XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
ALKV
KOPF
SGSS
SHAL
SPHO
STRH
URIE
WLFG
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
League
501 Linz Umg./MV West
511 Linz Umg./MV Mitte
521 Linz Umg./MV Ost
531 Steyr Umg. / LL
541 Kremstal / Wels
551 Salzkammergut
561 Vöcklabruck
571 Innviertel/WL/LL
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
ALKV1
KOPF2
SGSS3
SGSS4
SHAL1
SPHO3
STRH2
URIE1
WLFG2
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
OMC Regionalklasse
OMC Bezirksliga
OMC Bezirksklasse
OMC 1. Klasse
OMC 2. Klasse
151 Landesliga - Damen - Frühjahr
151 Landesliga - Damen - Herbst
251 Regionalliga - Damen - Frühjahr
251 Regionalliga - Damen - Herbst
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Kremstal / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./MV West
511 Bezirksliga Linz Umg./MV Mitte
521 Bezirksliga Linz Umg./MV Ost
531 Bezirksliga Steyr Umg. / LL
541 Bezirksliga Kremstal / Wels
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Vöcklabruck
571 Bezirksliga Innviertel/WL/LL
601 Bezirksklasse Linz/Mühlviertel West
602 Bezirksklasse Mühlviertel Mitte Nord
611 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - FR
612 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - PE
621 Bezirksklasse Enns Umg. / MV Ost
622 Bezirksklasse Mühlviertel Perg
631 Bezirksklasse Steyr Umg. / LL
632 Bezirksklasse Steyr Umg. Süd
641 Bezirksklasse Linz Land - Krems
642 Bezirksklasse Wels - Kremstal
651 Bezirksklasse LL - WE - WL - GM
652 Bezirksklasse Salzkammergut
661 Bezirksklasse LL - Wels Umg. Nord
662 Bezirksklasse Vöcklabruck/Hausruck
671 Bezirksklasse Innviertel/Braunau
672 Bezirksklasse Innviertel/Schärding
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-Mitte
711 1. Klasse Linz - Linz U. - UU
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
722 1. Klasse Perg Umgebung
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
762 1. Klasse Vöcklabruck+GM
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schärding
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
U11 Landesliga
U11 Landesklasse
U11 Qualifikation 1
U11 Qualifikation 2
U13 Landesliga
U13 Landesklasse
U13 Qualifikation 1
U13 Qualifikation 2
U15 Landesklasse
U15 Landesliga
U15 1. Klasse
U15 Qualifikation 1
U15 Qualifikation 2
U15 Qualifikation 3
U18 Landesliga
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
ALKV
KOPF
SGSS
SHAL
SPHO
STRH
URIE
WLFG
[alle]
ALKV1
SHAL1
URIE1
KOPF2
WLFG2
STRH2
SPHO3
SGSS3
SGSS4
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 571 Bezirksliga Innviertel/WL/LL, Leg 2, Round 3 (duration: 04.02.2019-08.02.2019)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
2
3
Fri.
08.02.2019 19:30
KOPF2
-
SPHO3
3:8
NMS Kopfing
Bernhard Berger
Manuel Pascher
0:3
Florian Schmalhofer
Gerhard Österreicher
3:0
Lukas Ertl
Franz Josef Marko
1:3
Friedrich Berger
Andreas Königsdorfer
2:3
Florian Schmalhofer
/
Bernhard Berger
Andreas Königsdorfer
/
Manuel Pascher
0:3
Florian Schmalhofer
Manuel Pascher
2:3
Bernhard Berger
Gerhard Österreicher
1:3
Lukas Ertl
Andreas Königsdorfer
0:3
Friedrich Berger
Franz Josef Marko
3:0
Lukas Ertl
/
Friedrich Berger
Gerhard Österreicher
/
Franz Josef Marko
3:0
Florian Schmalhofer
Andreas Königsdorfer
0:3
Show result
Confirmed by system
2
3
Fri.
08.02.2019 19:30
URIE1
-
ALKV1
10:0
VS Riedau
Thomas Indinger
w.o.
3:0
Jakob Peter Neunhäuserer
Christian Deil
3:0
Alois Ramaseder
w.o.
3:0
Martin Schmidbauer
Volker Mitterlehner
3:0
Thomas Indinger
/
Jakob Peter Neunhäuserer
Christian Deil
/
Volker Mitterlehner
3:0
Thomas Indinger
Christian Deil
3:0
Jakob Peter Neunhäuserer
w.o.
3:0
Martin Schmidbauer
w.o.
3:0
Alois Ramaseder
Volker Mitterlehner
3:2
Martin Schmidbauer
/
Alois Ramaseder
w.o.
/
w.o.
3:0
Show result
Confirmed by system
2
3
Tue.
05.02.2019 19:30
SGSS3
-
WLFG2
8:5
VS Schardenberg
Thomas Mittermaier
Hubert Distler
3:1
Gabriel Fesel
Hannes Thaller
3:2
Max Hasibeder
Thomas Purrer
2:3
Siegfried Mayer
Andreas Reinfrank
1:3
Siegfried Mayer
/
Max Hasibeder
Andreas Reinfrank
/
Hubert Distler
3:1
Thomas Mittermaier
Hannes Thaller
0:3
Gabriel Fesel
Hubert Distler
3:0
Siegfried Mayer
Thomas Purrer
3:0
Max Hasibeder
Andreas Reinfrank
3:1
Thomas Mittermaier
/
Gabriel Fesel
Hannes Thaller
/
Thomas Purrer
1:3
Siegfried Mayer
Hannes Thaller
2:3
Thomas Mittermaier
Andreas Reinfrank
3:1
Gabriel Fesel
Thomas Purrer
3:0
Show result
Confirmed by Away-Team
2
3
Fri.
08.02.2019 19:30
SHAL1
-
SGSS4
8:4
Turnhalle Bad Schallerbach
Martin Schedlberger
Ernst Testor
3:0
Thomas Wimmer
Richard Franzen
1:3
Werner Schedlberger
Alfred Pichler
2:3
Thomas Trattner
Michael Hell
3:1
Thomas Trattner
/
Thomas Wimmer
Richard Franzen
/
Michael Hell
3:2
Martin Schedlberger
Richard Franzen
3:2
Thomas Wimmer
Ernst Testor
1:3
Thomas Trattner
Alfred Pichler
3:0
Werner Schedlberger
Michael Hell
3:2
Martin Schedlberger
/
Werner Schedlberger
Alfred Pichler
/
Ernst Testor
0:3
Thomas Trattner
Richard Franzen
3:0
Martin Schedlberger
Michael Hell
3:2
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy