Matt Joh. / Strohmeier Ren. 5:3
Konrad Jos. / Schöch Mar. 4:4
Gut Ede. / Peterlunger Nor. 0:1
Doller Dan. / Konrad Jos. 0:1
Matt Johannes 5:3
Strohmeier Rene 5:3
Schöch Markus 4:4
Konrad Josef 4:5
Gut Edelbert 0:1
Peterlunger Norbert 0:1
Doller Daniel 0:1
5. 10 9 : 35 :
Fässler Mar. / Fleischmann Tho. 5:3
Horvath Bar. / Schmid Oli. 4:6
Blum Mar. / Fleischmann Tho. 0:1
Blum Mar. / Fässler Mar. 0:1
Fleischmann Thomas 5:4
Fässler Marcel 5:4
Schmid Oliver 4:6
Horvath Barnabas 4:6
Blum Marco 0:2
6. 9 3 : 17 :
Pratzer Alf. / Rünzler Bea. 3:2
Fischer Mar. / Rünzler Bea. 0:1
Rünzler Bea. / Schlachter Har. 0:1
Rünzler Bea. / Koppany Pet. 0:1
Pratzer Alf. / Koppany Pet. 0:2
Battisti Rob. / Koppany Pet. 0:6
Pratzer Alfred 3:4
Rünzler Beat 3:5
Schlachter Harald 0:1
Fischer Martin 0:1
Battisti Robert 0:6
Koppany Peter 0:9
XTTV Result Service (Version 10.0 - 22.08.2018, changelog) | Open Source under GPL | XTTV | VTTV-contact | Privacy Policy