XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
BRAU
FEMO
HOAC
MOOS
OSTM
RIEI
SCAL
STJO
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
League
601 Linz/Mühlviertel West
602 Mühlviertel Mitte Nord
611 Linz Umg. / MV - FR
612 Linz Umg. / MV - PE
621 Enns Umg. / MV Ost
622 Mühlviertel Perg
631 Steyr Umg. / LL
632 Steyr Umg. Süd
641 Linz Land - Krems
642 Wels - Kremstal
651 LL - WE - WL - GM
652 Salzkammergut
661 LL - Wels Umg. Nord
662 Vöcklabruck/Hausruck
671 Innviertel/Braunau
672 Innviertel/Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
BRAU3
FEMO1
FEMO2
HOAC2
MOOS1
OSTM3
RIEI1
SCAL2
STJO2
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
OMC Regionalklasse
OMC Bezirksliga
OMC Bezirksklasse
OMC 1. Klasse
OMC 2. Klasse
151 Landesliga - Damen - Frühjahr
151 Landesliga - Damen - Herbst
251 Regionalliga - Damen - Frühjahr
251 Regionalliga - Damen - Herbst
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Kremstal / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./MV West
511 Bezirksliga Linz Umg./MV Mitte
521 Bezirksliga Linz Umg./MV Ost
531 Bezirksliga Steyr Umg. / LL
541 Bezirksliga Kremstal / Wels
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Vöcklabruck
571 Bezirksliga Innviertel/WL/LL
601 Bezirksklasse Linz/Mühlviertel West
602 Bezirksklasse Mühlviertel Mitte Nord
611 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - FR
612 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - PE
621 Bezirksklasse Enns Umg. / MV Ost
622 Bezirksklasse Mühlviertel Perg
631 Bezirksklasse Steyr Umg. / LL
632 Bezirksklasse Steyr Umg. Süd
641 Bezirksklasse Linz Land - Krems
642 Bezirksklasse Wels - Kremstal
651 Bezirksklasse LL - WE - WL - GM
652 Bezirksklasse Salzkammergut
661 Bezirksklasse LL - Wels Umg. Nord
662 Bezirksklasse Vöcklabruck/Hausruck
671 Bezirksklasse Innviertel/Braunau
672 Bezirksklasse Innviertel/Schärding
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-Mitte
711 1. Klasse Linz - Linz U. - UU
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
722 1. Klasse Perg Umgebung
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
762 1. Klasse Vöcklabruck+GM
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schärding
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
U11 Landesliga
U11 Landesklasse
U11 Qualifikation 1
U11 Qualifikation 2
U13 Landesliga
U13 Landesklasse
U13 Qualifikation 1
U13 Qualifikation 2
U15 Landesklasse
U15 Landesliga
U15 1. Klasse
U15 Qualifikation 1
U15 Qualifikation 2
U15 Qualifikation 3
U18 Landesliga
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
BRAU
FEMO
HOAC
MOOS
OSTM
RIEI
SCAL
STJO
[alle]
FEMO1
MOOS1
RIEI1
STJO2
HOAC2
FEMO2
SCAL2
BRAU3
OSTM3
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 671 Bezirksklasse Innviertel/Braunau, Leg 1, Round 3 (duration: 08.10.2018-13.10.2018)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
3
Fri.
12.10.2018 19:30
BRAU3
-
OSTM3
8:6
Pestalozzischule
Johann Heimberger
Christian Müller
3:0
Bernhard Streif
Hubert Sigl
2:3
Moritz Stegfellner
Walter Lindner
3:1
Lukas Gupfinger
Josef Ehringer
0:3
Lukas Gupfinger
/
Johann Heimberger
Josef Ehringer
/
Walter Lindner
1:3
Johann Heimberger
Hubert Sigl
1:3
Bernhard Streif
Christian Müller
3:0
Lukas Gupfinger
Walter Lindner
3:0
Moritz Stegfellner
Josef Ehringer
3:1
Bernhard Streif
/
Moritz Stegfellner
Hubert Sigl
/
Christian Müller
3:2
Lukas Gupfinger
Hubert Sigl
2:3
Johann Heimberger
Josef Ehringer
3:2
Bernhard Streif
Walter Lindner
2:3
Moritz Stegfellner
Christian Müller
3:0
Show result
Confirmed by Away-Team
1
3
Wed.
10.10.2018 19:30
RIEI1
-
SCAL2
9:1
HS II Ried im Innkreis
Walter Reuer
Franz Wagner sen.
3:2
Erich Benedik
Robert Wintersteller
3:0
Peter Vogl sen.
Josef Eberhartinger
3:1
Josef Trinh
Thomas Panholzer
3:2
Erich Benedik
/
Peter Vogl sen.
Robert Wintersteller
/
Thomas Panholzer
3:1
Walter Reuer
Robert Wintersteller
2:3
Erich Benedik
Franz Wagner sen.
3:0
Josef Trinh
Josef Eberhartinger
3:2
Peter Vogl sen.
Thomas Panholzer
3:1
Josef Trinh
/
Walter Reuer
Josef Eberhartinger
/
Franz Wagner sen.
3:2
Show result
Confirmed by Away-Team
1
3
Fri.
12.10.2018 20:00
HOAC2
-
MOOS1
8:4
NMS Hochburg-Ach
Josef Kern
Manfred Ortner
3:1
Christian Eichberger
Christian Huemer
0:3
Hubert Knoll
Georg Öller
2:3
Christian Aigner
Alexander Nowotka
3:0
Christian Aigner
/
Josef Kern
Georg Öller
/
Manfred Ortner
3:0
Josef Kern
Christian Huemer
0:3
Christian Eichberger
Manfred Ortner
3:2
Christian Aigner
Georg Öller
3:0
Hubert Knoll
Alexander Nowotka
3:2
Christian Eichberger
/
Hubert Knoll
Christian Huemer
/
Alexander Nowotka
0:3
Christian Aigner
Christian Huemer
3:0
Josef Kern
Alexander Nowotka
3:0
Show result
Confirmed by Away-Team
1
3
Fri.
21.09.2018 19:30
FEMO1
-
FEMO2
8:5
Turnhalle Feldkirchen bei Mattigh.
Nikolaus Webersberger
Robert Humer
3:1
Karl Georg Hochradl
Jörg Dieckhoff
2:3
Franz Webersberger
Josef Bachleitner
3:1
Daniel Hochradl
Manfred Georg Höflmair
3:2
Daniel Hochradl
/
Nikolaus Webersberger
Jörg Dieckhoff
/
Manfred Georg Höflmair
0:3
Nikolaus Webersberger
Jörg Dieckhoff
1:3
Karl Georg Hochradl
Robert Humer
3:0
Daniel Hochradl
Josef Bachleitner
3:0
Franz Webersberger
Manfred Georg Höflmair
2:3
Karl Georg Hochradl
/
Franz Webersberger
Josef Bachleitner
/
Robert Humer
3:1
Daniel Hochradl
Jörg Dieckhoff
3:1
Nikolaus Webersberger
Manfred Georg Höflmair
0:3
Karl Georg Hochradl
Josef Bachleitner
3:2
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy