XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
DORT
KOPF
RIEI
SGSS
URIE
VICH
WAIZ
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
League
701 Mühlviertel-West
702 Mühlviertel-Mitte
711 Linz - Linz U. - UU
712 Linz - Linz Land
721 Mühlviertel Ost
722 Perg Umgebung
731 Steyr Umg. / LL
741 Wels / Kremstal
751 Salzkammergut
761 LL - Wels - WL
762 Vöcklabruck+GM
771 Innv. / Braunau
781 Innv. / Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
Team
DORT2
KOPF4
RIEI3
SGSS6
URIE4
VICH4
WAIZ5
WAIZ6
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
OMC Regionalklasse
OMC Bezirksliga
OMC Bezirksklasse
OMC 1. Klasse
OMC 2. Klasse
151 Landesliga - Damen - Frühjahr
151 Landesliga - Damen - Herbst
251 Regionalliga - Damen - Frühjahr
251 Regionalliga - Damen - Herbst
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Kremstal / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./MV West
511 Bezirksliga Linz Umg./MV Mitte
521 Bezirksliga Linz Umg./MV Ost
531 Bezirksliga Steyr Umg. / LL
541 Bezirksliga Kremstal / Wels
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Vöcklabruck
571 Bezirksliga Innviertel/WL/LL
601 Bezirksklasse Linz/Mühlviertel West
602 Bezirksklasse Mühlviertel Mitte Nord
611 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - FR
612 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - PE
621 Bezirksklasse Enns Umg. / MV Ost
622 Bezirksklasse Mühlviertel Perg
631 Bezirksklasse Steyr Umg. / LL
632 Bezirksklasse Steyr Umg. Süd
641 Bezirksklasse Linz Land - Krems
642 Bezirksklasse Wels - Kremstal
651 Bezirksklasse LL - WE - WL - GM
652 Bezirksklasse Salzkammergut
661 Bezirksklasse LL - Wels Umg. Nord
662 Bezirksklasse Vöcklabruck/Hausruck
671 Bezirksklasse Innviertel/Braunau
672 Bezirksklasse Innviertel/Schärding
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-Mitte
711 1. Klasse Linz - Linz U. - UU
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
722 1. Klasse Perg Umgebung
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
762 1. Klasse Vöcklabruck+GM
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schärding
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
U11 Landesliga
U11 Landesklasse
U11 Qualifikation 1
U11 Qualifikation 2
U13 Landesliga
U13 Landesklasse
U13 Qualifikation 1
U13 Qualifikation 2
U15 Landesklasse
U15 Landesliga
U15 1. Klasse
U15 Qualifikation 1
U15 Qualifikation 2
U15 Qualifikation 3
U18 Landesliga
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
[alle]
DORT
KOPF
RIEI
SGSS
URIE
VICH
WAIZ
[alle]
DORT2
RIEI3
KOPF4
VICH4
URIE4
WAIZ5
WAIZ6
SGSS6
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 781 1. Klasse Innv. / Schärding, Leg 1, Round 2 (duration: 01.10.2018-06.10.2018)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
2
Fri.
05.10.2018 19:30
KOPF4
-
DORT2
2:8
NMS Kopfing
w.o.
Alfred Gruber
0:3
Mathias Grüneis-Wasner
Gerhard Pixner
3:0
Patrice Keiser
Serhii Yefimov
0:3
Marcel Keiser
Karl Diermaier
0:3
Marcel Keiser
/
Mathias Grüneis-Wasner
Alfred Gruber
/
Karl Diermaier
0:3
Mathias Grüneis-Wasner
Alfred Gruber
2:3
w.o.
Gerhard Pixner
0:3
Patrice Keiser
Karl Diermaier
0:3
Marcel Keiser
Serhii Yefimov
3:1
w.o.
/
w.o.
Gerhard Pixner
/
Serhii Yefimov
0:3
Show result
Confirmed by Away-Team
1
2
Fri.
05.10.2018 19:30
WAIZ6
-
URIE4
8:5
TT-Arena Waizenkirchen
Uwe Steininger
Jakob Wiesinger
0:3
Julian Meier
Ioan-Alexandru Schärfl
3:1
Bernd Haderer
Robert Nechvile
3:0
Niklas Weißhäupl
Tobias Köstlinger
3:0
Julian Meier
/
Bernd Haderer
Ioan-Alexandru Schärfl
/
Robert Nechvile
3:0
Julian Meier
Jakob Wiesinger
3:2
Uwe Steininger
Ioan-Alexandru Schärfl
1:3
Bernd Haderer
Tobias Köstlinger
1:3
Niklas Weißhäupl
Robert Nechvile
3:0
Niklas Weißhäupl
/
Uwe Steininger
Tobias Köstlinger
/
Jakob Wiesinger
0:3
Julian Meier
Tobias Köstlinger
0:3
Niklas Weißhäupl
Jakob Wiesinger
3:2
Bernd Haderer
Ioan-Alexandru Schärfl
3:1
Show result
Confirmed by Away-Team
1
2
Fri.
05.10.2018 19:30
SGSS6
-
RIEI3
8:5
VS Schardenberg
Andreas Mayer
Rudolf Einfinger
3:0
Florian Leitner
Simon Koberger
3:1
Andreas Meindl
Patrick Trinh
3:0
Fabian Doppermann
Philipp Pichlerbauer
3:0
Andreas Mayer
/
Andreas Meindl
Patrick Trinh
/
Simon Koberger
3:0
Florian Leitner
Rudolf Einfinger
0:3
Andreas Mayer
Simon Koberger
3:0
Andreas Meindl
Philipp Pichlerbauer
3:0
Fabian Doppermann
Patrick Trinh
2:3
Florian Leitner
/
Fabian Doppermann
Philipp Pichlerbauer
/
Rudolf Einfinger
0:3
Florian Leitner
Philipp Pichlerbauer
1:3
Fabian Doppermann
Rudolf Einfinger
1:3
Andreas Meindl
Simon Koberger
3:0
Show result
Confirmed by Away-Team
1
2
Mon.
01.10.2018 19:30
VICH4
-
WAIZ5
0:10
VS Vichtenstein
Matthias Höllinger
Julian Schmid
2:3
Michael Gradinger
Herbert Autengruber
0:3
David Breit
Jana Autengruber
1:3
Markus Friedl
Johann Fellinger
0:3
Markus Friedl
/
Michael Gradinger
Herbert Autengruber
/
Johann Fellinger
2:3
Matthias Höllinger
Herbert Autengruber
0:3
Michael Gradinger
Julian Schmid
0:3
Markus Friedl
Jana Autengruber
2:3
David Breit
Johann Fellinger
0:3
Matthias Höllinger
/
David Breit
Jana Autengruber
/
Julian Schmid
0:3
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy