Group Landesebenen  Regionalliga  Regionalklasse  Bezirksliga  Bezirksklasse  1. Klasse  2. Klasse  Damen MM  Cup  U18  U15  U13  U11 
League 701 Mühlviertel-West  702 Mühlviertel-Mitte  711 Linz - Linz U. - UU  712 Linz - Linz Land  721 Mühlviertel Ost  722 Perg Umgebung  731 Steyr Umg. / LL  741 Wels / Kremstal  751 Salzkammergut  762 Vöcklabruck+GM  771 Innv. / Braunau  781 Innv. / Schärding 
Round
Leg 1:
123456789
Leg 2:
123456789
Team ALTB3  FREI5  GALK2  HABE2  HABE4  OSWA2  PREG4  RAIN4  RAIN5  SROH3 
View Table&Ranking Double Ranking Cross Table Matches Team information Team Captains PDF-Selection
Table: 702 1. Klasse Mühlviertel-Mitte - 2019/2020 (Limit rounds)
Rank

Rank

Points -> match ratio -> number of match won -> game ratio.
Team T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W

Win (W)

Number of wins of the team
D

Draw (D)

Number of draws of the team
L

Loss (L)

Number of losses of the team
MR

Match ratio (MR)

Ratio: won single and double match / lost single and double match
GR

Game ratio (GR)

Ratio: won games / lost games
P

Points (P)

Number of points:
Win: 3 points
Draw: 2 points
Loss: 1 points
No line up: 0 points
1. Sportunion Reichenau-Ottenschlag-Haibach 3 SROH3 15 14 1 0 127 : 44 395 : 188 44
2. ASKÖ SPARKASSE Hagenberg 2 HABE2 16 11 0 5 106 : 75 370 : 286 38
3. ASKÖ Sport- und Freizeitverein St. Oswald 2 OSWA2 15 10 1 4 107 : 77 377 : 304 36
4. SV Gallneukirchen 2 GALK2 15 9 2 4 110 : 70 380 : 269 35
5. DSG Union Freistadt 5 FREI5 16 9 0 7 98 : 79 309 : 298 34
6. Sportunion Toprein Altenberg 3 ALTB3 16 6 2 8 84 : 99 308 : 300 28
7. Union Pregarten 4 PREG4 15 6 0 9 79 : 97 292 : 343 26
8. Sportunion Rainbach 4 RAIN4 15 4 2 9 65 : 107 266 : 378 25
9. Sportunion Rainbach 5 RAIN5 15 3 0 12 77 : 106 295 : 368 21
10. ASKÖ SPARKASSE Hagenberg 4 HABE4 16 1 0 15 38 : 137 185 : 443 18
Single Ranking 702 1. Klasse Mühlviertel-Mitte - 2019/2020
Rank

Rang

1. Erstellung:
a) Grundsätzlich werden alle Siege und Niederlagen der einzelnen Spieler erfasst. Die Spiele unberechtigt eingesetzter Spieler werden nicht gewertet.
b) Einzelne wo-Siege werden als Siege gewertet bzw. einzelne wo-Niederlagen werden als Niederlagen gewertet.
c) Wo-Niederlagen werden nur dann als Niederlagen gewertet, wenn der Spieler mindestens ein Spiel begonnen hat.
d) Gewinnt eine Mannschaft kampflos (wo), weil der Gegner nicht angetreten ist, so werden, entsprechend der Eintragung im Spielbericht, die Spiele gewertet (siehe OÖ Handbuch C II, Ziffer 13).

2. Berechnung:
a) SIEGE plus EINSÄTZE minus NIEDERLAGEN = PLATZZIFFER
b) Bei gleicher Platzziffer wird der Spieler mit der höheren Sieganzahl zuerst gereiht.
c) Bei gleicher Platzziffer und gleicher Sieganzahl wird der Spieler mit den wenigsten Niederlagen zuerst gereiht.
d) Bei gleicher Platzziffer, gleicher Sieganzahl und gleicher Anzahl von Niederlagen wird der Spieler mit den meisten Einsätzen zuerst gereiht.
e) Spieler mit null Siegen bzw. mit nicht mindestens einem Fünftel der möglichen Einsätze werden nicht in die Einzelrangliste aufgenommen.
NamePassNrClub M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Ratio: Wins / Losses from single matches. Pay attention for extra rules for players without any win or without any loss (see Rank).
RC-Rating

RC-Rating

Ratings Central rating ± standard deviation (uncertainty).
For ongoing season: current values.
For former seasons: values at the end of season

AG

Age-Group (AG)

Age-Groups are defined by key date
U 9: under 9 (-1 last U9-year, -2 year before last U9-year, ...)
U11: under 11 (1 first U11-year, 2 second U11-year)
U13: under 13 (1 first U13-year, 2 second U13-year)
U15: under 15 (1 first U15-year, 2 second U15-year)
U18: under 18 (1 first U18-year, 2 second U18-year, 3 third U18-year)
U21: under 21 (1 first U21-year, 2 second U21-year, 3 third U21-year)
S40: Seniors over 40 years
S50: Seniors over 50 years
S60: Seniors over 60 years
S70: Seniors over 70 years
S80: Seniors over 80 years.
1.Mörwald Markus 23056 GALK 13 28 : 7 881 ± 65  
2.Haiden Josef 19437 SROH 11 25 : 3 981 ± 68  S65
3.Sonnleitner Gerold 16168 RAIN 12 26 : 6 887 ± 66  S40
4.Alberndorfer Gottfried 23912 FREI 15 27 : 11 848 ± 63  S50
4.Mühlehner Michael Helmut 24877 HABE 15 26 : 10 832 ± 89  U152
6.Schiebler Paul 17339 GALK 11 23 : 6 823 ± 72  S50
7.Schürz Mario 25135 ALTB 13 24 : 10 812 ± 61  
8.Nimmervoll Markus 23858 SROH 9 20 : 3 1038 ± 78  U213
9.Hinterdorfer Manuel 24682 HABE 13 21 : 10 759 ± 68  U183
10.Stanger Andreas 25224 HABE 11 20 : 8 796 ± 73  
11.Haidvogl Christian 25071 OSWA 12 20 : 11 810 ± 68  U152
12.Gratzl Walter 24060 OSWA 9 19 : 8 781 ± 65  S65
13.Heindl Rudolf 24678 SROH 12 17 : 10 670 ± 67  S50
14.Baumgartner Katharina 70089 ALTB 10 16 : 9 741 ± 65  
14.Nimmervoll Patrick 23213 SROH 12 16 : 11 646 ± 65  
14.Augl Peter 24048 FREI 12 15 : 10 701 ± 66  S70
14.Pilgerstorfer Gerald 16085 PREG 5 13 : 1 966 ± 90  S40
18.Mager Manuela 76513 GALK 8 15 : 7 826 ± 69  S50
19.Hackl Gerald 23454 FREI 14 16 : 15 643 ± 65  S50
19.Scheuchenpflug Walter 22483 HABE 11 14 : 10 634 ± 67  S50
21.Lengauer Hartwin 8077 GALK 10 14 : 10 661 ± 67  S75
22.Hinterdorfer Andreas 24236 HABE 10 13 : 10 710 ± 66  U213
22.Etzlsdorfer-Reindl Roland 23906 OSWA 4 10 : 1 835 ± 63  S40
24.Pühringer Lukas 25043 RAIN 14 16 : 18 648 ± 66  U152
25.Schinnerl Helmut 17241 ALTB 11 13 : 13 619 ± 67  S60
25.Pfarrhofer Matthias 25407 ALTB 6 10 : 5 788 ± 71  
27.Sonnleitner Bastian 25237 RAIN 11 14 : 15 673 ± 65  U183
27.Danner Robert 23905 OSWA 7 10 : 7 644 ± 67  S40
29.Sonnleitner Valentin 25238 RAIN 15 17 : 23 622 ± 62  U181
29.Riegler Jürgen 23792 PREG 6 9 : 6 689 ± 71  U211
31.Kreslehner Lukas 24855 OSWA 8 9 : 10 627 ± 71  U182
31.Lengauer Samuel 24715 RAIN 6 8 : 7 616 ± 74  U181
31.Glaser Siegfried 24604 OSWA 3 6 : 2 931 ± 74  S50
34.Seidl Philip 24386 RAIN 13 12 : 19 522 ± 65  
34.Kiesenhofer Raphael 24878 HABE 7 8 : 9 612 ± 70  U183
34.Stockhammer Ulrich 21594 SROH 6 7 : 7 717 ± 70  S50
34.Zwittag Michael 23719 PREG 3 5 : 2 765 ± 90  
38.Strasser Jürgen 25219 FREI 14 11 : 20 570 ± 67  
38.Haidvogl Rudolf 24472 OSWA 10 9 : 14 518 ± 65  S40
38.Freudenthaler Fabian 25041 RAIN 5 7 : 7 522 ± 76  U152
38.Haunschmid Roland 15558 PREG 5 7 : 7 629 ± 80  S40
38.Pilgerstorfer Daniel 22894 PREG 3 5 : 3 746 ± 74  U231
38.Klein Stefan 22627 PREG 3 4 : 2 856 ± 78  
44.Kapan Abdullah 24373 RAIN 4 4 : 4 600 ± 87  
45.Jachs Fabian 25040 RAIN 13 10 : 20 504 ± 67  U152
46.Ranner Patrick 24862 ALTB 13 10 : 21 544 ± 68  U211
46.Tucho Robin 24882 HABE 5 4 : 7 381 ± 84  U152
46.Tober Thomas 23907 OSWA 3 3 : 4 582 ± 79  S40
49.Rechberger Klaus 22553 SROH 3 3 : 5 500 ± 79  
49.Nöbauer Felix 24311 PREG 3 2 : 4 506 ± 80  U182
51.Dorninger Elias 25416 PREG 3 2 : 5 * 473 ± 103  U132
52.Strada Michael 24689 HABE 12 7 : 21 434 ± 68  S50
52.Huber Jonathan 25344 GALK 8 4 : 14 * 358 ± 92  U152
52.Ziegler Anna 79780 HABE 5 2 : 9 355 ± 88  S50
52.Großschedl Adolf 16633 HABE 4 1 : 7 380 ± 85  S80
56.Steiner Florian 25414 GALK 4 2 : 9 584 ± 75  
57.Stadler Maximilian 25235 RAIN 11 5 : 20 415 ± 80  U131
57.Ennikl Rudolf 25330 HABE 7 3 : 14 296 ± 86  S65
59.Kranawitter Erwin 24452 PREG 12 6 : 23 436 ± 71  S50
59.Adam Daniel 25236 RAIN 7 3 : 15 353 ± 88  U182
 
Not ranked:

Not ranked

Players that have played in less than 20% of possible team matches or do not have at least one win are not ranked.
 Bachler Walter 5599 PREG 2 6 : 0 1049 ± 71  S70
 Kartusch Stefan 22864 PREG 2 5 : 0 * 1097 ± 98  
 Reichetseder Philip 24943 GALK 2 4 : 1 956 ± 63  U211
 Kartusch Walter 6889 PREG 1 3 : 0 1108 ± 77  S60
 Stockhammer Angela 70146 SROH 2 3 : 1 * 468 ± 105  S50
 Hinterdorfer Christian 24050 HABE 1 1 : 1 768 ± 67  S40
 Mülleder Christian 19429 SROH 1 1 : 1 * 749 ± 140  S40
 Grubauer Patrick 25022 FREI 2 2 : 4 844 ± 78  U151
 Hackl Simon 23759 PREG 1 1 : 2 798 ± 90  U211
 Blineder Daniel 22758 GALK 2 1 : 4 * 528 ± 92  
 Holl Raphael 25299 OSWA 2 1 : 4 390 ± 67  U151
 Hörleinsberger Christoph 25159 HABE 1 0 : 2 * 347 ± 97  
 Tucho Christian 24875 HABE 1 0 : 2 501 ± 62  S40
 Hinterreiter Lukas 24970 OSWA 2 1 : 5 * 408 ± 93  U182
 Haderer Anna 74042 PREG 1 0 : 3 151 ± 65  U11
 Stadlmayr Wolfgang 22599 GALK 1 0 : 3 581 ± 89  S50
 Wertal Moritz 24772 PREG 2 0 : 4 * 326 ± 93  U152
 Mastny Adolf 3605 ALTB 2 0 : 5 * 417 ± 100  S75
 Punz Martina 70490 FREI 3 0 : 6 * 183 ± 104  S40
 Kaar Hubert 24950 PREG 4 0 : 8 * 290 ± 107  S40
 Peirleitner Alexander 24684 HABE 5 0 : 11 296 ± 89  U182
 Kiesenhofer Dominik 24879 HABE 6 0 : 12 308 ± 86  U151
 Köck Rene 20129 RAIN 6 0 : 12 * 306 ± 91  S40
 Tucho Mario 25295 HABE 9 0 : 19 * 129 ± 109  S40

* Insufficient accuracy of points because of high standard deviation (too less current results available).

Double Ranking: 702 1. Klasse Mühlviertel-Mitte - 2019/2020
Rank

Rank

T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Match-Ratio: Won double matches / Lost double matches
Games

Games

Game-Ration: Won games / Lost games (double)
Pair-Results Player-Results
1. 14 21 : 70 :
Stockhammer Ulr. / Nimmervoll Pat. 2:0
Stockhammer Ulr. / Heindl Rud. 1:0
Stockhammer Ulr. / Nimmervoll Mar. 1:0
Nimmervoll Pat. / Rechberger Kla. 1:0
Haiden Jos. / Nimmervoll Mar. 1:0
Nimmervoll Pat. / Heindl Rud. 1:0
Stockhammer Ang. / Heindl Rud. 1:0
Heindl Rud. / Rechberger Kla. 1:0
Haiden Jos. / Stockhammer Ulr. 1:0
Haiden Jos. / Rechberger Kla. 1:0
Nimmervoll Pat. / Nimmervoll Mar. 5:2
Haiden Jos. / Heindl Rud. 5:2
Mülleder Chr. / Heindl Rud. 0:1
Stockhammer Ulrich 5:0
Rechberger Klaus 3:0
Stockhammer Angela 1:0
Nimmervoll Patrick 9:2
Haiden Josef 8:2
Heindl Rudolf 9:3
Nimmervoll Markus 7:2
Mülleder Christian 0:1
2. 15 18 : 61 :
Haidvogl Rud. / Kreslehner Luk. 1:0
Haidvogl Rud. / Glaser Sie. 1:0
Glaser Sie. / Kreslehner Luk. 1:0
Etzlsdorfer-Reindl Rol. / Kreslehner Luk. 1:0
Danner Rob. / Haidvogl Chr. 1:0
Gratzl Wal. / Haidvogl Rud. 1:0
Glaser Sie. / Haidvogl Chr. 1:0
Gratzl Wal. / Haidvogl Chr. 6:2
Etzlsdorfer-Reindl Rol. / Haidvogl Rud. 2:1
Tober Tho. / Kreslehner Luk. 1:1
Danner Rob. / Holl Rap. 1:1
Haidvogl Rud. / Haidvogl Chr. 1:1
Danner Rob. / Tober Tho. 0:1
Danner Rob. / Haidvogl Rud. 0:2
Kreslehner Luk. / Hinterreiter Luk. 0:2
Glaser Siegfried 3:0
Haidvogl Christian 9:3
Gratzl Walter 7:2
Haidvogl Rudolf 6:4
Etzlsdorfer-Reindl Roland 3:1
Kreslehner Lukas 4:3
Danner Robert 2:4
Holl Raphael 1:1
Tober Thomas 1:2
Hinterreiter Lukas 0:2
3. 15 16 : 58 :
Lengauer Har. / Mörwald Mar. 4:0
Lengauer Har. / Mager Man. 3:0
Lengauer Har. / Reichetseder Phi. 1:0
Lengauer Har. / Steiner Flo. 1:0
Schiebler Pau. / Huber Jon. 4:2
Mager Man. / Mörwald Mar. 1:1
Mörwald Mar. / Steiner Flo. 1:1
Mörwald Mar. / Schiebler Pau. 1:1
Mager Man. / Steiner Flo. 0:1
Mörwald Mar. / Reichetseder Phi. 0:1
Mager Man. / Blineder Dan. 0:1
Mager Man. / Stadlmayr Wol. 0:1
Mörwald Mar. / Huber Jon. 0:1
Lengauer Hartwin 9:0
Mörwald Markus 7:5
Schiebler Paul 5:3
Huber Jonathan 4:3
Mager Manuela 4:4
Steiner Florian 2:2
Reichetseder Philip 1:1
Blineder Daniel 0:1
Stadlmayr Wolfgang 0:1
4. 15 17 : 57 :
Mühlehner Mic. / Hörleinsberger Chr. 1:0
Hinterdorfer And. / Stanger And. 1:0
Hinterdorfer Chr. / Hinterdorfer Man. 1:0
Hinterdorfer And. / Kiesenhofer Rap. 1:0
Hinterdorfer And. / Mühlehner Mic. 1:0
Scheuchenpflug Wal. / Mühlehner Mic. 8:1
Hinterdorfer And. / Hinterdorfer Man. 3:4
Hinterdorfer Man. / Kiesenhofer Rap. 1:3
Strada Mic. / Mühlehner Mic. 0:1
Großschedl Ado. / Mühlehner Mic. 0:1
Kiesenhofer Rap. / Ennikl Rud. 0:1
Hinterdorfer Christian 1:0
Stanger Andreas 1:0
Hörleinsberger Christoph 1:0
Scheuchenpflug Walter 8:1
Mühlehner Michael Helmut 10:3
Hinterdorfer Andreas 6:4
Hinterdorfer Manuel 5:7
Kiesenhofer Raphael 2:4
Strada Michael 0:1
Großschedl Adolf 0:1
Ennikl Rudolf 0:1
5. 15 17 : 64 :
Hackl Ger. / Strasser Jür. 1:0
Hackl Ger. / Alberndorfer Got. 8:4
Augl Pet. / Strasser Jür. 6:5
Grubauer Pat. / Strasser Jür. 1:1
Alberndorfer Got. / Punz Mar. 1:2
Hackl Ger. / Augl Pet. 0:1
Hackl Gerald 9:5
Alberndorfer Gottfried 9:6
Strasser Jürgen 8:6
Augl Peter 6:6
Grubauer Patrick 1:1
Punz Martina 1:2
6. 14 14 : 55 :
Schürz Mar. / Pfarrhofer Mat. 5:0
Schinnerl Hel. / Schürz Mar. 1:0
Schinnerl Hel. / Ranner Pat. 4:4
Schürz Mar. / Baumgartner Kat. 3:3
Ranner Pat. / Baumgartner Kat. 1:1
Mastny Ado. / Schürz Mar. 0:1
Schinnerl Hel. / Baumgartner Kat. 0:1
Baumgartner Kat. / Pfarrhofer Mat. 0:1
Mastny Ado. / Ranner Pat. 0:1
Pfarrhofer Matthias 5:1
Schürz Mario 9:4
Schinnerl Helmut 5:5
Ranner Patrick 5:6
Baumgartner Katharina 4:6
Mastny Adolf 0:2
7. 15 12 : 45 :
Kapan Abd. / Sonnleitner Bas. 1:0
Adam Dan. / Sonnleitner Bas. 1:0
Köck Ren. / Stadler Max. 1:0
Adam Dan. / Sonnleitner Ger. 1:0
Sonnleitner Bas. / Sonnleitner Ger. 5:3
Sonnleitner Ger. / Sonnleitner Val. 1:2
Adam Dan. / Sonnleitner Val. 1:3
Stadler Max. / Sonnleitner Val. 1:6
Stadler Max. / Adam Dan. 0:1
Stadler Max. / Sonnleitner Bas. 0:1
Köck Rene 1:0
Kapan Abdullah 1:0
Sonnleitner Bastian 7:4
Sonnleitner Gerold 7:5
Adam Daniel 3:4
Sonnleitner Valentin 3:11
Stadler Maximilian 2:8
8. 14 10 : 44 :
Kartusch Ste. / Pilgerstorfer Ger. 2:0
Zwittag Mic. / Haunschmid Rol. 1:0
Zwittag Mic. / Wertal Mor. 1:0
Bachler Wal. / Haunschmid Rol. 1:0
Bachler Wal. / Kranawitter Erw. 1:0
Riegler Jür. / Pilgerstorfer Ger. 1:0
Klein Ste. / Hackl Sim. 1:0
Pilgerstorfer Dan. / Kartusch Wal. 1:0
Pilgerstorfer Ger. / Pilgerstorfer Dan. 1:1
Kranawitter Erw. / Dorninger Eli. 0:1
Klein Ste. / Kranawitter Erw. 0:1
Riegler Jür. / Kranawitter Erw. 0:1
Kranawitter Erw. / Wertal Mor. 0:1
Riegler Jür. / Zwittag Mic. 0:1
Haderer Ann. / Dorninger Eli. 0:1
Riegler Jür. / Nöbauer Fel. 0:3
Kranawitter Erw. / Haunschmid Rol. 0:3
Kranawitter Erw. / Kaar Hub. 0:4
Bachler Walter 2:0
Kartusch Stefan 2:0
Kartusch Walter 1:0
Hackl Simon 1:0
Pilgerstorfer Gerald 4:1
Pilgerstorfer Daniel 2:1
Zwittag Michael 2:1
Haunschmid Roland 2:3
Wertal Moritz 1:1
Klein Stefan 1:1
Riegler Jürgen 1:5
Kranawitter Erwin 1:11
Haderer Anna 0:1
Dorninger Elias 0:2
Nöbauer Felix 0:3
Kaar Hubert 0:4
9. 15 8 : 42 :
Jachs Fab. / Freudenthaler Fab. 1:0
Lengauer Sam. / Pühringer Luk. 2:2
Jachs Fab. / Pühringer Luk. 1:1
Kapan Abd. / Pühringer Luk. 1:1
Freudenthaler Fab. / Pühringer Luk. 1:2
Seidl Phi. / Pühringer Luk. 1:2
Seidl Phi. / Jachs Fab. 1:7
Seidl Phi. / Freudenthaler Fab. 0:1
Köck Ren. / Seidl Phi. 0:1
Köck Ren. / Kapan Abd. 0:1
Köck Ren. / Jachs Fab. 0:1
Köck Ren. / Lengauer Sam. 0:2
Pühringer Lukas 6:8
Jachs Fabian 3:9
Freudenthaler Fabian 2:3
Lengauer Samuel 2:4
Seidl Philip 2:11
Kapan Abdullah 1:2
Köck Rene 0:5
10. 16 6 : 29 :
Ziegler Ann. / Strada Mic. 2:2
Strada Mic. / Ennikl Rud. 1:1
Tucho Rob. / Stanger And. 1:1
Kiesenhofer Dom. / Stanger And. 1:1
Strada Mic. / Stanger And. 1:1
Stanger And. / Tucho Mar. 0:1
Ziegler Ann. / Tucho Mar. 0:1
Strada Mic. / Tucho Mar. 0:1
Großschedl Ado. / Tucho Mar. 0:1
Peirleitner Ale. / Ennikl Rud. 0:1
Strada Mic. / Kiesenhofer Dom. 0:1
Tucho Mar. / Ennikl Rud. 0:1
Kiesenhofer Dom. / Tucho Rob. 0:1
Großschedl Ado. / Stanger And. 0:1
Tucho Rob. / Tucho Mar. 0:2
Stanger And. / Ennikl Rud. 0:2
Peirleitner Ale. / Tucho Mar. 0:2
Peirleitner Ale. / Kiesenhofer Dom. 0:2
Strada Michael 4:6
Stanger Andreas 3:7
Ziegler Anna 2:3
Tucho Robin 1:4
Kiesenhofer Dominik 1:5
Ennikl Rudolf 1:5
Großschedl Adolf 0:2
Peirleitner Alexander 0:5
Tucho Mario 0:9
XTTV Result Service (Version 10.0 - 22.08.2018, changelog) | Open Source under GPL | XTTV | OÖTTV-contact | Privacy Policy