Group Herren Landesliga Grunddurchgang  Herren Landesliga Play-Off  Herren Gebietsklasse  Damen  U18 Jugend  U15 Schüler  U13 Unterstufe Herbst  U13 Unterstufe Frühjahr  Einsteigerklassen 
League Landesliga A Grunddurchgang  Landesliga B Grunddurchgang  Landesliga C Grunddurchgang  Landesliga D Grunddurchgang  Landesliga E Grunddurchgang 
Round
H01H02H03H04H05H06H07H08H09H10H11
Team FULP3  IMST1  INNS6  INNS7  INZI3  JOHN3  KIRB3  KRAM3  MILS3  OCCI1  SCHZ4  TELF1 
View Table&Ranking Double Ranking Cross Table Matches Team information Team Captains PDF-Selection
Table: Landesliga E Grunddurchgang - 2017/2018 (Limit rounds)
Rank

Rank

Points -> match ratio -> number of match won -> game ratio.
Team T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W

Win (W)

Number of wins of the team
D

Draw (D)

Number of draws of the team
L

Loss (L)

Number of losses of the team
MR

Match ratio (MR)

Ratio: won single and double match / lost single and double match
GR

Game ratio (GR)

Ratio: won games / lost games
P

Points (P)

Number of points:
Win: 2 points
Draw: 1 points
Loss: 0 points
No line up: 0 points
+

Bonus points (+)

Additional bonus points from previous events.
1. TTC Raiba Kirchbichl 3 KIRB3 9 8 1 0 55 : 19 189 : 102 17  
2. TTC U. R. Kramsach 3 KRAM3 9 7 0 2 44 : 28 163 : 115 14  
3. UTTC Mils 3 MILS3 8 5 2 1 44 : 20 150 : 98 12  
4. TTV St. Johann 3 JOHN3 9 5 1 3 44 : 34 166 : 141 11  
5. AustriAlpin Fulpmes 3 FULP3 8 5 0 3 39 : 34 152 : 127 10  
6. Turnerschaft Innsbruck 7 INNS7 9 5 0 4 33 : 39 117 : 148 10  
7. TTV Imst 1 IMST1 9 4 0 5 37 : 37 126 : 139 8  
8. Turnerschaft Innsbruck 6 INNS6 8 4 0 4 31 : 35 129 : 141 8  
9. TU Sparkasse Schwaz 4 SCHZ4 10 3 1 6 41 : 42 161 : 149 7  
10. SU Inzing 3 INZI3 10 2 1 7 29 : 52 124 : 173 5  
11. Brightocciput 1 OCCI1 10 1 2 7 39 : 56 152 : 200 4  
12. TTC Telfs 1 TELF1 9 1 0 8 14 : 54 72 : 168 2  
Single Ranking Landesliga E Grunddurchgang - 2017/2018
Rank

Rank

Only players having played at least half of the matches are ranked. Players without losses are ranked before players with losses. Within those players a higher product of M*W is better. Players having at least one loss are ranked by the term M*W/L.
NamePassnr.T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Ratio: Wins / Losses from single matches. Pay attention for extra rules for players without any win or without any loss (see Rank).
RC-Rating

RC-Rating

Ratings Central rating ± standard deviation (uncertainty).
For ongoing season: current values.
For former seasons: values at the end of season

AG

Age-Group (AG)

Age-Groups are defined by key date
U 9: under 9 (-1 last U9-year, -2 year before last U9-year, ...)
U11: under 11 (1 first U11-year, 2 second U11-year)
U13: under 13 (1 first U13-year, 2 second U13-year)
U15: under 15 (1 first U15-year, 2 second U15-year)
U18: under 18 (1 first U18-year, 2 second U18-year, 3 third U18-year)
U21: under 21 (1 first U21-year, 2 second U21-year, 3 third U21-year)
S40: Seniors over 40 years
S50: Seniors over 50 years
S60: Seniors over 60 years
S70: Seniors over 70 years
S80: Seniors over 80 years.
1.Mitrega Waclaw 5041 OCCI1 6 16 : 2 1143  ±  55  S40
2.Tipelius Christof 4277 KIRB3 9 19 : 4 1036  ±  38  U182
3.Leidenfrost Christian 2263 JOHN3 8 19 : 4 1060  ±  43  S50
4.Petter Alexander 4840 IMST1 8 16 : 5 1016  ±  41  U183
5.Brunner Alexander 4282 KRAM3 9 17 : 6 958  ±  42  U213
6.Genser Elena 4492 KIRB3 6 11 : 4 1055  ±  34  U181
7.Lergetbohrer Peter 697 MILS3 5 9 : 3 1038  ±  51  S50
7.Pfeifhofer Horst 1374 MILS3 6 10 : 4 1050  ±  43  S60
9.Genser Norbert 1654 KIRB3 9 12 : 8 996  ±  42  S50
10.Balling Julian 4650 INNS6 7 11 : 6 940  ±  41  
10.Neunteufl Rainer 467 MILS3 7 11 : 6 969  ±  41  S60
12.Streiter Klaus 4653 SCHZ4 9 14 : 10 923  ±  41  S50
13.Schmid Stefan 4448 INNS7 8 11 : 7 1047  ±  37  U183
14.Tappeiner Thomas 4457 INNS7 7 10 : 6 950  ±  42  U211
15.Haselwanter Wolfgang 2777 INZI3 7 11 : 7 997  ±  47  S40
16.Becker Lutz 1992 JOHN3 7 11 : 8 937  ±  41  S50
17.Hirzinger Benjamin 3948 KRAM3 6 8 : 5 1029  ±  55  
18.Berger Michael 4763 TELF1 7 9 : 7 946  ±  45  S40
19.Greuter Lukas 4540 IMST1 8 10 : 9 929  ±  41  
20.Hauser Andreas 74 INNS6 8 11 : 10 931  ±  41  S40
20.Troger Karl 638 FULP3 8 11 : 10 913  ±  41  S60
22.Mayr Lukas 4342 KRAM3 8 9 : 10 901  ±  41  U212
23.Hell Martin 4125 SCHZ4 9 8 : 13 807  ±  50  S50
24.Tappeiner Lukas 4456 INNS7 7 6 : 10 866  ±  45  U211
25.Edenhauser Thomas 2383 JOHN3 7 5 : 9 858  ±  48  S40
26.Huber Benjamin 2909 OCCI1 10 8 : 21 850  ±  39  
27.Heinrich Alfred 708 SCHZ4 7 6 : 12 882  ±  44  S60
28.Höfer Sibylle 451 INNS6 6 5 : 9 865  ±  43  S60
28.Wilhelm Harald 4138 OCCI1 10 7 : 21 800  ±  41  S40
30.Obernosterer Barbara 251 FULP3 6 6 : 11 832  ±  44  S50
31.Mössmer Josef 205 INZI3 7 4 : 11 861  ±  48  S60
32.Krug Dietmar 3195 INZI3 7 4 : 12 823  ±  44  S40
33.Hofmann Heini 4767 TELF1 6 2 : 11 725  ±  67  S60
34.Swoboda Hans-Peter 3589 TELF1 6 1 : 12 641  ±  63  S50
35.Gritsch Wolfgang 4675 INZI3 6 1 : 15 707  ±  61  S50
36.Kunczicky Günther 578 TELF1 5 0 : 10 642  ±  65  S50
 
Not ranked:

Not ranked

Players that have played in less than 50% of possible team matches are not ranked.
 Tschugg Hermann 1408 MILS3 2 5 : 0 1222  ±  49  S50
 Egger Markus 2995 SCHZ4 2 4 : 0 1134  ±  72  S50
 Lutz Josef 148 MILS3 2 4 : 0 1287  ±  48  S50
 Biehler Luca 4848 KIRB3 1 2 : 0 919  ±  34  U152
 Renzl Ferdinand 3256 KRAM3 1 2 : 0 1284  ±  61  
 Rieder Michaela 2758 KIRB3 1 2 : 0 1179  ±  72  
 Gleirscher Simon 4869 FULP3 3 7 : 1 1025  ±  35  U152
 Leitgeb Heinz 1199 FULP3 3 5 : 2 997  ±  57  S70
 Ebenberger Herbert 3169 FULP3 3 6 : 3 892  ±  51  S70
 Sira Radovan 4948 IMST1 3 3 : 3 877  ±  58  S40
 Hotter Richard 1158 KIRB3 1 2 : 1 1101  ±  57  S50
 Foidl Johann 3738 KRAM3 2 2 : 2 1084  ±  84  
 Pendl Leo 3838 JOHN3 2 2 : 2 844  ±  63  S50
 Seiwald Stefan 4341 KRAM3 1 1 : 1 848  ±  71  U213
 Wimmler Andreas 3201 INNS6 2 1 : 3 951  ±  79  
 Corbo Nihad 4765 TELF1 3 1 : 6 652  ±  64  S50
 Falkner Wolfgang 1128 MILS3 1 0 : 2 571  ±  135*  S70
 Hartung Gerold 3831 MILS3 1 0 : 2 791  ±  72  S60
 Greuter Thomas 4539 IMST1 2 0 : 4 687  ±  76  
 Izzi Roberto 5175 JOHN3 3 0 : 7 491  ±  155*  
 Pühringer David 4925 INNS7 2 0 : 5 665  ±  41  U151
 Traxl Zoé 5140 IMST1 2 0 : 5 619  ±  172*  
 Adam Ibrahim 5037 OCCI1 3 0 : 8 324  ±  165*  
 Ranalter Elisabeth 278 FULP3 1 0 : 3 815  ±  114*  S50
Double Ranking: Landesliga E Grunddurchgang - 2017/2018
Rank

Rank

T-Abbr. M

Team matches (M)

Number of team matches.
W / L

Wins / Losses (W / L)

Match-Ratio: Won double matches / Lost double matches
Games

Games

Game-Ration: Won games / Lost games (double)
Pair-Results Player-Results
1. 10 8 : 24 :
Huber Ben. / Mitrega Wac. 5:1
Huber Ben. / Wilhelm Har. 3:1
Huber Benjamin 8:2
Mitrega Waclaw 5:1
Wilhelm Harald 3:1
2. 9 7 : 23 :
Rieder Mic. / Tipelius Chr. 1:0
Tipelius Chr. / Biehler Luc. 1:0
Tipelius Chr. / Genser Ele. 4:1
Tipelius Chr. / Genser Nor. 1:1
Rieder Michaela 1:0
Biehler Luca 1:0
Tipelius Christof 7:2
Genser Elena 4:1
Genser Norbert 1:1
3. 8 6 : 21 :
Greuter Tho. / Petter Ale. 1:0
Petter Ale. / Sira Rad. 1:0
Greuter Luk. / Petter Ale. 4:2
Sira Radovan 1:0
Greuter Thomas 1:0
Petter Alexander 6:2
Greuter Lukas 4:2
4. 8 5 : 20 :
Neunteufl Rai. / Lutz Jos. 1:0
Tschugg Her. / Lutz Jos. 1:0
Neunteufl Rai. / Pfeifhofer Hor. 2:1
Neunteufl Rai. / Lergetbohrer Pet. 1:1
Neunteufl Rai. / Tschugg Her. 0:1
Lutz Josef 2:0
Neunteufl Rainer 4:3
Pfeifhofer Horst 2:1
Lergetbohrer Peter 1:1
Tschugg Hermann 1:1
5. 9 5 : 20 :
Leidenfrost Chr. / Pendl Leo. 1:0
Leidenfrost Chr. / Edenhauser Tho. 1:0
Leidenfrost Chr. / Becker Lut. 3:3
Becker Lut. / Edenhauser Tho. 0:1
Pendl Leo 1:0
Leidenfrost Christian 5:3
Becker Lutz 3:4
Edenhauser Thomas 1:1
6. 9 5 : 19 :
Brunner Ale. / Mayr Luk. 3:1
Foidl Joh. / Brunner Ale. 1:1
Hirzinger Ben. / Brunner Ale. 1:2
Mayr Lukas 3:1
Brunner Alexander 5:4
Foidl Johann 1:1
Hirzinger Benjamin 1:2
7. 8 4 : 19 :
Leitgeb Hei. / Troger Kar. 2:1
Obernosterer Bar. / Troger Kar. 2:1
Troger Kar. / Gleirscher Sim. 0:2
Troger Karl 4:4
Obernosterer Barbara 2:1
Leitgeb Heinz 2:1
Gleirscher Simon 0:2
8. 8 4 : 13 :
Tappeiner Tho. / Schmid Ste. 4:2
Tappeiner Luk. / Schmid Ste. 0:1
Schmid Ste. / Pühringer Dav. 0:1
Tappeiner Thomas 4:2
Schmid Stefan 4:4
Pühringer David 0:1
Tappeiner Lukas 0:1
9. 8 3 : 11 :
Hauser And. / Balling Jul. 3:3
Hauser And. / Wimmler And. 0:1
Höfer Sib. / Balling Jul. 0:1
Hauser Andreas 3:4
Balling Julian 3:4
Höfer Sibylle 0:1
Wimmler Andreas 0:1
10. 9 2 : 15 :
Egger Mar. / Hell Mar. 2:0
Hell Mar. / Streiter Kla. 0:7
Egger Markus 2:0
Hell Martin 2:7
Streiter Klaus 0:7
11. 9 2 : 13 :
Mössmer Jos. / Krug Die. 1:1
Krug Die. / Haselwanter Wol. 1:4
Mössmer Jos. / Haselwanter Wol. 0:2
Krug Dietmar 2:5
Mössmer Josef 1:3
Haselwanter Wolfgang 1:6
12. 9 1 : 11 :
Swoboda Han. / Kunczicky Gün. 1:1
Berger Mic. / Hofmann Hei. 0:1
Kunczicky Gün. / Corbo Nih. 0:1
Kunczicky Gün. / Berger Mic. 0:1
Swoboda Han. / Berger Mic. 0:4
Kunczicky Günther 1:3
Swoboda Hans-Peter 1:5
Corbo Nihad 0:1
Hofmann Heini 0:1
Berger Michael 0:6
XTTV Result Service (Version 8.0 - 12.12.2016, changelog) | Open Source under GPL | XTTV | TTTV-contact