Group Herren Klassen  Herren Gruppen  Damen  Nachwuchs  Senioren  CUP 
League HERREN-LIGA  1. KLASSE A  1. KLASSE B  2. KLASSE A  2. KLASSE B  3. KLASSE A  3. KLASSE B  4. KLASSE A  4. KLASSE B 
Round
Leg 1:
1234567891011
Leg 2:
1234567891011
Team DOEB4  EDEN5  FLD1  HAN1  KAI3  KONT9  LSV5  POLI5  SGML10  SKFL11  SSH6  WPAE10 
View Table&Ranking Double Ranking Cross Table Matches Team information Team Captains PDF-Selection
Table: 4. KLASSE A - 2018/2019 (Limit rounds)
Rank

Rank

Points -> match ratio -> number of match won -> game ratio.
Team T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W

Win (W)

Number of wins of the team
D

Draw (D)

Number of draws of the team
L

Loss (L)

Number of losses of the team
MR

Match ratio (MR)

Ratio: won single and double match / lost single and double match
P

Points (P)

Number of points:
Win: 2 points
Draw: 1 points
Loss: 0 points
No line up: 0 points
1. WAT Kaisermühlen 3 KAI3 22 19 2 1 132 : 48 40
2. Kontakt 9 KONT9 22 15 2 5 119 : 73 32
3. Polizei 5 POLI5 22 15 2 5 119 : 74 32
4. Handelsministerium 1 HAN1 22 13 5 4 116 : 76 31
5. ASKÖ Floridsdorf 1 FLD1 22 9 3 10 93 : 98 21
6. Sportklub / Flötzersteig 11 SKFL11 22 9 2 11 88 : 95 20
7. Lehrersportverein 5 LSV5 22 7 5 10 91 : 98 19
8. Spar/Hobby Centre Vienna 6 SSH6 22 7 2 13 83 : 102 16
9. Wohnpark Alt-Erlaa 10 WPAE10 22 6 4 12 73 : 109 16
10. Mariahilf / Langenzersdorf 10 SGML10 22 6 3 13 73 : 112 15
11. Union Döbling 4 DOEB4 22 5 2 15 70 : 111 12
12. TTK Eden 5 EDEN5 22 4 2 16 59 : 120 10
Single Ranking 4. KLASSE A - 2018/2019
Rank

Rank

Only players having played at least half of the matches are ranked. Players without losses are ranked before players with losses. Within those players a higher product of M*W is better. Players having at least one loss are ranked by the term M*W/L.
NamePassnr.T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Ratio: Wins / Losses from single matches. Pay attention for extra rules for players without any win or without any loss (see Rank).
RC-Rating

RC-Rating

Ratings Central rating ± standard deviation (uncertainty).
For ongoing season: current values.
For former seasons: values at the end of season

AG

Age-Group (AG)

Age-Groups are defined by key date
U 9: under 9 (-1 last U9-year, -2 year before last U9-year, ...)
U11: under 11 (1 first U11-year, 2 second U11-year)
U13: under 13 (1 first U13-year, 2 second U13-year)
U15: under 15 (1 first U15-year, 2 second U15-year)
U18: under 18 (1 first U18-year, 2 second U18-year, 3 third U18-year)
U21: under 21 (1 first U21-year, 2 second U21-year, 3 third U21-year)
S40: Seniors over 40 years
S50: Seniors over 50 years
S60: Seniors over 60 years
S70: Seniors over 70 years
S80: Seniors over 80 years.
1.Jaretz Bernhard 13617 KAI3 17 37 : 3 1463 ± 56  
2.Höfelmayer Andreas 9939 KONT9 20 42 : 7 1390 ± 40  S50
3.Welles Florian 13727 KAI3 20 39 : 7 1321 ± 34  
4.Zeman Vitek 14906 POLI5 20 41 : 10 1367 ± 46  U182
5.Loimer Arnold 10584 LSV5 15 35 : 7 1357 ± 54  S50
6.Graser Thomas 10096 FLD1 21 38 : 16 1328 ± 44  S50
7.Hutz Friedrich 9683 DOEB4 20 37 : 18 1275 ± 40  S50
8.Gutmann Christian 14118 HAN1 18 33 : 16 1322 ± 42  S50
9.Herzog Paul 15302 KONT9 19 30 : 18 1300 ± 41  
10.Zeman Martin 14905 POLI5 18 25 : 17 1308 ± 45  U182
11.Kasumovic Senad 11614 WPAE10 21 28 : 23 1240 ± 41  S60
12.Edelbacher Daniel 13728 HAN1 21 26 : 23 1276 ± 42  S40
13.Jilch Peter 10911 SSH6 15 22 : 15 1279 ± 43  S40
13.Dichler Ewald 9394 KAI3 18 22 : 18 1243 ± 42  S50
15.Rasche Ulrich 14237 HAN1 17 23 : 18 1281 ± 48  S50
16.Zaynard Andreas 12645 LSV5 20 26 : 24 1236 ± 45  S50
17.Panner Robert 4551 SKFL11 21 24 : 25 1250 ± 39  S70
18.Auinger Herbert 7840 SGML10 20 24 : 24 1233 ± 42  S60
19.Luckeneder Reinhold 4683 SGML10 22 28 : 31 1216 ± 41  S75
20.Gashi Guri 14579 POLI5 14 19 : 14 1260 ± 44  U212
21.Sutrich Christoph 14250 SKFL11 14 19 : 16 1255 ± 50  S40
22.Weidinger Alfred 8719 SSH6 17 20 : 22 1261 ± 42  S60
23.Staudinger Peter 15081 SSH6 19 19 : 28 1220 ± 42  S40
24.Schwarz Christian 9682 DOEB4 22 18 : 33 1180 ± 43  S50
25.Wotawa Marvin 14195 EDEN5 13 15 : 17 1192 ± 48  
26.Luif Otto 7086 KONT9 19 17 : 30 1148 ± 47  S65
27.Binder Birgit 1648D EDEN5 16 14 : 22 1230 ± 43  
28.Strauß Pia 759D SKFL11 21 15 : 33 1209 ± 35  S60
29.Graf Otto 6417 FLD1 15 12 : 21 1189 ± 48  S65
30.Luger Maria 1180D SGML10 21 12 : 36 1132 ± 44  S50
31.Bischof Erich 3594 FLD1 14 12 : 25 1149 ± 50  S75
32.Adler Robert 14443 LSV5 15 10 : 25 1172 ± 40  S40
33.Thunshirn Christian 14521 EDEN5 16 9 : 26 996 ± 51  S50
34.Brauner Peter 10643 LSV5 12 7 : 22 1192 ± 44  S50
35.Habesohn Sonita 1605D EDEN5 14 6 : 25 1115 ± 39  S50
36.Petsch Gerhard 8861 WPAE10 15 3 : 30 1037 ± 58  S65
 
Not ranked:

Not ranked

Players that have played in less than 50% of possible team matches are not ranked.
 Georgiev Alexandar 14791 KONT9 2 5 : 0 1314 ± 40  
 Jankowitsch Martin 10846 EDEN5 1 3 : 0 1463 ± 54  S40
 Schulz Tobias 14787 SKFL11 1 1 : 0 1090 ± 55  S40
 Malek Andreas 9731 WPAE10 9 13 : 6 1340 ± 51  S50
 Trafoier Christopher 13991 SKFL11 5 10 : 4 1351 ± 57  
 Bicher Martin 13464 HAN1 6 8 : 6 1255 ± 47  
 Muck Christian 11488 WPAE10 3 5 : 2 1251 ± 65  S50
 Karl Roman 14667 POLI5 4 7 : 4 1277 ± 68  
 Blagojevic Dejan 15310 WPAE10 8 8 : 11 1175 ± 48  
 Farkas Rudolf 4662 SSH6 3 5 : 4 1168 ± 51  S80
 Heger Michael 11639 FLD1 9 4 : 17 1138 ± 49  S40
 Lengauer Friedrich 11816 KONT9 1 2 : 1 1080 ± 48  S40
 Stengel Peter 13595 KAI3 1 2 : 1 1296 ± 67  S50
 Kruse Julian 14935 KONT9 2 2 : 2 1203 ± 53  
 Planner Harald 11380 WPAE10 9 4 : 18 1079 ± 49  S50
 Karabas Aykut 15251 KAI3 5 3 : 10 932 ± 60  U181
 Doneit Göran 14479 POLI5 1 1 : 1 1091 ± 42  S40
 Hajdecka Grazyna 1951D KAI3 1 1 : 1 1198 ± 45  S40
 Müllner Günter 6094 WPAE10 1 1 : 1 1061 ± 46  S70
 Schönweiler Franz 8070 HAN1 1 1 : 1 1216 ± 79  S60
 Zeman Tomas 15229 POLI5 1 1 : 1 1137 ± 77  U213
 Ransmayr Gottfried 8123 DOEB4 9 2 : 18 1063 ± 65  S60
 Stromer Hubert 12027 HAN1 2 1 : 3 1179 ± 66  S60
 Aleksa Michael 10296 DOEB4 3 1 : 5 1156 ± 58  S40
 Angerer Hannes 9478 DOEB4 1 1 : 2 1303 ± 56  S40
 Bräuer Manuel 13714 POLI5 1 1 : 2 1142 ± 69  
 Chloupek Stefan 12700 KONT9 1 1 : 2 1244 ± 44  S40
 Fleischanderl Werner 12589 FLD1 1 1 : 2 1216 ± 82  S50
 Gammauf Eduard 12957 SKFL11 1 1 : 2 1271 ± 39  S60
 Grafmüller Sven 15406 SGML10 1 1 : 2 1033 ± 60  
 Jung Richard 13526 HAN1 1 1 : 2 1163 ± 80  S40
 Pliemitscher Andrea 1334D KAI3 1 1 : 2 1134 ± 47  S40
 Kessler Herbert 13745 EDEN5 2 1 : 4 1113 ± 70  S60
 Winzig Michael 10972 DOEB4 6 1 : 12 1151 ± 50  S40
 Zeman Roman 15087 POLI5 2 1 : 5 1137 ± 42  S40
 Deininger Claudia 962D SGML10 1 0 : 2 870 ± 40  S50
 Fauer Franz 10318 KONT9 1 0 : 2 1156 ± 39  S50
 Shahidi Said Sami 15399 POLI5 1 0 : 3 925 ± 65  U212
 Weitlaner Johann 14537 SGML10 1 0 : 3 * 1146 ± 91  S60

* Insufficient accuracy of points because of high standard deviation (too less current results available).

Double Ranking: 4. KLASSE A - 2018/2019
Rank

Rank

T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Match-Ratio: Won double matches / Lost double matches
Games

Games

Game-Ration: Won games / Lost games (double)
Pair-Results Player-Results
1. 22 17 : 56 :
Zeman Mar. / Zeman Rom. 1:0
Gashi Gur. / Karl Rom. 1:0
Zeman Vit. / Bräuer Man. 1:0
Gashi Gur. / Zeman Vit. 7:2
Zeman Mar. / Zeman Vit. 5:1
Karl Rom. / Zeman Vit. 1:1
Gashi Gur. / Zeman Mar. 1:1
Bräuer Manuel 1:0
Zeman Roman 1:0
Zeman Vitek 14:4
Gashi Guri 9:3
Zeman Martin 7:2
Karl Roman 2:1
2. 21 15 : 52 :
Welles Flo. / Dichler Ewa. 1:0
Welles Flo. / Jaretz Ber. 9:1
Jaretz Ber. / Karabas Ayk. 4:3
Welles Flo. / Karabas Ayk. 1:1
Jaretz Ber. / Dichler Ewa. 0:1
Welles Florian 11:2
Jaretz Bernhard 13:5
Karabas Aykut 5:4
Dichler Ewald 1:1
3. 22 15 : 55 :
Bicher Mar. / Gutmann Chr. 1:0
Edelbacher Dan. / Rasche Ulr. 1:0
Schönweiler Fra. / Edelbacher Dan. 1:0
Gutmann Chr. / Edelbacher Dan. 8:5
Bicher Mar. / Edelbacher Dan. 4:1
Stromer Hub. / Edelbacher Dan. 0:1
Rasche Ulrich 1:0
Schönweiler Franz 1:0
Edelbacher Daniel 14:7
Bicher Martin 5:1
Gutmann Christian 9:5
Stromer Hubert 0:1
4. 22 14 : 53 :
Panner Rob. / Trafoier Chr. 3:0
Trafoier Chr. / Sutrich Chr. 2:0
Strauß Pia. / Gammauf Edu. 1:0
Panner Rob. / Sutrich Chr. 7:5
Strauß Pia. / Panner Rob. 1:3
Trafoier Christopher 5:0
Gammauf Eduard 1:0
Panner Robert 11:8
Sutrich Christoph 9:5
Strauß Pia 2:3
5. 22 13 : 49 :
Luif Ott. / Georgiev Ale. 2:0
Höfelmayer And. / Herzog Pau. 6:4
Höfelmayer And. / Luif Ott. 4:4
Luif Ott. / Herzog Pau. 1:1
Georgiev Alexandar 2:0
Höfelmayer Andreas 10:8
Luif Otto 7:5
Herzog Paul 7:5
6. 21 11 : 44 :
Graser Tho. / Heger Mic. 1:0
Graser Tho. / Fleischanderl Wer. 1:0
Graser Tho. / Graf Ott. 7:7
Bischof Eri. / Graser Tho. 2:3
Fleischanderl Werner 1:0
Heger Michael 1:0
Graser Thomas 11:10
Graf Otto 7:7
Bischof Erich 2:3
7. 22 10 : 46 :
Hutz Fri. / Schwarz Chr. 10:9
Aleksa Mic. / Schwarz Chr. 0:1
Angerer Han. / Schwarz Chr. 0:1
Ransmayr Got. / Schwarz Chr. 0:1
Hutz Friedrich 10:9
Schwarz Christian 10:12
Angerer Hannes 0:1
Ransmayr Gottfried 0:1
Aleksa Michael 0:1
8. 22 10 : 43 :
Loimer Arn. / Zaynard And. 8:4
Loimer Arn. / Brauner Pet. 1:2
Brauner Pet. / Zaynard And. 1:2
Zaynard And. / Adler Rob. 0:1
Brauner Pet. / Adler Rob. 0:3
Loimer Arnold 9:6
Zaynard Andreas 9:7
Brauner Peter 2:7
Adler Robert 0:4
9. 19 8 : 36 :
Weidinger Alf. / Staudinger Pet. 5:6
Jilch Pet. / Weidinger Alf. 2:2
Jilch Pet. / Staudinger Pet. 1:2
Farkas Rud. / Staudinger Pet. 0:1
Weidinger Alfred 7:8
Staudinger Peter 6:9
Jilch Peter 3:4
Farkas Rudolf 0:1
10. 22 8 : 37 :
Luger Mar. / Auinger Her. 6:11
Luckeneder Rei. / Auinger Her. 2:1
Luckeneder Rei. / Luger Mar. 0:2
Auinger Herbert 8:12
Luger Maria 6:13
Luckeneder Reinhold 2:3
11. 21 4 : 29 :
Jankowitsch Mar. / Wotawa Mar. 1:0
Wotawa Mar. / Thunshirn Chr. 2:8
Binder Bir. / Thunshirn Chr. 1:4
Wotawa Mar. / Habesohn Son. 0:1
Thunshirn Chr. / Habesohn Son. 0:2
Binder Bir. / Wotawa Mar. 0:2
Jankowitsch Martin 1:0
Wotawa Marvin 3:11
Thunshirn Christian 3:14
Binder Birgit 1:6
Habesohn Sonita 0:3
12. 22 4 : 26 :
Malek And. / Blagojevic Dej. 3:0
Petsch Ger. / Planner Har. 1:7
Petsch Ger. / Blagojevic Dej. 0:1
Malek And. / Planner Har. 0:1
Müllner Gün. / Petsch Ger. 0:1
Kasumovic Sen. / Petsch Ger. 0:2
Malek And. / Petsch Ger. 0:2
Muck Chr. / Petsch Ger. 0:2
Kasumovic Sen. / Planner Har. 0:2
Blagojevic Dejan 3:1
Malek Andreas 3:3
Planner Harald 1:10
Petsch Gerhard 1:15
Müllner Günter 0:1
Muck Christian 0:2
Kasumovic Senad 0:4
XTTV Result Service (Version 10.0 - 22.08.2018, changelog) | Open Source under GPL | XTTV | WTTV-contact | Privacy Policy