XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
BACH
BUCH
GALS
MICH
RITR
SHAL
STKI
STZI
VORD
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U17
U15
U13
U11
League
701 Mühlviertel-West
702 Mühlviertel-Mitte
711 Linz - Linz U. - UU
712 Linz - Linz Land
721 Mühlviertel Ost
731 Steyr Umg. / LL
741 Wels / Kremstal
751 Salzkammergut
752 Salzkammergut 2
771 Innv. / Braunau
781 Innv. / Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
BACH7
BUCH1
GALS3
MICH4
RITR6
SHAL2
STKI3
STZI2
VORD9
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
151 Landesliga - Damen
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Linz,LL Umg. / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./MV West
511 Bezirksliga Linz Umg./MV Mitte
521 Bezirksliga Linz Umg./MV Ost
531 Bezirksliga Steyr Umg. / LL
541 Bezirksliga Kremstal / Wels
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Wels u. Umland
571 Bezirksliga Innv.u.Umland
601 Bezirksklasse Linz/Mühlviertel West
602 Bezirksklasse Mühlviertel Mitte Nord
611 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - FR
612 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - PE
621 Bezirksklasse Enns Umg. / MV Ost
631 Bezirksklasse Steyr Umg. / LL
632 Bezirksklasse Steyr Umg. Süd
641 Bezirksklasse Linz / Wels -Umgebung
651 Bezirksklasse LL - WE - WL - GM
652 Bezirksklasse Salzkammergut
661 Bezirksklasse LL - Wels Umg. Nord
662 Bezirksklasse Vöcklabruck/Hausruck
671 Bezirksklasse Innviertel/Braunau
672 Bezirksklasse Innviertel/Schärding
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-Mitte
711 1. Klasse Linz - Linz U. - UU
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
752 1. Klasse Salzkammergut 2
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schärding
801 2. Klasse Linz / Mühlviertel
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
BACH
BUCH
GALS
MICH
RITR
SHAL
STKI
STZI
VORD
[alle]
BUCH1
SHAL2
STZI2
STKI3
GALS3
MICH4
RITR6
BACH7
VORD9
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 741 1. Klasse Wels / Kremstal, Leg 1, Round 8 (duration: 04.12.2023-)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
8
Mon.
04.12.2023 19:30
SHAL2
-
BUCH1
5:8
Turnhalle Bad Schallerbach
Bernhard Danner
Martin Nussbaumer
0:3
Thomas Wimmer
Christian Kieberger
3:0
Moritz Sumedinger-Malzer
Jürgen Gmeiner
3:2
Friedrich Briedl
Michael Plank
0:3
Thomas Wimmer
/
Moritz Sumedinger-Malzer
Michael Plank
/
Martin Nussbaumer
0:3
Thomas Wimmer
Martin Nussbaumer
3:0
Bernhard Danner
Christian Kieberger
0:3
Moritz Sumedinger-Malzer
Michael Plank
0:3
Friedrich Briedl
Jürgen Gmeiner
3:1
Friedrich Briedl
/
Bernhard Danner
Christian Kieberger
/
Jürgen Gmeiner
0:3
Thomas Wimmer
Michael Plank
3:0
Friedrich Briedl
Martin Nussbaumer
0:3
Moritz Sumedinger-Malzer
Christian Kieberger
2:3
Show result
Confirmed by Away-Team
1
8
Thu.
07.12.2023 19:30
RITR6
-
GALS3
8:6
VS Ried im Traunkreis
Mihael Stanisic
Hans-Wolfgang Schiendorfer
0:3
Johannes Voglhuber
Siegfried Mairhuber
3:0
Martin Hatlauf
Josef Fischer
2:3
Johannes Sudasch
Stefan Heinle
3:2
Martin Hatlauf
/
Mihael Stanisic
Stefan Heinle
/
Josef Fischer
1:3
Johannes Voglhuber
Hans-Wolfgang Schiendorfer
3:2
Mihael Stanisic
Siegfried Mairhuber
2:3
Martin Hatlauf
Stefan Heinle
3:0
Johannes Sudasch
Josef Fischer
3:0
Johannes Sudasch
/
Johannes Voglhuber
Siegfried Mairhuber
/
Hans-Wolfgang Schiendorfer
3:2
Johannes Voglhuber
Stefan Heinle
3:1
Johannes Sudasch
Hans-Wolfgang Schiendorfer
1:3
Martin Hatlauf
Siegfried Mairhuber
2:3
Mihael Stanisic
Josef Fischer
3:1
Show result
Confirmed by Away-Team
1
8
Thu.
07.12.2023 19:30
STZI2
-
BACH7
3:8
VS Steinbach am Ziehberg
Hubert Huemerlehner
Valentin Zittmayr
0:3
Stefan Radinger
Mia Wu
3:0
w.o.
Maja Lucic
0:3
Thomas Strasser
Julian Luginger
1:3
Stefan Radinger
/
Thomas Strasser
Julian Luginger
/
Valentin Zittmayr
3:1
Stefan Radinger
Valentin Zittmayr
3:0
Hubert Huemerlehner
Mia Wu
2:3
w.o.
Julian Luginger
0:3
Thomas Strasser
Maja Lucic
0:3
w.o.
/
w.o.
Mia Wu
/
Maja Lucic
0:3
Stefan Radinger
Julian Luginger
2:3
Show result
Confirmed by Away-Team
1
8
Tue.
05.12.2023 19:30
VORD9
-
STKI3
5:8
Turnhalle Vorchdorf
Gerhard Ortner
Florian Blaimschein
3:1
Karl Pesendorfer
Markus Bernert
1:3
Andreas Stampfer
Jürgen Altermüller
3:1
Stefanie Krenmayer
Dominik Schöffmann
3:0
Stefanie Krenmayer
/
Gerhard Ortner
Dominik Schöffmann
/
Jürgen Altermüller
2:3
Gerhard Ortner
Markus Bernert
0:3
Karl Pesendorfer
Florian Blaimschein
3:2
Stefanie Krenmayer
Jürgen Altermüller
3:0
Andreas Stampfer
Dominik Schöffmann
0:3
Karl Pesendorfer
/
Andreas Stampfer
Markus Bernert
/
Florian Blaimschein
1:3
Stefanie Krenmayer
Markus Bernert
1:3
Gerhard Ortner
Dominik Schöffmann
1:3
Karl Pesendorfer
Jürgen Altermüller
2:3
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy