Group Herbstmeisterschaft 
League Landesliga  Landesklasse  1.Klasse  2.Klasse  3.Klasse  4.Klasse 
Round
1234567891011
Team ABER1  ATSV2  ELIX2  HALL1  POST3  POST4  SALZ7  SALZ8  SCHA2  STRW1  THAL1  WALS3 
View Table&Ranking Double Ranking Cross Table Matches Team information Team Captains PDF-Selection
Table: 2.Klasse - 2020/2021 (Limit rounds)
Rank

Rank

Points -> match ratio -> number of match won -> game ratio.
Team T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W

Win (W)

Number of wins of the team
D

Draw (D)

Number of draws of the team
L

Loss (L)

Number of losses of the team
MR

Match ratio (MR)

Ratio: won single and double match / lost single and double match
GR

Game ratio (GR)

Ratio: won games / lost games
P

Points (P)

Number of points:
Win: 2 points
Draw: 1 points
Loss: 0 points
No line up: 0 points
1. Abersee 1 ABER1 4 4 0 0 28 : 12 94 : 55 8
2. Salzburg Post 3 POST3 5 3 1 1 31 : 19 112 : 85 7
3. Salzburg UTTC 7 SALZ7 4 3 0 1 29 : 11 93 : 50 6
4. Salzburg UTTC 8 SALZ8 4 3 0 1 26 : 14 92 : 58 6
5. Salzburg ATSV 2 ATSV2 4 3 0 1 23 : 17 81 : 67 6
6. Salzburg Post 4 POST4 5 1 2 2 20 : 30 82 : 115 4
  7. Straßwalchen 1 STRW1 4 1 1 2 17 : 23 66 : 83 3
  8. Wals 3 WALS3 4 1 1 2 15 : 25 68 : 90 3
  9. Schwarzach 2 SCHA2 4 1 0 3 17 : 23 73 : 85 2
  10. Hallein UTTC 1 HALL1 4 1 0 3 15 : 25 69 : 90 2
  11. Thalgau 1 THAL1 4 0 2 2 15 : 25 60 : 88 2
  12. Elixhausen 2 ELIX2 4 0 1 3 14 : 26 63 : 87 1
Single Ranking 2.Klasse - 2020/2021
Rank

Rank

Only players having played at least half of the matches are ranked. Players without losses are ranked before players with losses. Within those players a higher product of M*W is better. Players having at least one loss are ranked by the term M*W/L.
NamePassnr.T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Ratio: Wins / Losses from single matches. Pay attention for extra rules for players without any win or without any loss (see Rank).
RC-Rating

RC-Rating

Ratings Central rating ± standard deviation (uncertainty).
For ongoing season: current values.
For former seasons: values at the end of season

AG

Age-Group (AG)

Age-Groups are defined by key date
U 9: under 9 (-1 last U9-year, -2 year before last U9-year, ...)
U11: under 11 (1 first U11-year, 2 second U11-year)
U13: under 13 (1 first U13-year, 2 second U13-year)
U15: under 15 (1 first U15-year, 2 second U15-year)
U18: under 18 (1 first U18-year, 2 second U18-year, 3 third U18-year)
U21: under 21 (1 first U21-year, 2 second U21-year, 3 third U21-year)
S40: Seniors over 40 years
S50: Seniors over 50 years
S60: Seniors over 60 years
S70: Seniors over 70 years
S80: Seniors over 80 years.
1.Mayrhauser Franz 453 ABER1 4 12 : 0 1269 ± 75  
2.Salimov Husein 1605 SALZ7 4 11 : 1 1182 ± 79  U132
3.Greisberger Oskar 177 ELIX2 4 9 : 3 1133 ± 54  S50
4.Anninger Peter 1424 SALZ7 4 8 : 4 1055 ± 47  S50
4.Greinz Luca Elia 1579 ABER1 4 8 : 4 1002 ± 52  U152
6.Butka Erich 1415 POST3 5 9 : 6 1043 ± 41  S40
6.Stadler Paul 838 POST3 5 9 : 6 1009 ± 40  S65
6.Trattnig Herbert 191 POST3 5 9 : 6 1063 ± 42  S60
9.Scherz Manfred 699 POST4 5 8 : 7 984 ± 47  S65
10.Pichler Harald 1274 THAL1 4 6 : 6 994 ± 44  S50
10.Wippel August 129 WALS3 4 6 : 6 1016 ± 47  S65
12.Gaugusch Lisa 3129 ATSV2 4 5 : 7 967 ± 53  
12.Steger Anton 1586 HALL1 4 5 : 7 938 ± 46  S50
14.Mörzinger Walter 38 WALS3 4 4 : 8 932 ± 49  S65
14.Röhr Manuel 1514 HALL1 4 4 : 8 885 ± 48  
14.Zito Stefano 415 POST4 4 4 : 8 949 ± 44  S50
17.Amtmann Manuel 984 SCHA2 4 2 : 10 968 ± 44  
17.Hirschegger Jörg 1109 ELIX2 4 2 : 10 752 ± 54  S50
19.Laucher Johann 605 ELIX2 4 1 : 11 732 ± 54  S65
19.Lettner Josef 1575 THAL1 4 1 : 11 599 ± 84  S60
 
Not ranked:

Not ranked

Players that have played in less than 70% of possible team matches are not ranked.
 Vorderleitner Thomas 580 ATSV2 2 6 : 0 1467 ± 83  S40
 Kössner Florian 590 SCHA2 1 3 : 0 1196 ± 79  
 Noori Ali Reza 1580 SALZ7 1 3 : 0 1018 ± 71  U212
 Heiglmaier Paul 1592 SALZ8 3 8 : 1 1106 ± 69  U181
 Schöfegger Wolfgang 1362 STRW1 3 7 : 2 1050 ± 50  S40
 Winkler Franz 341 ATSV2 3 7 : 2 1129 ± 52  S60
 Kronberger Reinhard 1502 SALZ7 3 6 : 3 1083 ± 55  S50
 Seebacher David 1223 SCHA2 3 6 : 3 1138 ± 49  U231
 Gleich Gerhard 1356 STRW1 3 5 : 4 992 ± 46  S50
 Csellich Holger 1447 THAL1 3 4 : 5 962 ± 46  S40
 Harjung Richard 1346 HALL1 3 4 : 5 866 ± 63  S60
 Neuhofer Ronja 3106 ABER1 3 4 : 5 982 ± 47  U152
 Nigisch Johannes 1583 POST4 3 4 : 5 886 ± 52  
 Sams Simon 1585 SALZ8 3 4 : 5 933 ± 48  U132
 Atzmüller Christian 506 ATSV2 1 2 : 1 * 973 ± 96  S50
 Laimer Norbert 202 ABER1 1 2 : 1 982 ± 58  S50
 Lehmann Helmuth 790 WALS3 2 3 : 3 999 ± 55  S75
 Baumgartner Nico 1506 SCHA2 3 3 : 6 980 ± 47  U232
 Zeilner Wendelin 1627 SALZ8 3 3 : 6 909 ± 49  U183
 Hergan Klaus 1008 WALS3 2 2 : 4 1031 ± 54  S50
 Hohensinn Gerhard 1316 POST4 3 2 : 7 879 ± 52  S65
 Stangl Josef 1364 STRW1 3 2 : 7 872 ± 49  S60
 Enzesberger Alois 1273 THAL1 1 1 : 2 745 ± 64  S60
 Fink Franz 339 ATSV2 1 1 : 2 1008 ± 58  S60
 Krispler Martin 1512 HALL1 1 1 : 2 852 ± 74  
 Lercher Daniel 1253 SCHA2 1 0 : 3 826 ± 71  
 Wurie Miriam 3108 ATSV2 1 0 : 3 609 ± 79  S40

* Insufficient accuracy of points because of high standard deviation (too less current results available).

Double Ranking: 2.Klasse - 2020/2021
Rank

Rank

T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Match-Ratio: Won double matches / Lost double matches
Games

Games

Game-Ration: Won games / Lost games (double)
Pair-Results Player-Results
1. 3 3 : 9 :
Schöfegger Wol. / Gleich Ger. 3:0
Gleich Gerhard 3:0
Schöfegger Wolfgang 3:0
2. 5 4 : 14 :
Butka Eri. / Trattnig Her. 4:1
Trattnig Herbert 4:1
Butka Erich 4:1
3. 4 3 : 11 :
Pichler Har. / Lettner Jos. 1:0
Pichler Har. / Csellich Hol. 2:1
Lettner Josef 1:0
Pichler Harald 3:1
Csellich Holger 2:1
4. 4 3 : 9 :
Seebacher Dav. / Baumgartner Nic. 1:0
Amtmann Man. / Baumgartner Nic. 1:0
Amtmann Man. / Seebacher Dav. 1:1
Baumgartner Nico 2:0
Seebacher David 2:1
Amtmann Manuel 2:1
5. 4 2 : 10 :
Greisberger Osk. / Laucher Joh. 2:2
Laucher Johann 2:2
Greisberger Oskar 2:2
6. 4 2 : 8 :
Winkler Fra. / Vorderleitner Tho. 1:0
Wurie Mir. / Vorderleitner Tho. 1:0
Winkler Fra. / Gaugusch Lis. 0:2
Vorderleitner Thomas 2:0
Wurie Miriam 1:0
Winkler Franz 1:2
Gaugusch Lisa 0:2
7. 4 2 : 7 :
Mayrhauser Fra. / Greinz Luc. 2:0
Neuhofer Ron. / Greinz Luc. 0:2
Mayrhauser Franz 2:0
Greinz Luca Elia 2:2
Neuhofer Ronja 0:2
8. 5 2 : 7 :
Hohensinn Ger. / Scherz Man. 2:1
Scherz Man. / Zito Ste. 0:1
Zito Ste. / Nigisch Joh. 0:1
Hohensinn Gerhard 2:1
Scherz Manfred 2:2
Nigisch Johannes 0:1
Zito Stefano 0:2
9. 3 1 : 7 :
Sams Sim. / Heiglmaier Pau. 1:1
Heiglmaier Pau. / Zeilner Wen. 0:1
Sams Simon 1:1
Heiglmaier Paul 1:2
Zeilner Wendelin 0:1
10. 4 1 : 7 :
Röhr Man. / Steger Ant. 1:3
Steger Anton 1:3
Röhr Manuel 1:3
11. 4 1 : 4 :
Anninger Pet. / Kronberger Rei. 1:0
Anninger Pet. / Salimov Hus. 0:3
Kronberger Reinhard 1:0
Anninger Peter 1:3
Salimov Husein 0:3
12. 4 0 : 5 :
Mörzinger Wal. / Hergan Kla. 0:2
Lehmann Hel. / Mörzinger Wal. 0:2
Lehmann Helmuth 0:2
Hergan Klaus 0:2
Mörzinger Walter 0:4
XTTV Result Service (Version 10.0 - 22.08.2018, changelog) | Open Source under GPL | XTTV | STTV-contact | Privacy Policy