Group Herren Klassen  Herren Gruppen  Damen  Nachwuchs  Senioren  CUP 
League HERREN-LIGA  1. KLASSE A  1. KLASSE B  2. KLASSE A  2. KLASSE B  3. KLASSE A  3. KLASSE B  4. KLASSE A  4. KLASSE B 
Round
Leg 1:
1234567891011
Leg 2:
1234567891011
Team KOM1  KONT3  KONT4  NFS3  OLYM1  POLI2  POSW1  SGML3  SKFL4  SKFL6  WPAE1  WPAE3 
View Table&Ranking Double Ranking Cross Table Matches Team information Team Captains PDF-Selection
Table: 1. KLASSE B - 2018/2019 (Limit rounds)
Rank

Rank

Points -> match ratio -> number of match won -> game ratio.
Team T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W

Win (W)

Number of wins of the team
D

Draw (D)

Number of draws of the team
L

Loss (L)

Number of losses of the team
MR

Match ratio (MR)

Ratio: won single and double match / lost single and double match
P

Points (P)

Number of points:
Win: 2 points
Draw: 1 points
Loss: 0 points
No line up: 0 points
1. Wohnpark Alt-Erlaa 1 WPAE1 22 18 1 3 119 : 52 37
2. Polizei 2 POLI2 22 15 4 3 124 : 62 34
3. Olympic 1 OLYM1 22 16 2 4 120 : 61 34
4. Mariahilf / Langenzersdorf 3 SGML3 22 12 4 6 105 : 77 28
5. ASKÖ Komperdell 1 KOM1 22 12 1 9 105 : 81 25
6. Kontakt 3 KONT3 22 11 1 10 101 : 82 23
7. Sportklub / Flötzersteig 6 SKFL6 22 9 5 8 99 : 93 23
8. Post SV Wien 1 POSW1 22 9 5 8 94 : 89 23
9. Naturfreunde Stadlau 3 NFS3 22 7 3 12 79 : 106 17
10. Sportklub / Flötzersteig 4 SKFL4 22 6 3 13 68 : 108 15
11. Kontakt 4 KONT4 22 1 1 20 35 : 133 3
12. Wohnpark Alt-Erlaa 3 WPAE3 22 1 0 21 30 : 135 2
Single Ranking 1. KLASSE B - 2018/2019
Rank

Rank

Only players having played at least half of the matches are ranked. Players without losses are ranked before players with losses. Within those players a higher product of M*W is better. Players having at least one loss are ranked by the term M*W/L.
NamePassnr.T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Ratio: Wins / Losses from single matches. Pay attention for extra rules for players without any win or without any loss (see Rank).
RC-Rating

RC-Rating

Ratings Central rating ± standard deviation (uncertainty).
For ongoing season: current values.
For former seasons: values at the end of season

AG

Age-Group (AG)

Age-Groups are defined by key date
U 9: under 9 (-1 last U9-year, -2 year before last U9-year, ...)
U11: under 11 (1 first U11-year, 2 second U11-year)
U13: under 13 (1 first U13-year, 2 second U13-year)
U15: under 15 (1 first U15-year, 2 second U15-year)
U18: under 18 (1 first U18-year, 2 second U18-year, 3 third U18-year)
U21: under 21 (1 first U21-year, 2 second U21-year, 3 third U21-year)
S40: Seniors over 40 years
S50: Seniors over 50 years
S60: Seniors over 60 years
S70: Seniors over 70 years
S80: Seniors over 80 years.
1.Hatina Peter 9500 POLI2 21 48 : 3 1816 ± 56  
2.Mahmoud Osama 15078 WPAE1 15 30 : 4 1778 ± 55  
3.Stojsin Jovan 15328 KOM1 11 27 : 3 1770 ± 62  
4.Mieszczak Grzegorz 13599 WPAE1 16 29 : 8 1699 ± 52  S40
5.Paal Denes 11861 OLYM1 17 32 : 10 1724 ± 46  S50
6.Pointner Harald 8424 KONT3 18 32 : 12 1686 ± 41  S50
7.Poppenwimmer Patrick 12541 SGML3 18 32 : 16 1701 ± 42  
8.Kordic Stefan 9897 SKFL4 17 27 : 14 1595 ± 45  S40
9.Steindl Johannes 11967 OLYM1 21 28 : 18 1612 ± 44  
10.Zöchling Bertram 12784 POSW1 21 28 : 19 1638 ± 43  S40
11.Baskarad Ivona 2154D SKFL4 19 30 : 20 1676 ± 40  
11.Davidov Ilja 10462 OLYM1 19 27 : 18 1616 ± 43  S40
13.Baumgartner Markus 13840 SGML3 14 22 : 12 1655 ± 46  U213
14.Riedler Matthias 14330 SGML3 19 25 : 19 1593 ± 40  U211
15.Burian Stephan 13455 POLI2 19 25 : 21 1582 ± 43  
16.Kerculj Nenad 11831 KONT3 15 21 : 14 1578 ± 43  S40
17.Oukal Abdallah 14626 WPAE1 15 19 : 13 1571 ± 49  U212
18.Ghanem Hassan 12943 KOM1 20 24 : 27 1512 ± 42  S40
19.Petronczki Christian 9537 POSW1 22 22 : 28 1589 ± 39  S50
20.Urbanek Gerhard 13796 POSW1 22 23 : 30 1557 ± 39  S50
21.Rebel Martin 11430 NFS3 20 18 : 27 1529 ± 42  S40
22.Burian Irene 1937D POLI2 17 16 : 21 1475 ± 40  
23.Groier Laurin 14486 SKFL6 20 19 : 30 1538 ± 40  U212
24.Kellner Florian 14649 SKFL4 16 16 : 21 1517 ± 50  U212
25.Graf Otto 14462 SKFL6 11 13 : 12 1588 ± 43  U183
26.Winkler Fabian 13499 NFS3 21 17 : 32 1538 ± 43  
27.Ammer Christian 11892 KONT3 18 15 : 25 1521 ± 48  S40
28.Preinerstorfer Alexander 14132 KONT4 13 13 : 18 1520 ± 44  
29.Antony Helmut 7701 KONT3 19 10 : 31 1485 ± 46  S50
30.Schürer-Waldheim Thomas 9443 WPAE3 19 9 : 30 1458 ± 48  S50
31.Rauscher Thomas 11429 KOM1 12 8 : 20 1433 ± 47  S40
32.Langer Hans 6225 WPAE3 18 8 : 33 1428 ± 51  S65
33.Holzinger Andreas 14778 SKFL4 16 7 : 26 1332 ± 42  U181
34.Kauderer Thomas 12946 WPAE3 19 5 : 35 1358 ± 52  S40
35.Barcza Josef 8060 KONT4 14 1 : 26 1358 ± 59  S65
 
Not ranked:

Not ranked

Players that have played in less than 50% of possible team matches are not ranked.
 Kichler Wout 12992 WPAE1 2 2 : 0 1427 ± 86  
 Lukic Ugljesa 15094 KOM1 9 23 : 1 1886 ± 54  U231
 Wukovits Roland jun. 13068 SKFL6 6 12 : 5 1626 ± 49  
 Komary Lukas 13123 WPAE1 4 7 : 2 1592 ± 39  
 Markl Andreas 13127 NFS3 7 12 : 7 1643 ± 58  
 Agopyan Nazar 14956 NFS3 6 10 : 6 1651 ± 44  S60
 Saidac Ion 13361 SGML3 2 4 : 1 1708 ± 52  
 Schmid Simon 13501 WPAE1 2 3 : 1 1546 ± 58  
 Lucanin Stefan 14982 SKFL6 2 3 : 2 1551 ± 34  U182
 Schwaiger Manfred 8500 KONT3 10 5 : 19 1510 ± 49  S50
 Klein Robin 14072 POLI2 5 4 : 9 1487 ± 65  U232
 Raidl Peter 6176 SKFL4 2 2 : 2 1470 ± 66  S60
 Hofmann Michael 14322 WPAE1 2 2 : 3 1481 ± 43  U211
 Gotschke Wolfgang 8491 NFS3 4 2 : 6 1464 ± 71  S50
 Dunkl Werner 9862 NFS3 7 2 : 12 1410 ± 65  S50
 Schuhmacher Manfred 14779 SKFL4 6 2 : 11 1336 ± 52  U181
 Georgiev Alexandar 14791 KONT4 1 1 : 1 1314 ± 40  
 Gaborcik Jaroslav 14957 OLYM1 2 1 : 2 1578 ± 46  S50
 Zaric Stefan 15187 SKFL4 1 1 : 2 1457 ± 33  U181
 Erak Milena 2020D SGML3 2 1 : 4 1357 ± 35  U182
 Mika Martin 10973 OLYM1 1 0 : 1 1375 ± 47  S40
 Mann Markus 13926 WPAE3 2 0 : 3 1167 ± 73  U232
 Tomastik Christian 9788 WPAE3 2 0 : 3 * 1133 ± 129  S40
 Brunner Benjamin 14638 NFS3 1 0 : 2 1501 ± 55  U182
 Caliskan Yilmaz 10150 KOM1 1 0 : 2 1421 ± 44  S40
 Ciuba Anna 1899D KONT4 1 0 : 2 1246 ± 45  
 Ghanem Seifeldin 15181 KOM1 1 0 : 2 566 ± 43  U11
 Gibala Marcin 14991 WPAE1 1 0 : 2 1440 ± 44  S40
 Held Peer 13292 WPAE1 1 0 : 2 1415 ± 47  S40
 Kastura Sandor 15164 OLYM1 1 0 : 2 1510 ± 47  S50
 Schnabel Johann 14075 KONT4 1 0 : 2 1125 ± 51  S65
 Schürer-Waldheim Simon 14240 WPAE3 1 0 : 2 1304 ± 45  
 Stürmer Erwin 14147 WPAE1 1 0 : 2 1491 ± 37  S50
 Magerle Daniela 2046D POLI2 1 0 : 3 1449 ± 44  U211
 Wagner Jochen Ernst 13878 POSW1 1 0 : 3 1405 ± 77  S40

* Insufficient accuracy of points because of high standard deviation (too less current results available).

Double Ranking: 1. KLASSE B - 2018/2019
Rank

Rank

T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Match-Ratio: Won double matches / Lost double matches
Games

Games

Game-Ration: Won games / Lost games (double)
Pair-Results Player-Results
1. 20 16 : 54 :
Oukal Abd. / Mieszczak Grz. 2:0
Oukal Abd. / Kichler Wou. 1:0
Komary Luk. / Schmid Sim. 1:0
Mahmoud Osa. / Mieszczak Grz. 11:1
Oukal Abd. / Mahmoud Osa. 1:2
Gibala Mar. / Stürmer Erw. 0:1
Komary Lukas 1:0
Schmid Simon 1:0
Kichler Wout 1:0
Mieszczak Grzegorz 13:1
Mahmoud Osama 12:3
Oukal Abdallah 4:2
Gibala Marcin 0:1
Stürmer Erwin 0:1
2. 21 16 : 56 :
Burian Ire. / Hatina Pet. 8:1
Hatina Pet. / Burian Ste. 6:3
Hatina Pet. / Klein Rob. 2:1
Burian Irene 8:1
Hatina Peter 16:5
Burian Stephan 6:3
Klein Robin 2:1
3. 21 16 : 53 :
Davidov Ilj. / Steindl Joh. 4:0
Davidov Ilj. / Paal Den. 7:2
Paal Den. / Steindl Joh. 5:2
Gaborcik Jar. / Steindl Joh. 0:1
Davidov Ilja 11:2
Paal Denes 12:4
Steindl Johannes 9:3
Gaborcik Jaroslav 0:1
4. 20 14 : 44 :
Baumgartner Mar. / Riedler Mat. 3:0
Saidac Ion. / Riedler Mat. 2:0
Poppenwimmer Pat. / Riedler Mat. 8:4
Baumgartner Mar. / Poppenwimmer Pat. 1:2
Saidac Ion 2:0
Riedler Matthias 13:4
Poppenwimmer Patrick 9:6
Baumgartner Markus 4:2
5. 22 13 : 45 :
Petronczki Chr. / Zöchling Ber. 13:8
Petronczki Chr. / Urbanek Ger. 0:1
Zöchling Bertram 13:8
Petronczki Christian 13:9
Urbanek Gerhard 0:1
6. 21 12 : 47 :
Ammer Chr. / Kerculj Nen. 3:0
Kerculj Nen. / Pointner Har. 1:0
Ammer Chr. / Pointner Har. 7:8
Schwaiger Man. / Pointner Har. 1:1
Kerculj Nenad 4:0
Ammer Christian 10:8
Pointner Harald 9:9
Schwaiger Manfred 1:1
7. 20 9 : 39 :
Stojsin Jov. / Lukic Ugl. 2:0
Stojsin Jov. / Ghanem Has. 4:5
Ghanem Has. / Lukic Ugl. 3:4
Caliskan Yil. / Ghanem Has. 0:1
Ghanem Sei. / Ghanem Has. 0:1
Stojsin Jovan 6:5
Ghanem Hassan 7:11
Lukic Ugljesa 5:4
Ghanem Seifeldin 0:1
Caliskan Yilmaz 0:1
8. 20 8 : 35 :
Graf Ott. / Groier Lau. 2:0
Groier Lau. / Lucanin Ste. 1:0
Wukovits Rol. jun. / Baskarad Ivo. 2:4
Groier Lau. / Baskarad Ivo. 2:5
Graf Ott. / Baskarad Ivo. 1:3
Lucanin Stefan 1:0
Groier Laurin 5:5
Baskarad Ivona 5:12
Graf Otto 3:3
Wukovits Roland jun. 2:4
9. 22 8 : 37 :
Winkler Fab. / Agopyan Naz. 1:0
Rebel Mar. / Winkler Fab. 5:9
Markl And. / Winkler Fab. 1:1
Rebel Mar. / Agopyan Naz. 1:2
Rebel Mar. / Markl And. 0:2
Winkler Fabian 7:10
Rebel Martin 6:13
Agopyan Nazar 2:2
Markl Andreas 1:3
10. 20 6 : 31 :
Kordic Ste. / Holzinger And. 3:2
Holzinger And. / Kellner Flo. 2:7
Kordic Ste. / Schuhmacher Man. 1:1
Kordic Ste. / Zaric Ste. 0:1
Kellner Flo. / Baskarad Ivo. 0:1
Schuhmacher Man. / Kellner Flo. 0:2
Kordic Stefan 4:4
Holzinger Andreas 5:9
Kellner Florian 2:10
Schuhmacher Manfred 1:3
Zaric Stefan 0:1
Baskarad Ivona 0:1
11. 19 4 : 21 :
Barcza Jos. / Preinerstorfer Ale. 3:5
Antony Hel. / Preinerstorfer Ale. 1:4
Ciuba Ann. / Antony Hel. 0:1
Antony Hel. / Schnabel Joh. 0:1
Antony Hel. / Barcza Jos. 0:4
Preinerstorfer Alexander 4:9
Barcza Josef 3:9
Antony Helmut 1:10
Ciuba Anna 0:1
Schnabel Johann 0:1
12. 22 2 : 19 :
Langer Han. / Schürer-Waldheim Tho. 2:12
Langer Han. / Kauderer Tho. 0:1
Tomastik Chr. / Mann Mar. 0:2
Schürer-Waldheim Tho. / Kauderer Tho. 0:5
Langer Hans 2:13
Schürer-Waldheim Thomas 2:17
Mann Markus 0:2
Tomastik Christian 0:2
Kauderer Thomas 0:6
XTTV Result Service (Version 10.0 - 22.08.2018, changelog) | Open Source under GPL | XTTV | WTTV-contact | Privacy Policy