Group Landesliga  1. Klasse  2. - 6. Klasse  Cupbewerb 
League FJ OP  FJ UP  Herbst 
Round
Leg 1:
12345
Leg 2:
12345
Team ALTA3  FRAS1  HOER3  KENN3  KLAU2  LUST2 
View Table&Ranking Double Ranking Cross Table Matches Team information Team Captains PDF-Selection
Table: 1. Klasse FJ OP - 2018/2019 (Limit rounds)
Rank

Rank

Points -> match ratio -> number of match won -> game ratio.
Team T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W

Win (W)

Number of wins of the team
D

Draw (D)

Number of draws of the team
L

Loss (L)

Number of losses of the team
MR

Match ratio (MR)

Ratio: won single and double match / lost single and double match
P

Points (P)

Number of points:
Win: 3 points
Draw: 2 points
Loss: 1 points
No line up: 0 points
+

Bonus points (+)

Additional bonus points from previous events.
1. UTTC Raiffeisen Kennelbach 3 KENN3 10 6 1 3 72 : 46 44 (21) 
2. UTTC Toyota Hörbranz 3 HOER3 10 6 1 3 67 : 55 43 (20) 
3. UTTC Altach 3 ALTA3 10 5 1 4 60 : 63 39 (18) 
4. UTTV Lustenau 2 LUST2 10 4 4 2 72 : 62 37 (15) 
5. UTTC Farben Morscher Klaus 2 KLAU2 10 3 2 5 61 : 64 31 (13) 
6. UTTC Raiba Frastanz 1 FRAS1 10 0 3 7 37 : 79 29 (16) 
Single Ranking 1. Klasse FJ OP - 2018/2019
Rank

Rank

Only players having played at least half of the matches are ranked. Players without losses are ranked before players with losses. Within those players a higher product of M*W is better. Players having at least one loss are ranked by the term M*W/L.
NamePassnr.T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Ratio: Wins / Losses from single matches. Pay attention for extra rules for players without any win or without any loss (see Rank).
RC-Rating

RC-Rating

Ratings Central rating ± standard deviation (uncertainty).
For ongoing season: current values.
For former seasons: values at the end of season

AG

Age-Group (AG)

Age-Groups are defined by key date
U 9: under 9 (-1 last U9-year, -2 year before last U9-year, ...)
U11: under 11 (1 first U11-year, 2 second U11-year)
U13: under 13 (1 first U13-year, 2 second U13-year)
U15: under 15 (1 first U15-year, 2 second U15-year)
U18: under 18 (1 first U18-year, 2 second U18-year, 3 third U18-year)
U21: under 21 (1 first U21-year, 2 second U21-year, 3 third U21-year)
S40: Seniors over 40 years
S50: Seniors over 50 years
S60: Seniors over 60 years
S70: Seniors over 70 years
S80: Seniors over 80 years.
1.Rist Marvin 509 KENN3 9 21 : 2 1509 ± 46  
2.Drobnic Thomas 1173 KLAU2 9 18 : 4 1491 ± 45  S40
3.Schmitzer Andreas 555 HOER3 10 16 : 7 1444 ± 42  S40
4.Weiskopf Dieter 521 KENN3 7 13 : 4 1501 ± 48  S50
5.Zacharia Issa 1185 KLAU2 8 16 : 6 1507 ± 45  S40
6.Mair Clemens 1330 ALTA3 7 14 : 5 1475 ± 45  
7.Scheerer Stefan 814 LUST2 9 14 : 10 1395 ± 42  
8.Fruhmann Birgit 811 LUST2 8 12 : 8 1406 ± 42  S50
9.Müller Egon 805 HOER3 7 11 : 7 1353 ± 41  S50
10.Sallamaci Sibel 868 LUST2 8 11 : 9 1318 ± 39  U182
11.Ivica Slavko 813 LUST2 9 11 : 12 1332 ± 42  S65
12.Akyildiz Fatma 1600 HOER3 8 8 : 10 1323 ± 47  U231
12.Liebnitzky Falk 1334 ALTA3 8 8 : 10 1332 ± 46  S40
14.Staffler Oliver 1369 ALTA3 7 8 : 9 1394 ± 45  S40
15.Pitschmann Manfred 602 FRAS1 8 9 : 12 1376 ± 44  S50
16.Andrich Helmut 1142 KLAU2 9 7 : 15 1265 ± 45  S50
16.Glantschnig Andy 439 HOER3 9 7 : 15 1384 ± 41  
18.Sutterlüti Matthias 519 KENN3 7 5 : 9 1319 ± 46  U211
19.Nachbaur Josef jun. 1150 KLAU2 9 6 : 15 1256 ± 46  S50
20.Ruppert Helmut 930 FRAS1 8 6 : 15 1244 ± 46  S60
21.Morscher Markus 354 FRAS1 10 4 : 19 1254 ± 44  S40
22.Marte Manfred 1313 ALTA3 6 3 : 11 1370 ± 43  S65
 
Not ranked:

Not ranked

Players that have played in less than 51% of possible team matches are not ranked.
 Müller Daniela 363 HOER3 1 3 : 0 1485 ± 55  S40
 Gunsch Matthias 503 KENN3 5 10 : 1 1458 ± 52  S40
 Ajdarpasic Sinisa 637 FRAS1 4 8 : 2 1552 ± 60  
 Schulz Stefan 1322 ALTA3 5 6 : 6 1388 ± 51  
 Schuchter Arno 991 KENN3 3 4 : 3 1384 ± 62  S50
 Jin Lian 303 HOER3 2 3 : 2 1497 ± 41  U231
 Potomak Philipp 510 KENN3 4 3 : 5 1431 ± 52  
 Mathis Michelle 1363 ALTA3 1 2 : 1 1191 ± 46  U213
 Tiefenthaler Andreas 600 FRAS1 1 2 : 1 1239 ± 47  
 Hagen Lukas 806 LUST2 2 2 : 3 1423 ± 60  
 Da Cunha Marques Carlos 1321 ALTA3 1 1 : 1 1521 ± 49  S50
 Wehinger Patrik 1353 ALTA3 3 2 : 6 1022 ± 74  
 Dünser Ines 1346 ALTA3 1 1 : 2 1210 ± 45  S40
 Fröwis Andreas 829 LUST2 1 1 : 2 1241 ± 46  
 Lissy David 427 HOER3 1 1 : 2 1542 ± 63  
 Maier Patrick 1312 ALTA3 1 1 : 2 1457 ± 46  
 Treiber Hartwig 569 HOER3 1 1 : 2 1361 ± 57  S40
 Zagonel Marcel 604 FRAS1 1 0 : 2 1012 ± 50  
 Bader Dominik 607 FRAS1 2 0 : 4 923 ± 58  
 Huemer Christoph 618 FRAS1 2 0 : 4 968 ± 57  
 Salzmann Bernhard 818 LUST2 2 0 : 5 727 ± 58  S40
 Ladstätter Fabio 1162 KLAU2 1 0 : 3 1061 ± 52  U211
 Roth Martin 1177 KLAU2 1 0 : 3 1389 ± 63  U211
 Troy Egon 807 LUST2 1 0 : 3 964 ± 73  S70
Double Ranking: 1. Klasse FJ OP - 2018/2019
Rank

Rank

T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Match-Ratio: Won double matches / Lost double matches
Games

Games

Game-Ration: Won games / Lost games (double)
Pair-Results Player-Results
1. 10 10 : 36 :
Rist Mar. / Weiskopf Die. 5:0
Rist Mar. / Gunsch Mat. 1:0
Gunsch Mat. / Weiskopf Die. 1:0
Gunsch Mat. / Schuchter Arn. 1:0
Sutterlüti Mat. / Gunsch Mat. 1:0
Sutterlüti Mat. / Potomak Phi. 1:2
Rist Mar. / Potomak Phi. 0:1
Sutterlüti Mat. / Schuchter Arn. 0:2
Weiskopf Dieter 6:0
Gunsch Matthias 4:0
Rist Marvin 6:1
Sutterlüti Matthias 2:4
Schuchter Arno 1:2
Potomak Philipp 1:3
2. 10 10 : 38 :
Treiber Har. / Akyildiz Fat. 1:0
Müller Dan. / Glantschnig And. 1:0
Schmitzer And. / Jin Lia. 1:0
Schmitzer And. / Müller Ego. 4:2
Glantschnig And. / Akyildiz Fat. 3:4
Lissy Dav. / Schmitzer And. 0:1
Müller Daniela 1:0
Treiber Hartwig 1:0
Jin Lian 1:0
Schmitzer Andreas 5:3
Müller Egon 4:2
Akyildiz Fatma 4:4
Glantschnig Andy 4:4
Lissy David 0:1
3. 10 8 : 31 :
Ruppert Hel. / Ajdarpasic Sin. 1:0
Zagonel Mar. / Huemer Chr. 1:0
Morscher Mar. / Tiefenthaler And. 1:0
Pitschmann Man. / Ajdarpasic Sin. 2:1
Ruppert Hel. / Pitschmann Man. 2:1
Morscher Mar. / Ruppert Hel. 1:2
Bader Dom. / Huemer Chr. 0:1
Bader Dom. / Ruppert Hel. 0:1
Morscher Mar. / Pitschmann Man. 0:2
Tiefenthaler Andreas 1:0
Zagonel Marcel 1:0
Ajdarpasic Sinisa 3:1
Ruppert Helmut 4:4
Pitschmann Manfred 4:4
Morscher Markus 2:4
Huemer Christoph 1:1
Bader Dominik 0:2
4. 10 8 : 32 :
Liebnitzky Fal. / Schulz Ste. 4:0
Maier Pat. / Marte Man. 1:0
Da Cunha Marques Car. / Mair Cle. 1:0
Mair Cle. / Staffler Oli. 1:2
Liebnitzky Fal. / Marte Man. 1:2
Liebnitzky Fal. / Mair Cle. 0:1
Marte Man. / Schulz Ste. 0:1
Mair Cle. / Wehinger Pat. 0:1
Mathis Mic. / Dünser Ine. 0:1
Staffler Oli. / Wehinger Pat. 0:2
Maier Patrick 1:0
Da Cunha Marques Carlos 1:0
Schulz Stefan 4:1
Liebnitzky Falk 5:3
Marte Manfred 2:3
Mair Clemens 2:4
Staffler Oliver 1:4
Mathis Michelle 0:1
Dünser Ines 0:1
Wehinger Patrik 0:3
5. 10 7 : 31 :
Andrich Hel. / Zacharia Iss. 2:2
Drobnic Tho. / Nachbaur Jos. jun. 2:3
Andrich Hel. / Drobnic Tho. 1:1
Drobnic Tho. / Zacharia Iss. 1:1
Andrich Hel. / Nachbaur Jos. jun. 1:1
Ladstätter Fab. / Nachbaur Jos. jun. 0:1
Roth Mar. / Zacharia Iss. 0:1
Andrich Helmut 4:4
Drobnic Thomas 4:5
Zacharia Issa 3:4
Nachbaur Josef jun. 3:5
Ladstätter Fabio 0:1
Roth Martin 0:1
6. 10 7 : 27 :
Ivica Sla. / Fröwis And. 1:0
Fruhmann Bir. / Scheerer Ste. 1:0
Sallamaci Sib. / Scheerer Ste. 4:1
Fruhmann Bir. / Ivica Sla. 1:4
Fruhmann Bir. / Salzmann Ber. 0:1
Fruhmann Bir. / Sallamaci Sib. 0:1
Ivica Sla. / Troy Ego. 0:1
Hagen Luk. / Ivica Sla. 0:2
Fröwis Andreas 1:0
Scheerer Stefan 5:1
Sallamaci Sibel 4:2
Fruhmann Birgit 2:6
Ivica Slavko 2:7
Troy Egon 0:1
Salzmann Bernhard 0:1
Hagen Lukas 0:2
XTTV Result Service (Version 10.0 - 22.08.2018, changelog) | Open Source under GPL | XTTV | VTTV-contact | Privacy Policy