XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
AUDO
DIET
ERNS
GARS
MAUT
SGNS
SGSY
VALI
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
League
601 Linz/Mühlviertel West
602 Mühlviertel Mitte Nord
611 Linz Umg. / MV - FR
612 Linz Umg. / MV - PE
622 Mühlviertel Perg
631 Steyr Umg. / LL
632 Steyr Umg. Süd
641 Linz / Wels -Umgebung
642 Wels - Kremstal
651 LL - WE - WL - GM
652 Salzkammergut
661 LL - Wels Umg. Nord
662 Vöcklabruck/Hausruck
671 Innviertel/Braunau
672 Innviertel/Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
AUDO2
DIET5
ERNS4
GARS2
MAUT4
SGNS4
SGSY3
VALI4
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
151 Landesliga - Damen
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Linz,LL Umg. / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./MV West
511 Bezirksliga Linz Umg./MV Mitte
521 Bezirksliga Linz Umg./MV Ost
531 Bezirksliga Steyr Umg. / LL
541 Bezirksliga Kremstal / Wels
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Wels u. Umland
571 Bezirksliga Innv.u.Umland
601 Bezirksklasse Linz/Mühlviertel West
602 Bezirksklasse Mühlviertel Mitte Nord
611 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - FR
612 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - PE
622 Bezirksklasse Mühlviertel Perg
631 Bezirksklasse Steyr Umg. / LL
632 Bezirksklasse Steyr Umg. Süd
641 Bezirksklasse Linz / Wels -Umgebung
642 Bezirksklasse Wels - Kremstal
651 Bezirksklasse LL - WE - WL - GM
652 Bezirksklasse Salzkammergut
661 Bezirksklasse LL - Wels Umg. Nord
662 Bezirksklasse Vöcklabruck/Hausruck
671 Bezirksklasse Innviertel/Braunau
672 Bezirksklasse Innviertel/Schärding
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-Mitte
711 1. Klasse Linz - Linz U. - UU
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
761 1. Klasse LL - Wels - WL
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schärding
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
841 2. Klasse Kremstal 2. Runde
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
AUDO
DIET
ERNS
GARS
MAUT
SGNS
SGSY
VALI
[alle]
GARS2
AUDO2
SGSY3
SGNS4
MAUT4
ERNS4
VALI4
DIET5
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 631 Bezirksklasse Steyr Umg. / LL, Leg 2, Round 7 (duration: 25.04.2022-30.04.2022)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
2
7
Fri.
29.04.2022 19:30
ERNS4
-
VALI4
3:8
VS Ernsthofen
Franz Hiebl
Othmar Wieser
3:0
Tünde Demeter
Jürgen Putscher
0:3
w.o.
Marcel Suchan
0:3
Felix Dorfmayr
Karl Schnetzinger
1:3
Tünde Demeter
/
Felix Dorfmayr
Karl Schnetzinger
/
Jürgen Putscher
0:3
Franz Hiebl
Jürgen Putscher
3:1
Tünde Demeter
Othmar Wieser
0:3
Felix Dorfmayr
Marcel Suchan
3:0
w.o.
Karl Schnetzinger
0:3
w.o.
/
w.o.
Othmar Wieser
/
Marcel Suchan
0:3
Felix Dorfmayr
Jürgen Putscher
1:3
Show result
Confirmed by system
2
7
Fri.
29.04.2022 19:30
SGSY3
-
DIET5
4:8
Berufsschule Steyr 1
Alfred Staudinger
Markus Forster
0:3
Erwin Scheucher
Gerhard Egger
3:2
Dietger Greisinger
Christian Gusenbauer
1:3
Werner Hinterleitner
Andreas Huber
0:3
Werner Hinterleitner
/
Alfred Staudinger
Andreas Huber
/
Gerhard Egger
0:3
Erwin Scheucher
Markus Forster
3:1
Alfred Staudinger
Gerhard Egger
0:3
Dietger Greisinger
Andreas Huber
2:3
Werner Hinterleitner
Christian Gusenbauer
0:3
Erwin Scheucher
/
Dietger Greisinger
Markus Forster
/
Christian Gusenbauer
3:2
Erwin Scheucher
Andreas Huber
3:0
Werner Hinterleitner
Markus Forster
0:3
Show result
Confirmed by system
2
7
Thu.
28.04.2022 19:00
SGNS4
-
MAUT4
5:8
VS Sierninghofen
Ferdinand Köttenstorfer
w.o.
3:0
Walter Stellnberger
Martin Hagenmeyer
2:3
Manfred Kutsam
Christian Kern
1:3
Josef Gollner
Josef Oppenauer
3:2
Josef Gollner
/
Manfred Kutsam
w.o.
/
w.o.
3:0
Ferdinand Köttenstorfer
Martin Hagenmeyer
0:3
Walter Stellnberger
w.o.
3:0
Josef Gollner
Christian Kern
3:0
Manfred Kutsam
Josef Oppenauer
0:3
Ferdinand Köttenstorfer
/
Walter Stellnberger
Martin Hagenmeyer
/
Josef Oppenauer
1:3
Josef Gollner
Martin Hagenmeyer
0:3
Ferdinand Köttenstorfer
Josef Oppenauer
0:3
Walter Stellnberger
Christian Kern
2:3
Show result
Confirmed by system
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy