Group Herren Klassen  Herren Gruppen  Damen  Nachwuchs  Senioren  CUP 
League HERREN-LIGA  1. KLASSE A  1. KLASSE B  2. KLASSE A  2. KLASSE B  3. KLASSE A  3. KLASSE B  4. KLASSE A  4. KLASSE B 
Round
Leg 1:
1234567891011
Leg 2:
1234567891011
Team KONT5  KORN3  LSV2  NFS5  PER1  POSW2  SGML5  SGML7  SKFL7  SSH2  WPAE5 
View Table&Ranking Double Ranking Cross Table Matches Team information Team Captains PDF-Selection
Table: 2. KLASSE B - 2018/2019 (Limit rounds)
Rank

Rank

Points -> match ratio -> number of match won -> game ratio.
Team T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W

Win (W)

Number of wins of the team
D

Draw (D)

Number of draws of the team
L

Loss (L)

Number of losses of the team
MR

Match ratio (MR)

Ratio: won single and double match / lost single and double match
P

Points (P)

Number of points:
Win: 2 points
Draw: 1 points
Loss: 0 points
No line up: 0 points
1. Lehrersportverein 2 LSV2 20 17 2 1 115 : 57 36
2. Wohnpark Alt-Erlaa 5 WPAE5 20 17 0 3 116 : 41 34
3. Mariahilf / Langenzersdorf 5 SGML5 20 12 3 5 101 : 72 27
4. Sportklub / Flötzersteig 7 SKFL7 20 11 3 6 101 : 83 25
5. Persil 1 PER1 20 10 3 7 94 : 73 23
6. Post SV Wien 2 POSW2 20 5 5 10 78 : 95 15
7. Mariahilf / Langenzersdorf 7 SGML7 20 4 7 9 73 : 104 15
8. Spar/Hobby Centre Vienna 2 SSH2 20 6 2 12 66 : 103 14
9. Kontakt 5 KONT5 20 4 4 12 76 : 103 12
10. Korneuburg 3 KORN3 20 3 4 13 67 : 112 10
11. Naturfreunde Stadlau 5 NFS5 20 3 3 14 61 : 105 9
Single Ranking 2. KLASSE B - 2018/2019
Rank

Rank

Only players having played at least half of the matches are ranked. Players without losses are ranked before players with losses. Within those players a higher product of M*W is better. Players having at least one loss are ranked by the term M*W/L.
NamePassnr.T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Ratio: Wins / Losses from single matches. Pay attention for extra rules for players without any win or without any loss (see Rank).
RC-Rating

RC-Rating

Ratings Central rating ± standard deviation (uncertainty).
For ongoing season: current values.
For former seasons: values at the end of season

AG

Age-Group (AG)

Age-Groups are defined by key date
U 9: under 9 (-1 last U9-year, -2 year before last U9-year, ...)
U11: under 11 (1 first U11-year, 2 second U11-year)
U13: under 13 (1 first U13-year, 2 second U13-year)
U15: under 15 (1 first U15-year, 2 second U15-year)
U18: under 18 (1 first U18-year, 2 second U18-year, 3 third U18-year)
U21: under 21 (1 first U21-year, 2 second U21-year, 3 third U21-year)
S40: Seniors over 40 years
S50: Seniors over 50 years
S60: Seniors over 60 years
S70: Seniors over 70 years
S80: Seniors over 80 years.
1.Ziegelbecker Oswin 13340 SGML5 17 39 : 9 1505 ± 40  
2.Korkisch Jörg jun. 13197 PER1 19 34 : 13 1469 ± 43  
3.Bagheri Mahdiyar 15052 KONT5 18 37 : 14 1490 ± 45  
4.Pfeffer Anna 1955D LSV2 20 35 : 17 1434 ± 36  U231
5.Stürmer Erwin 14147 WPAE5 15 27 : 10 1491 ± 37  S50
6.Aysner Michael 11304 LSV2 17 30 : 13 1433 ± 39  S40
7.Schiffermüller Gerd 11107 PER1 18 28 : 15 1445 ± 41  S40
8.Erak Milena 2020D SGML7 12 23 : 11 1357 ± 35  U182
9.Gibala Marcin 14991 WPAE5 15 23 : 15 1440 ± 44  S40
10.Humer Andreas 12352 LSV2 11 18 : 9 1449 ± 46  S50
11.Schaller Gerhard 11981 SKFL7 20 27 : 25 1397 ± 41  S50
12.Hülferding Martin 10346 SSH2 19 26 : 24 1411 ± 41  S40
13.Castro Alexandre 15364 NFS5 14 22 : 15 1461 ± 42  S50
14.Nussthaler Johannes 12202 POSW2 18 25 : 22 1392 ± 41  S40
15.Mittelberger Thomas 14485 SGML5 15 22 : 17 1374 ± 48  
16.Koszik Lukas 14393 SGML7 14 22 : 16 1388 ± 39  U212
17.Peyrl Johannes 10352 POSW2 17 24 : 22 1432 ± 41  S40
18.Janousek Martin 9010 SKFL7 20 25 : 28 1383 ± 41  S50
19.Held Peer 13292 WPAE5 13 15 : 13 1415 ± 47  S40
20.Pany Oliver 14013 KORN3 15 20 : 21 1366 ± 40  U213
21.Stadler David 14157 SGML5 18 19 : 26 1363 ± 43  
22.Klemetsch Siegfried 8586 SSH2 15 17 : 20 1419 ± 42  S50
23.Loidl Thomas 12113 PER1 15 13 : 24 1358 ± 41  
24.Dala Claudia 1383D SSH2 19 13 : 33 1274 ± 44  S40
25.Georgiev Alexandar 14791 KONT5 14 12 : 23 1314 ± 40  
26.Erak Jelenko 13536 SGML7 16 12 : 27 1334 ± 45  S40
27.Schwab Birgit 1969D KORN3 14 12 : 24 1290 ± 44  
28.Schiffbenker Christian 11933 POSW2 14 10 : 24 1305 ± 45  S50
29.Jakubowski Julian 14458 NFS5 13 8 : 21 1274 ± 52  U231
30.Kolbert Ludwig 12163 SGML7 16 8 : 31 1257 ± 45  S40
31.Ciuba Anna 1899D KONT5 16 8 : 35 1246 ± 45  
32.Wildner Rupert 14265 KORN3 12 6 : 24 1248 ± 46  U232
 
Not ranked:

Not ranked

Players that have played in less than 50% of possible team matches are not ranked.
 Alan Yüksel 11873 KONT5 1 2 : 0 1506 ± 77  S40
 Mühlgassner Gerhard 15020 WPAE5 1 2 : 0 1358 ± 36  S40
 Nowacki Rafal 15306 WPAE5 1 2 : 0 1561 ± 55  
 Schuster Sophie 1985D LSV2 1 2 : 0 1446 ± 43  U212
 Zaric Stefan 15187 SKFL7 6 15 : 2 1457 ± 33  U181
 Davy Joachim 14684 LSV2 9 16 : 8 1491 ± 48  
 Rudolph Stefan 14084 SKFL7 8 14 : 8 1461 ± 62  
 Marinkovic Goran sen. 11686 KORN3 7 11 : 8 1403 ± 48  S50
 Preinerstorfer Alexander 14132 KONT5 5 9 : 5 1520 ± 44  
 Brunner Benjamin 14638 NFS5 2 4 : 1 1501 ± 55  U182
 Kalman Rainer 13592 POSW2 2 4 : 1 1410 ± 49  S60
 Liu Shengguo 15086 NFS5 9 6 : 15 1330 ± 54  S50
 Loidl Manfred 10941 PER1 8 6 : 14 1204 ± 40  S40
 Weber Philip 11895 KONT5 3 4 : 4 1427 ± 47  
 Kampas Felix 14958 KORN3 4 4 : 7 1161 ± 53  U181
 Rosenberg Amnon 12936 NFS5 2 3 : 3 1428 ± 43  
 Stadtlehner Peter 12578 NFS5 2 3 : 3 1344 ± 64  
 Welsburg Michael 14774 NFS5 9 4 : 18 1281 ± 55  S40
 Waldhäusl Franz 6122 SSH2 3 3 : 5 1428 ± 55  S70
 Sedlacek Lukas 14014 KORN3 2 2 : 3 1303 ± 70  U212
 Sorger Felix 14523 SGML5 1 1 : 1 1416 ± 62  
 Wagner Jochen Ernst 13878 POSW2 1 1 : 1 1405 ± 77  S40
 Diaz William 14946 SKFL7 4 2 : 8 1304 ± 65  
 Kafka Werner 10475 POSW2 1 1 : 2 1406 ± 40  S40
 Reichhart Norbert 14689 NFS5 2 1 : 4 1279 ± 77  
 Chloupek Stefan 12700 KONT5 1 0 : 2 1244 ± 44  S40
 Dauchner Fritz 8458 SGML5 1 0 : 2 1235 ± 51  S65
 Kolbert Julian 14053 SGML7 1 0 : 2 1041 ± 76  U183
 Kowalski Martin 14299 SGML7 1 0 : 2 1062 ± 53  
 Oostelbos Rick 14966 LSV2 1 0 : 2 1421 ± 39  
 Schnabel Johann 14075 KONT5 1 0 : 2 1125 ± 51  S65
 Teufel Erwin 14801 SGML5 1 0 : 2 1367 ± 46  S40
 Graf Gerhard 12115 SKFL7 1 0 : 3 1213 ± 59  S50
 Ritter Christian 15227 NFS5 1 0 : 3 1289 ± 33  U213
Double Ranking: 2. KLASSE B - 2018/2019
Rank

Rank

T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Match-Ratio: Won double matches / Lost double matches
Games

Games

Game-Ration: Won games / Lost games (double)
Pair-Results Player-Results
1. 15 12 : 38 :
Gibala Mar. / Stürmer Erw. 12:3
Gibala Marcin 12:3
Stürmer Erwin 12:3
2. 18 13 : 45 :
Mittelberger Tho. / Ziegelbecker Osw. 3:0
Mittelberger Tho. / Stadler Dav. 1:0
Stadler Dav. / Ziegelbecker Osw. 9:5
Mittelberger Thomas 4:0
Ziegelbecker Oswin 12:5
Stadler David 10:5
3. 20 14 : 47 :
Aysner Mic. / Davy Joa. 4:0
Pfeffer Ann. / Humer And. 1:0
Pfeffer Ann. / Davy Joa. 1:0
Pfeffer Ann. / Schuster Sop. 1:0
Aysner Mic. / Humer And. 4:1
Pfeffer Ann. / Aysner Mic. 3:4
Humer And. / Davy Joa. 0:1
Schuster Sophie 1:0
Aysner Michael 11:5
Davy Joachim 5:1
Humer Andreas 5:2
Pfeffer Anna 6:4
4. 20 14 : 47 :
Rudolph Ste. / Janousek Mar. 4:0
Rudolph Ste. / Schaller Ger. 2:0
Janousek Mar. / Zaric Ste. 4:1
Janousek Mar. / Schaller Ger. 4:3
Schaller Ger. / Diaz Wil. 0:1
Schaller Ger. / Zaric Ste. 0:1
Rudolph Stefan 6:0
Janousek Martin 12:4
Schaller Gerhard 6:5
Zaric Stefan 4:2
Diaz William 0:1
5. 20 13 : 46 :
Schiffermüller Ger. / Korkisch Jör. jun. 11:2
Schiffermüller Ger. / Loidl Man. 1:1
Loidl Tho. / Korkisch Jör. jun. 1:2
Loidl Man. / Loidl Tho. 0:1
Schiffermüller Ger. / Loidl Tho. 0:1
Schiffermüller Gerd 12:4
Korkisch Jörg jun. 12:4
Loidl Manfred 1:2
Loidl Thomas 1:4
6. 18 11 : 42 :
Nussthaler Joh. / Schiffbenker Chr. 6:3
Nussthaler Joh. / Peyrl Joh. 5:2
Kalman Rai. / Nussthaler Joh. 0:1
Kafka Wer. / Nussthaler Joh. 0:1
Nussthaler Johannes 11:7
Schiffbenker Christian 6:3
Peyrl Johannes 5:2
Kafka Werner 0:1
Kalman Rainer 0:1
7. 18 7 : 29 :
Pany Oli. / Sedlacek Luk. 1:0
Pany Oli. / Schwab Bir. 4:4
Schwab Bir. / Marinkovic Gor. sen. 1:1
Pany Oli. / Marinkovic Gor. sen. 1:2
Sedlacek Luk. / Schwab Bir. 0:1
Pany Oli. / Kampas Fel. 0:3
Pany Oliver 6:9
Schwab Birgit 5:6
Marinkovic Goran sen. 2:3
Sedlacek Lukas 1:1
Kampas Felix 0:3
8. 19 7 : 34 :
Hülferding Mar. / Klemetsch Sie. 5:2
Hülferding Mar. / Dala Cla. 2:10
Klemetsch Siegfried 5:2
Hülferding Martin 7:12
Dala Claudia 2:10
9. 20 5 : 28 :
Erak Mil. / Erak Jel. 2:4
Koszik Luk. / Kolbert Lud. 2:8
Koszik Luk. / Erak Mil. 1:1
Kolbert Jul. / Kolbert Lud. 0:1
Kolbert Lud. / Erak Jel. 0:1
Erak Milena 3:5
Koszik Lukas 3:9
Erak Jelenko 2:5
Kolbert Ludwig 2:10
Kolbert Julian 0:1
10. 20 4 : 31 :
Weber Phi. / Bagheri Mah. 1:0
Georgiev Ale. / Bagheri Mah. 2:7
Ciuba Ann. / Bagheri Mah. 1:4
Ciuba Ann. / Chloupek Ste. 0:1
Preinerstorfer Ale. / Bagheri Mah. 0:2
Ciuba Ann. / Georgiev Ale. 0:2
Weber Philip 1:0
Bagheri Mahdiyar 4:13
Georgiev Alexandar 2:9
Ciuba Anna 1:7
Chloupek Stefan 0:1
Preinerstorfer Alexander 0:2
11. 18 3 : 25 :
Jakubowski Jul. / Brunner Ben. 1:1
Jakubowski Jul. / Castro Ale. 1:3
Liu She. / Castro Ale. 1:3
Jakubowski Jul. / Reichhart Nor. 0:1
Welsburg Mic. / Liu She. 0:1
Jakubowski Jul. / Welsburg Mic. 0:1
Ritter Chr. / Castro Ale. 0:1
Jakubowski Jul. / Stadtlehner Pet. 0:1
Jakubowski Jul. / Liu She. 0:1
Welsburg Mic. / Castro Ale. 0:2
Jakubowski Julian 2:8
Castro Alexandre 2:9
Brunner Benjamin 1:1
Liu Shengguo 1:5
Stadtlehner Peter 0:1
Reichhart Norbert 0:1
Ritter Christian 0:1
Welsburg Michael 0:4
XTTV Result Service (Version 10.0 - 22.08.2018, changelog) | Open Source under GPL | XTTV | WTTV-contact | Privacy Policy