Group Landesebenen  Regionalliga  Regionalklasse  Bezirksliga  Bezirksklasse  1. Klasse  2. Klasse  Damen MM  Cup  U18  U15  U13  U11 
League 301 Nord  321 Ost/Mitte  341 Süd/Mitte  361 Süd-West 
Round
Leg 1:
123456789
Leg 2:
123456789
Team FREI2  MAUT2  RAIN1  RECH1  RIED2  SAXE2  SPWD1  SROH1  URFA1  WRTA2 
View Table&Ranking Double Ranking Cross Table Matches Team information Team Captains PDF-Selection
Table: 301 Regionalliga Nord - 2019/2020 (Limit rounds)
Rank

Rank

Points -> match ratio -> number of match won -> game ratio.
Team T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W

Win (W)

Number of wins of the team
D

Draw (D)

Number of draws of the team
L

Loss (L)

Number of losses of the team
MR

Match ratio (MR)

Ratio: won single and double match / lost single and double match
GR

Game ratio (GR)

Ratio: won games / lost games
P

Points (P)

Number of points:
Win: 3 points
Draw: 2 points
Loss: 1 points
No line up: 0 points
1. DSG/Union KAJ Urfahr 1 URFA1 15 13 1 1 120 : 47 413 : 210 42
2. Union Ried/Riedmark 2 RIED2 15 12 1 2 111 : 65 395 : 281 40
3. DSG Union Freistadt 2 FREI2 15 9 1 5 95 : 85 342 : 329 34
4. ASKÖ Glas Wiesbauer Mauthausen 2 MAUT2 15 7 2 6 103 : 79 364 : 300 31
5. SPG Union Waldhausen/Dimbach 1 SPWD1 15 7 1 7 92 : 95 373 : 362 30
6. TSU Wartberg/Aist TT 2 WRTA2 15 6 0 9 76 : 96 277 : 346 27
7. Sportunion Rechberg 1 RECH1 15 5 1 9 71 : 107 282 : 375 26
8. Union Saxen 2 SAXE2 15 4 1 10 85 : 104 337 : 393 24
9. Sportunion Reichenau-Ottenschlag-Haibach 1 SROH1 15 3 3 9 72 : 107 303 : 387 24
10. Sportunion Rainbach 1 RAIN1 15 2 3 10 69 : 109 283 : 386 22
Single Ranking 301 Regionalliga Nord - 2019/2020
Rank

Rang

1. Erstellung:
a) Grundsätzlich werden alle Siege und Niederlagen der einzelnen Spieler erfasst. Die Spiele unberechtigt eingesetzter Spieler werden nicht gewertet.
b) Einzelne wo-Siege werden als Siege gewertet bzw. einzelne wo-Niederlagen werden als Niederlagen gewertet.
c) Wo-Niederlagen werden nur dann als Niederlagen gewertet, wenn der Spieler mindestens ein Spiel begonnen hat.
d) Gewinnt eine Mannschaft kampflos (wo), weil der Gegner nicht angetreten ist, so werden, entsprechend der Eintragung im Spielbericht, die Spiele gewertet (siehe OÖ Handbuch C II, Ziffer 13).

2. Berechnung:
a) SIEGE plus EINSÄTZE minus NIEDERLAGEN = PLATZZIFFER
b) Bei gleicher Platzziffer wird der Spieler mit der höheren Sieganzahl zuerst gereiht.
c) Bei gleicher Platzziffer und gleicher Sieganzahl wird der Spieler mit den wenigsten Niederlagen zuerst gereiht.
d) Bei gleicher Platzziffer, gleicher Sieganzahl und gleicher Anzahl von Niederlagen wird der Spieler mit den meisten Einsätzen zuerst gereiht.
e) Spieler mit null Siegen bzw. mit nicht mindestens einem Fünftel der möglichen Einsätze werden nicht in die Einzelrangliste aufgenommen.
NamePassNrClub M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Ratio: Wins / Losses from single matches. Pay attention for extra rules for players without any win or without any loss (see Rank).
RC-Rating

RC-Rating

Ratings Central rating ± standard deviation (uncertainty).
For ongoing season: current values.
For former seasons: values at the end of season

AG

Age-Group (AG)

Age-Groups are defined by key date
U 9: under 9 (-1 last U9-year, -2 year before last U9-year, ...)
U11: under 11 (1 first U11-year, 2 second U11-year)
U13: under 13 (1 first U13-year, 2 second U13-year)
U15: under 15 (1 first U15-year, 2 second U15-year)
U18: under 18 (1 first U18-year, 2 second U18-year, 3 third U18-year)
U21: under 21 (1 first U21-year, 2 second U21-year, 3 third U21-year)
S40: Seniors over 40 years
S50: Seniors over 50 years
S60: Seniors over 60 years
S70: Seniors over 70 years
S80: Seniors over 80 years.
1.Hanus Martin 57984 MAUT 15 41 : 0 * 1870 ± 92  S50
2.Mühlberger Achim 17387 URFA 15 32 : 4 1669 ± 68  S40
3.Zittmayr Leopold 19201 RIED 15 29 : 12 1548 ± 58  
4.Gruber Johannes 20931 SPWD 13 28 : 10 1578 ± 58  
5.Freynhofer Helmut 12702 SAXE 14 28 : 13 1556 ± 60  S50
5.Moser Dominik 21604 RECH 15 27 : 13 1530 ± 58  
5.Hackl Simon 23455 FREI 14 25 : 10 1589 ± 65  U231
5.Hocheneder Martina 73577 URFA 14 24 : 9 1589 ± 65  S50
9.Korntner Heinz 24567 URFA 15 22 : 11 1534 ± 64  S50
10.Wessely Michael 17361 FREI 12 21 : 8 1579 ± 62  
11.Ehlers Michael 10218 MAUT 14 22 : 12 1525 ± 63  S60
12.Toth Josef 50118 RAIN 14 23 : 14 1529 ± 60  S40
13.Haider Edmund Maria 15139 RIED 13 19 : 11 1559 ± 60  S50
14.Kases Michelle 70377 FREI 11 18 : 11 1546 ± 55  U152
15.Mayrhofer Dietmar 16206 URFA 11 15 : 9 1505 ± 66  S40
16.Stockhammer Stefan 21983 SROH 11 17 : 12 1482 ± 59  
16.Fromm Mario 21802 RIED 8 14 : 6 1578 ± 65  
18.Glinsner Markus 21097 SPWD 14 20 : 19 1483 ± 58  
18.Dinghofer Manuel 22420 WRTA 9 13 : 7 1426 ± 64  
20.Wächter Eckhard jun. 17163 WRTA 8 12 : 7 1538 ± 77  S40
21.Undesser Martin 14963 WRTA 8 13 : 9 1532 ± 64  S40
22.Thürridl Bernhard 21486 RIED 4 8 : 1 1677 ± 71  
23.Pernerstorfer Christoph 16493 RIED 12 13 : 15 1445 ± 61  S40
24.Rechberger Thomas 15597 URFA 4 7 : 2 1631 ± 74  S40
25.Kaindl Karl 14326 SAXE 14 16 : 23 1440 ± 60  S40
25.Traxler Manfred 15836 RAIN 13 14 : 20 1431 ± 58  S50
27.Gassner Bernhard 20930 SPWD 15 15 : 24 1438 ± 58  
27.Traxler Patrick 20979 RAIN 14 13 : 21 1396 ± 60  
27.Brunner Bernhard 19522 SAXE 4 6 : 4 1406 ± 64  
27.Reisetbauer Kurt 18024 RIED 4 6 : 4 1477 ± 66  S40
27.Schützenberger Günther 19160 MAUT 5 6 : 5 1461 ± 68  
32.Poimer Josef 12298 SROH 8 9 : 12 1404 ± 76  S50
32.Ebenhofer Alexander 24260 RECH 6 6 : 7 1368 ± 61  
34.Sandner Marco 23915 FREI 11 11 : 18 1405 ± 63  U212
34.Pilgerstorfer Thomas 23359 WRTA 5 6 : 7 1492 ± 66  U231
36.Poimer Marcel 23996 SROH 7 7 : 11 1332 ± 76  U211
36.Aschauer Stefan 23502 RECH 6 6 : 9 1442 ± 65  
36.Madlmair Heinrich 18719 RECH 6 6 : 9 1414 ± 77  S50
36.Wrba Wolfgang 19991 WRTA 5 5 : 7 1482 ± 68  S40
40.Achleitner Michael 20844 SROH 15 12 : 25 1333 ± 61  
40.Burgstaller Martin 21356 SPWD 15 11 : 24 1380 ± 60  S50
40.Weinhengst Michael 22054 SROH 15 11 : 24 1345 ± 62  
40.Waser Josef 24071 RECH 10 10 : 18 1368 ± 59  
40.Waser Wolfgang 23503 RECH 4 4 : 6 1266 ± 61  
40.Wurm Johann 8868 MAUT 4 4 : 6 1321 ± 84  S60
46.Mestre Fabian 50162 MAUT 11 9 : 19 1319 ± 62  
47.Scharsinger Harald 14967 WRTA 6 4 : 10 1330 ± 63  S40
48.Krenn Werner 19487 SAXE 5 4 : 10 1343 ± 61  
49.Schlager Jürgen 22632 SAXE 14 9 : 25 1389 ± 60  
49.Wagner Klemens 20131 RAIN 13 7 : 22 1288 ± 66  
51.Sebestyen Laura 70473 MAUT 10 6 : 19 1307 ± 59  U211
 
Not ranked:

Not ranked

Players that have played in less than 20% of possible team matches or do not have at least one win are not ranked.
 Kagerer Gilbert 14964 WRTA 2 5 : 0 1722 ± 60  S40
 Solberger Gottfried 15484 FREI 2 4 : 0 1514 ± 75  S50
 Baumfried Maximilian 22903 SAXE 2 3 : 2 1631 ± 66  
 Klopf Nico 24047 FREI 2 3 : 2 1371 ± 61  U211
 Klimm Volker 4538 FREI 2 3 : 3 1479 ± 60  S70
 Pretl Werner 15904 RIED 2 2 : 2 1350 ± 64  S50
 Fröschl Johannes Anton 13542 SAXE 2 2 : 3 * 1502 ± 91  S40
 Birkelhuber Johann 6104 URFA 1 1 : 1 1400 ± 58  S65
 Gebetsberger Walter 20685 SPWD 1 1 : 1 1227 ± 63  S40
 Tischberger Tobias 40048 RIED 1 1 : 1 1392 ± 58  U11
 Haiden Josef 19437 SROH 1 1 : 2 981 ± 68  S65
 Haunschmid Karl 21905 FREI 1 1 : 2 906 ± 61  S75
 Stangl Helmut 15505 WRTA 1 1 : 2 1092 ± 72  S50
 Starzer Helmut 6890 WRTA 1 1 : 2 1063 ± 86  S65
 Stieger Wolfgang 10887 RECH 2 1 : 3 1075 ± 62  S60
 Ahorner Kerstin 70468 RECH 1 0 : 2 515 ± 68  U182
 Aigner Lukas 25402 RECH 1 0 : 2 * 216 ± 152  U151
 Burgstaller Siegfried 19603 RAIN 1 0 : 2 * 729 ± 139  S65
 Dunzinger Gerald 12787 WRTA 1 0 : 2 940 ± 83  S50
 Eibensteiner Reinhold 6893 SROH 1 0 : 2 1203 ± 67  S65
 Fröschl Maximilian 23365 SAXE 1 0 : 2 * 743 ± 102  U212
 Gallistl Johann 18667 WRTA 1 0 : 2 * 525 ± 154  S60
 Grandl Clemens 18943 WRTA 1 0 : 2 1007 ± 84  S40
 Hanslmaier Gregor 24223 WRTA 1 0 : 2 981 ± 59  U152
 Hofer David 24218 WRTA 1 0 : 2 * 407 ± 94  U212
 Jahn Matthias 24716 RAIN 1 0 : 2 955 ± 68  U181
 Jenner Rudolf 8985 SROH 1 0 : 2 1090 ± 65  S50
 Klopf Jürgen 23405 FREI 1 0 : 2 1043 ± 61  S40
 Kreuzhuber Karin 77786 WRTA 1 0 : 2 * 703 ± 114  S40
 Luger Clemens 21485 RIED 1 0 : 2 1363 ± 58  
 Mayrhofer Armin 24733 RECH 1 0 : 2 740 ± 75  U182
 Naderer Bianca 70465 RECH 1 0 : 2 * 432 ± 99  U183
 Neunteufel Tobias 24077 RAIN 1 0 : 2 980 ± 65  U213
 Pilz Thomas 20980 RAIN 1 0 : 2 1138 ± 66  
 Preinfalk Wolfgang 24793 FREI 1 0 : 2 * 293 ± 114  U152
 Raab Nesterer Josef 19956 WRTA 1 0 : 2 1150 ± 66  S40
 Robeischl Silvia 75553 WRTA 1 0 : 2 * 872 ± 135  S40
 Schmid Max 21365 WRTA 1 0 : 2 1378 ± 78  
 Stangl Irmgard 75383 WRTA 1 0 : 2 * 866 ± 93  S40
 Steindl Reinhard 23665 SPWD 1 0 : 2 1175 ± 61  
 Stockhammer Ulrich 21594 SROH 1 0 : 2 717 ± 70  S50
 Windischhofer Michael 16459 SAXE 1 0 : 2 1340 ± 79  S40
 Wolfinger Hubert 18101 WRTA 1 0 : 2 1095 ± 73  S60
 Plank Rudolf 12098 WRTA 1 0 : 3 1246 ± 62  S50
 Wahlmüller Dominik 23203 RAIN 1 0 : 3 1111 ± 62  
 Wahlmüller Markus 22042 RAIN 1 0 : 3 1093 ± 65  
 Weichselbaumer Leopold 25199 RECH 1 0 : 3 * 687 ± 137  S50
 Langeder Christian 23758 RECH 2 0 : 4 1007 ± 68  S40
 Thauerböck Simon 24731 RECH 2 0 : 4 840 ± 70  
 Tischberger Rene 21055 WRTA 2 0 : 4 * 921 ± 115  
 Zeller Gerhard 23501 RECH 2 0 : 4 869 ± 82  S40
 Kitzmüller Andreas 21938 FREI 3 0 : 6 807 ± 75  S40
 Grillenberger Friedrich 13543 SAXE 3 0 : 7 1238 ± 62  S50

* Insufficient accuracy of points because of high standard deviation (too less current results available).

Double Ranking: 301 Regionalliga Nord - 2019/2020
Rank

Rank

T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Match-Ratio: Won double matches / Lost double matches
Games

Games

Game-Ration: Won games / Lost games (double)
Pair-Results Player-Results
1. 15 19 : 68 :
Hocheneder Mar. / Mühlberger Ach. 12:2
Mayrhofer Die. / Korntner Hei. 6:5
Rechberger Tho. / Korntner Hei. 1:2
Korntner Hei. / Birkelhuber Joh. 0:1
Rechberger Tho. / Mühlberger Ach. 0:1
Hocheneder Martina 12:2
Mühlberger Achim 12:3
Mayrhofer Dietmar 6:5
Korntner Heinz 7:8
Rechberger Thomas 1:3
Birkelhuber Johann 0:1
2. 15 19 : 68 :
Haider Edm. / Fromm Mar. 6:0
Zittmayr Leo. / Haider Edm. 5:0
Haider Edm. / Thürridl Ber. 2:0
Pernerstorfer Chr. / Tischberger Tob. 1:0
Pernerstorfer Chr. / Fromm Mar. 1:0
Zittmayr Leo. / Pernerstorfer Chr. 3:2
Zittmayr Leo. / Thürridl Ber. 1:1
Luger Cle. / Pernerstorfer Chr. 0:1
Zittmayr Leo. / Fromm Mar. 0:1
Zittmayr Leo. / Reisetbauer Kur. 0:2
Pretl Wer. / Pernerstorfer Chr. 0:2
Pernerstorfer Chr. / Reisetbauer Kur. 0:2
Haider Edmund Maria 13:0
Tischberger Tobias 1:0
Fromm Mario 7:1
Zittmayr Leopold 9:6
Thürridl Bernhard 3:1
Pernerstorfer Christoph 5:7
Luger Clemens 0:1
Pretl Werner 0:2
Reisetbauer Kurt 0:4
3. 15 17 : 66 :
Gebetsberger Wal. / Glinsner Mar. 1:0
Gassner Ber. / Gruber Joh. 10:3
Burgstaller Mar. / Glinsner Mar. 6:6
Gassner Ber. / Glinsner Mar. 0:1
Burgstaller Mar. / Steindl Rei. 0:1
Gassner Ber. / Burgstaller Mar. 0:1
Gebetsberger Walter 1:0
Gruber Johannes 10:3
Gassner Bernhard 10:5
Glinsner Markus 7:7
Burgstaller Martin 6:8
Steindl Reinhard 0:1
4. 15 17 : 62 :
Brunner Ber. / Schlager Jür. 3:0
Schlager Jür. / Baumfried Max. 1:0
Freynhofer Hel. / Kaindl Kar. jun. 1:0
Freynhofer Hel. / Kaindl Kar. 8:5
Krenn Wer. / Schlager Jür. 3:2
Grillenberger Fri. / Schlager Jür. 1:1
Brunner Ber. / Baumfried Max. 0:1
Schlager Jür. / Windischhofer Mic. 0:1
Grillenberger Fri. / Fröschl Max. 0:1
Fröschl Joh. / Schlager Jür. 0:2
Kaindl Karl jun. 1:0
Freynhofer Helmut 9:5
Kaindl Karl 8:5
Schlager Jürgen 8:6
Brunner Bernhard 3:1
Krenn Werner 3:2
Baumfried Maximilian 1:1
Grillenberger Friedrich 1:2
Fröschl Maximilian 0:1
Windischhofer Michael 0:1
Fröschl Johannes Anton 0:2
5. 15 15 : 54 :
Wächter Eck. jun. / Dinghofer Man. 2:0
Plank Rud. / Pilgerstorfer Tho. 1:0
Scharsinger Har. / Dinghofer Man. 1:0
Starzer Hel. / Dinghofer Man. 1:0
Kagerer Gil. / Wrba Wol. 1:0
Schmid Max. / Dinghofer Man. 1:0
Wrba Wol. / Dinghofer Man. 1:0
Grandl Cle. / Tischberger Ren. 1:0
Undesser Mar. / Pilgerstorfer Tho. 1:0
Wächter Eck. jun. / Wrba Wol. 1:0
Undesser Mar. / Scharsinger Har. 2:1
Undesser Mar. / Dinghofer Man. 1:1
Wächter Eck. jun. / Pilgerstorfer Tho. 1:2
Robeischl Sil. / Gallistl Joh. 0:1
Undesser Mar. / Wrba Wol. 0:1
Dunzinger Ger. / Tischberger Ren. 0:1
Wächter Eck. jun. / Scharsinger Har. 0:1
Stangl Hel. / Wolfinger Hub. 0:1
Hofer Dav. / Undesser Mar. 0:1
Kagerer Gil. / Hanslmaier Gre. 0:1
Stangl Irm. / Kreuzhuber Kar. 0:1
Raab Nesterer Jos. / Wrba Wol. 0:1
Plank Rudolf 1:0
Grandl Clemens 1:0
Starzer Helmut 1:0
Schmid Max 1:0
Dinghofer Manuel 7:1
Wächter Eckhard jun. 4:3
Undesser Martin 4:4
Wrba Wolfgang 3:2
Pilgerstorfer Thomas 3:2
Scharsinger Harald 3:2
Kagerer Gilbert 1:1
Tischberger Rene 1:1
Dunzinger Gerald 0:1
Stangl Helmut 0:1
Hanslmaier Gregor 0:1
Wolfinger Hubert 0:1
Raab Nesterer Josef 0:1
Hofer David 0:1
Stangl Irmgard 0:1
Robeischl Silvia 0:1
Kreuzhuber Karin 0:1
Gallistl Johann 0:1
6. 15 15 : 52 :
Hanus Mar. / Schützenberger Gün. 5:0
Hanus Mar. / Mestre Fab. 1:0
Hanus Mar. / Ehlers Mic. 6:3
Mestre Fab. / Sebestyen Lau. 2:4
Mestre Fab. / Wurm Joh. 1:1
Wurm Joh. / Ehlers Mic. 0:1
Wurm Joh. / Sebestyen Lau. 0:1
Mestre Fab. / Ehlers Mic. 0:1
Ehlers Mic. / Sebestyen Lau. 0:3
Schützenberger Günther 5:0
Hanus Martin 12:3
Ehlers Michael 6:8
Mestre Fabian 4:6
Sebestyen Laura 2:8
Wurm Johann 1:3
7. 15 15 : 58 :
Weinhengst Mic. / Achleitner Mic. 2:0
Poimer Mar. / Achleitner Mic. 5:2
Stockhammer Ste. / Weinhengst Mic. 5:5
Poimer Jos. / Achleitner Mic. 3:3
Stockhammer Ulr. / Jenner Rud. 0:1
Eibensteiner Rei. / Weinhengst Mic. 0:1
Weinhengst Mic. / Poimer Jos. 0:1
Stockhammer Ste. / Poimer Jos. 0:1
Haiden Jos. / Weinhengst Mic. 0:1
Achleitner Michael 10:5
Poimer Marcel 5:2
Weinhengst Michael 7:8
Stockhammer Stefan 5:6
Poimer Josef 3:5
Haiden Josef 0:1
Eibensteiner Reinhold 0:1
Stockhammer Ulrich 0:1
Jenner Rudolf 0:1
8. 15 12 : 51 :
Toth Jos. / Wahlmüller Mar. 1:0
Wagner Kle. / Traxler Pat. 1:0
Toth Jos. / Wahlmüller Dom. 1:0
Wagner Kle. / Toth Jos. 6:6
Traxler Man. / Traxler Pat. 3:8
Traxler Pat. / Pilz Tho. 0:1
Traxler Man. / Neunteufel Tob. 0:1
Traxler Man. / Jahn Mat. 0:1
Burgstaller Sie. / Traxler Pat. 0:1
Wahlmüller Dominik 1:0
Wahlmüller Markus 1:0
Toth Josef 8:6
Wagner Klemens 7:6
Traxler Patrick 4:10
Traxler Manfred 3:10
Jahn Matthias 0:1
Burgstaller Siegfried 0:1
Pilz Thomas 0:1
Neunteufel Tobias 0:1
9. 15 11 : 43 :
Moser Dom. / Madlmair Hei. 2:0
Waser Wol. / Ebenhofer Ale. 1:0
Moser Dom. / Waser Jos. 5:5
Aschauer Ste. / Ebenhofer Ale. 2:2
Waser Wol. / Madlmair Hei. 1:1
Zeller Ger. / Aigner Luk. 0:1
Stieger Wol. / Weichselbaumer Leo. 0:1
Aschauer Ste. / Madlmair Hei. 0:1
Waser Wol. / Naderer Bia. 0:1
Moser Dom. / Aschauer Ste. 0:1
Thauerböck Sim. / Zeller Ger. 0:1
Madlmair Hei. / Mayrhofer Arm. 0:1
Thauerböck Sim. / Ahorner Ker. 0:1
Ebenhofer Ale. / Stieger Wol. 0:1
Moser Dom. / Langeder Chr. 0:2
Moser Dominik 7:8
Waser Josef 5:5
Madlmair Heinrich 3:3
Ebenhofer Alexander 3:3
Waser Wolfgang 2:2
Aschauer Stefan 2:4
Naderer Bianca 0:1
Aigner Lukas 0:1
Ahorner Kerstin 0:1
Weichselbaumer Leopold 0:1
Mayrhofer Armin 0:1
Zeller Gerhard 0:2
Langeder Christian 0:2
Thauerböck Simon 0:2
Stieger Wolfgang 0:2
10. 15 7 : 36 :
Sandner Mar. / Klopf Nic. 1:0
Solberger Got. / Klopf Jür. 1:0
Hackl Sim. / Wessely Mic. 3:7
Sandner Mar. / Kases Mic. 1:3
Hackl Sim. / Kases Mic. 1:3
Sandner Mar. / Wessely Mic. 0:1
Kitzmüller And. / Klopf Nic. 0:1
Sandner Mar. / Kitzmüller And. 0:1
Sandner Mar. / Solberger Got. 0:1
Sandner Mar. / Klimm Vol. 0:1
Klimm Vol. / Preinfalk Wol. 0:1
Kases Mic. / Kitzmüller And. 0:1
Kases Mic. / Wessely Mic. 0:1
Klopf Jürgen 1:0
Hackl Simon 4:10
Wessely Michael 3:9
Sandner Marco 2:7
Kases Michelle 2:8
Solberger Gottfried 1:1
Klopf Nico 1:1
Preinfalk Wolfgang 0:1
Klimm Volker 0:2
Kitzmüller Andreas 0:3
XTTV Result Service (Version 10.0 - 22.08.2018, changelog) | Open Source under GPL | XTTV | OÖTTV-contact | Privacy Policy